Policisté se zaměřili na přetížené náklaďáky. Jeden byl přetížen o 13 tun

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 20. 1. 2022


Pokud jste si v posledních týdnech všimli, že naše silnice znovu vypadají jako ementál, pak se nemýlíte. I těch pár mrazivých dnů už na řadě míst udělalo své. A co nezpůsobil mráz, tomu pomohly přetížené kamiony a nákladní auta. Policie se na ně zaměřuje celkem pravidelně a při každé takové akci narazí na opravdové skvosty.

A nejinak tomu bylo i při nedávné dopravní akci policistů z Karlovarského kraje. Ti se na nákladní auta zaměřili ve čtvrtek 13. ledna odpoledne na dálnici D5 a v jednom případě se opravdu nestačili divit. Zastavili totiž nákladní Mercedes-Benz jedoucí ve směru od Karlových Varů na Sokolov. Kontrola samotného 62letého řidiče dopadla dobře, nejel pod vlivem drog či alkoholu a měl všechny doklady. Ovšem kontrola auta už tak pozitivní výsledek neměla. Při nízkorychlostním vážení policisté zjistili, že auto naložené zeminou je přetíženo o těžko uvěřitelných 13 tun.  Řidiči byla zakázána další jízda do doby, dokud náklad nepřeloží. Sám řidič dostal pokutu a provozovatel náklaďáku bude pozván ke správnímu řízení.

Problémy u i aut se dřevem

Na hmotnost nákladních aut se v pondělí 17. ledna zaměřili také policisté z Královéhradeckého kraje, konkrétně pak na dálnici D11. A i v tomto případě nebylo čekání na přetížené auto moc dlouhé. Policisté si vytipovali trojici náklaďáků, která převážela dřevní kulatinu. Právě taková auta jsou přetížená velmi často, někdy dokonce špatně a nebezpečně naložená.

Všichni tři řidiči byli cizinci a vážení se odmítli podrobit. Moc si ale nepomohli. Každý dostal pokutu 50 000 Kč a svá auta museli odstavit. Zprovozněna budou moci být až ve chvíli, kdy vážení, za které s největší pravděpodobností bude následovat další pokuta, absolvují.

Každý řidič je totiž povinen po výzvě policisty nebo celníka absolvovat kontrolní vážení auta i nákladu. Případná zajížďka v takovém případě, a to včetně cesty zpět, nesmí být delší než 16 kilometrů.  Za odmítnutí, tedy neuposlechnutí výzvy podrobit vozidlo nebo jízdní soupravu nízkorychlostnímu vážení, jsou policisté oprávněni uložit pokutu v příkazním řízení na místě až výše do 30 000 Kč. V souvislosti s novelizací zákona číslo 13/1997 Sb., která je platná od 1.ledna 2022, lze v případě neuposlechnutí výzvy policisty podrobit vozidlo nízkorychlostnímu kontrolnímu vážení nově uložit pokutu na místě v příkazním řízení až do výše 100 000 Kč.    

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru