Už před několika měsíci schválili poslanci novou pravomoc pro Celní správu, ale i státní a městskou policii. Ta jim umožňuje zabavit registrační značky těm řidičům, u kterých při kontrole zjistí neuhrazené starší pokuty. Jen během prvních pár dnů nového roku, od kdy jim tato pravomoc přísluší, zabavili celníci hned několik párů registračních značek.

Dluhy vyšly najevo

Pražským celníkům se podařilo v minulém týdnu zastavit řidiče osobního vozidla a lustrací v databázi dlužníků se ukázalo, že řidič dluží 1600 Kč za uloženou pokutu za přestupky v dopravě. Kromě toho celníci dále zjistili, že jeho firma má nedoplatek u celní správy ve výši 110 891 Kč. Vzhledem k tomu, že řidič u sebe neměl žádnou hotovost, přistoupili celníci k odebrání registračních značek. Ty mu byly vráceny poté, co se v odpoledních hodinách dostavil na celní úřad, kde pokutu za přestupky v dopravě zaplatil. Jmenovaný uhradil i nedoplatky za svoji firmu. K dnešnímu dni eviduje Celní úřad pro hl. město Prahu další dvě odebrané registrační značky, které čekají na úhradu nedoplatku.

Přečtěte si také:  Pozor na staré nezaplacené pokuty za dopravní přestupky. Celníci je mohou vymáhat i 20 let zpětně

Obdobný případ se odehrál rovněž v minulém týdnu v Libereckém kraji. Tehdy celníci zjistili u kontrolovaného řidiče dluh na pokutách v dopravě 3 000 Kč. Nebyl schopen pokutu na místě zaplatit, odebrali mu registrační značky. Ještě téhož dne kontrolovaný řidič pokutu uhradil a značky mu byly vráceny.

Nový systém funguje

Jak ukazují oba případy, nový systém na dlužníky zjevně funguje. Celní správa si pak pochvaluje i to, že na řidiče nové nařízení působí i preventivně. Ukazuje se, že řidiči se více než kdy dříve zajímají o to, zda náhodou nemají uloženou starší nezaplacenou pokutu, aby se odebrání značek vyhnuli.

Přečtěte si také:  Od ledna se zvýší trest za neoprávněné parkování na místě pro invalidy a za nezaplacené pokuty bude hrozit zabavení registračních značek

Řidič, který si chce svůj stav pokut prověřit, k tomu má dvě možnosti. Buď se před eIdentitu nebo datovou schránku přihlásí do systému na webu Celní správy, nebo si o výpis pokut požádá. V tom případě ale bude muset zaplatit poplatek 100 Kč.

Pokud dluh za neuhrazené pokuty zjistí až na místě kontroly, dostane možnost vše uhradit. A to jak v hotovosti, tak pomocí platební karty. Pokud na pokutu na místě nemá, musí se pak dostavit na pokladnu celního úřadu. Jakmile je pokuta uhrazena, řidič okamžitě dostane své značky zpět.

28 komentáře

 1. Není to špatnej nápad, ještě bych případně přidal blokaci nové registrace a zabavení vozidla řízeného dlužníkem. Bylo by vráceno pouze majiteli s upozorněním, že dotyčná osoba dluží na pokutách a případné další půjčení této osobě před splacením dluhu opět povede k zabavení vozidla.

 2. Nepřijde mi to jako dobrý nápad, co s autem na komunikaci? A co s pojištěním? Myslím, že tu je spousta možností, jak vymáhat pokuty, než sebrat SPZ. Mnohdy to auto používá více členů rodiny a také za cestou do práce, k lékaři atd.

 3. Nad názory některých lidí mi zůstává rozum stát.A hlavně pokud dlužník řídí auto,které je psané na jiné jméno a ten dotyčný nic nedluží,tak mi to přijde nespravedlivé. A hlavně spousta lidí pokuty nezaplatila, protože s nimi nesouhlasila, například technický stav vozidla, o který se majitel nestará a zaměstnanec to odnese.

  • Tak pokud s pokutou nesouhlasim, je vedeno spravni rizeni ktere muze skoncit az u spravniho soudu a pokud je toto rizeni v behu, tezko me to nekdo bude predhazovat, jako nezaplacenou pokutu.

 4. Když tenhle a obdobný způsob funguje v zahraničí tak jsem zcela pro. Hlavně to bude dobrý způsob vymáhání pokut u cizinců.

 5. A tak se nám tu množí odstavená auta v pohraničním pásu,a začínají se postupně rozebírat na vraky.
  Díky 👍

  • Na chudý lid? To jako ten co měl na pokutach 1600,- za sebe a za firmu 100000,- a hned jak mu vzali značky všechno zaplatil tak to je vážně příklad chudého lidu – (vychcany kokoti to jsou) ti kvůli kterým se tohle stalo realitou. Ti méně majetni jsou většinou slušní a vychování lidé co si svoje resty vyřeší hned a nehledají klíčky jak nezaplatit! 👍

  • Červíček v senatu tvrdil,ze je to převážně kvůli cizincům,ten zakon.ale hovno,..a skody zpusobene provozovateli nebo zamestnavateli odebráním SPZ jdou k tíži ridice.dobrej vymrd.ty parchanti poslanci se museli nasmat,kdyz vymysleli,jak se vyhnouti zodpovadnosti za skody timto aktem způsobené.

 6. A když si dlužník vozí prdel v autě, na benzín najednou peníze má a věřitelům se chechtá do ksichtu. Tak to je dle některých v pořádku. ….. Sebrat SPZ … a pak už si každý rozmyslí jak se chovat, anebo komu půjčit auto.
  Parádní nápad.

  • Asi 10 vteřin na googlu:
   https://www.policie.cz/clanek/nezaplatit-se-nevyplaci.aspx

   Jak se dozví provozovatel vozidla, že vozidlu byly zadrženy tabulky registrační značky nebo vozidlo dostalo tzv. botičku?

   Pokud není řidič kontrolovaného motorového vozidla zároveň jeho provozovatelem, vyrozumí policista (celník, strážník) provozovatele vozidla.

   V případě, že má provozovatel zřízenu datovou schránku, zašle policista (celník, strážník) vyrozumění o zadržení registrační značky nebo použití botičky do jeho datové schránky. V ostatních případech zašle vyrozumění doporučeným dopisem, emailem se zaručeným elektronickým podpisem.

   Policista (celník, strážník) může vyrozumět provozovatele vozidla také telefonicky, pokud řidič vozidla sdělí nebo např. z dokladů k nákladu vyplývá telefonní kontakt na provozovatele vozidla, a nebrání tomu jiné důvody (např. provozovatel vozidla nehovoří úředním jazykem České republiky). O tomto způsobu vyrozumění se provede úřední záznam.

   Vyrozumění se podle zákona provede pouze tehdy, pokud je to bez zbytečných obtíží možné. Vyrozumění se neprovede zejména, pokud řidič vozidla odmítne sdělit kontakt na provozovatele, nepředloží ke kontrole doklady, v nichž je uvedena adresa, e-mail, telefon nebo jiný kontakt na provozovatele nebo tyto údaje není možné zjistit z registrů veřejné správy České republiky.

 7. Tady je přesně vidět jak funguje naše státní správa,a tyhle orgány.dopravni policie,jsou jen výběrčí,akce které dopravní policie plánovaně dělá,je hon na řidiče a závody který kraj vybere víc peněz.dopravni policie má být vidět,na krizovatkach,u škol atd,a ne se schovávat z radarem za stromem nebo za lampou.kdyby byly vidět tak každý normální řidič dá nohu z plynu a určitě by ubyl problém.myslim že další chyba byla udělení pravomocí, městské a obecní policii,tyhle orgány byly původně zřízeny pro úplně jiné účely.dnes slouží jen k výběru pokud.ze je plně pískoviště jehel od feťáků už nikoho nezajímá,nejsou na to lidi protože čtyři strážníci městské policie měří rychlost,dva měří a dva vybírají.co se týká parkování už vůbec nemluvě,nebo zásobování, když řidič přiveze do obchodu zboží stojí na chodníku protože nikde nezaparkuje, když je tam místo pro zásobování tak je tam dodatková tabulka,15minut.toho pána co tohle schválil bych tam nechal zavést to zboží a dál bych mu těch patnáct minut.a kdyby to přesáhl tak bych mu dal pokutu.kdyby to takhle udělal na pěti vykladkach,tak už je to dost peněz.nezaplatis?seberem ti značky.a to není jen u tehle profesí,jako je zásobování,taxikáři nemají stanoviště, kurýři stojí po chodnikach na varovkach v jízdních pruzích atd, proč?v každém městě se dělají desetimetrové chodníky a ulici se sotva projede.a všude zákazové značky.praha je unikát.tohle je vše cílené.a hlavně aut je víc a víc.co se týče parkování.a od těchto orgánů akorát arogance a zaplať.nekdo tady píše že je to dobře atd.ano nechci házet vše do jednoho pytle,jsou řídici kteří vůbec na silnice nepatří,alkohol,drogy atd,ale tyhle lidé obyčejně pokuty zaplatí bez problémů a nebo mají jiné páky aby je platit nemuseli…myslím že brzy budou plne ulice aut bez SPZ a nasazené botičky.kdyby nebylo nesmyslných pokut,tak by nikdy nebyl na nich takový dluh.ja sám jsem dostal pokutu od městské policie,za to že jsem stál v zastávce autobusu, který nejezdil.1000 korun.atd.je to v době , která je pro některé lidi opravdu na hraně,tyhle zákony jsou akorát další zoufalost tohohle aparátu,od revoluce přišla naše země o miliardy a možná hodně více a kdo má trošku přehled tak asi ví kde ty peníze jsou.to je v pořádku,to je uzavřeno a stát nic nevymaha,bude určitě rozumejsi zabavit řidičům spz.zlodejia tunelari za miliardové částky jsou v pořádku,ale neplatič pokut je pro tenhle stát škodná.at je to jak je to každý má svůj,názor na věc.myslim že tohle se dalo resit třeba způsobem jako je bodový systém.tezko si dokazu představit že policie zastaví někoho v zimě v mrazu a zjistí že nemá zaplacenou pokutu,v autě bude mít dvě malé děti,nasadí mu botičku seberou SPZ,a doporučí brzy zaplatit.jeste by bylo příhodné kdyby okolo projížděl poslanec který pro tenhle zákon hlasoval ve vyhřátém Superbu.

 8. Já tomu rozumím, ale ted se chci optat, když pujčím svůj vůz kamarádovi který dluží , tak mu seberou SPZ na mem voze?

 9. Dobrý den.. prosím o radu nikde jsem se nedocetl jestli můžou zabavit či dát botičku na auto které je napsáno na osobu držitele ZTP..abych byl konkrétní tak..na meho nezletilého syna který dostal jako „zvláštní pomůcku“ vozidlo. Ja jsem jeho zákonný zástupce a taky provozovatel vozidla.

Leave a Reply