kontroly-kamiony-drevo (2)

Policisté se na Vysočině zaměřili na náklaďáky převážející dřevo. Skoro všichni jeli přetížení a věděli o tom

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 18. 10. 2020


Nejde si nevšimnout, v jak špatném stavu jsou naše silnice. Ačkoliv je silničáři neustále opravují, každé jaro stejně silnice připomínají ementál. Na jednu stranu za to může střídání počasí –  led, sníh a mráz asfaltu prostě nesvědčí – na tu druhou ale také fakt, že jsme tranzitní země, která je až neuvěřitelně přeplněná kamiony. Nejsou tu ale jen ty, které naší zemí projíždějí, jsou tu ještě ty, které se pohybují i po malých okreskách a jezdí od města a vesnice k městu. Často jde o náklaďáky, převážející vytěžené dřevo, kterého je po kůrovcové kalamitě až příliš. Jenomže právě dopravci a i samotní řidiči často ignorují všechna pravidla a zákony a následně jsou vědomě zodpovědní nejen za to, že jsou naše silnice v děsivém stavu.

Kvůli své nezodpovědnosti jsou také jen krůček od toho způsobit katastrofu. To hlavně proto, že pravidelně jezdí extrémně přeložení. A co hůř, ví o tom a je jim to jedno. Jak asi bude fungovat jejich přetížené auto, když budou potřebovat zabrzdit? Policisté se na kamiony převážející dřevo sice zaměřují, ale jak ukazuje jejich poslední akce, která se odehrála před pár dny, je to pořád málo.

Kontroly hlavně na dálnici D1

Policisté během akce zkontrolovali 80 nákladních aut a nestačili se divit. Policejní tisková mluvčí Dana Čírtková to komentovala: „Ve 34 případech jsme zjistili nějaké porušení právních předpisů. Pět řidičů odmítlo na výzvu policistů najet na nízko rychlostní váhy a nechat převážený náklad zvážit. Tito řidiči dostali za porušení zákona o pozemních komunikacích pokutu ve výši 30 000 korun. Policisté jim zakázali další jízdu a museli náklad přeložit na jiné vozidlo.“

Divíte se tomu odmítnutí vážení? Z pohledu zákona jde o ‚neuposlechnutí výzvy podrobit se nízkorychlostnímu vážení‘ – „nechat zvážit náklad“ – za což mohou policisté uloží řidiči pokutu v maximální výši 30 000 korun v příkazním řízení. Celkem směšná částka, co myslíte? Tím to ale neskončilo. V dalších 17 případech policisté při vážení zjistili, že je kontrolované vozidlo přetížené. Ve dvou případech policisté řidičům uložili kauce ve výši 9000 a 5000 Kč a ve všech zbývajících případech také uložili za přetížené vozidlo pokutu v příkazním řízení. Ve dvou případech pak policisté zjistili, že řidič měl špatně upevněný náklad. Ten všichni kontrolovaní museli přímo na místě kontroly správně upevnit, dříve nemohli z místa odjet. I tito řidiči dostali na místě pokutu v příkazním řízení. V devíti případech pak policisté oznámili porušení zákona ze strany dopravce do správního řízení.

Dana Čírtková to dále komentovala: „Opakované přísné kontroly nákladních vozidel přepracujících dřevní kulatinu jsou v našem kraji reakcí na neustálé se opakující stížnosti na chování řidičů převážejících dřevní kulatinu, kdy zejména ostatní řidiči upozorňují na zjevně přeložené náklady. Na řidiče nákladních vozidel, která převážejí na návěsu dřevo, si často stěžují řidiči především osobních vozidel. Na lince tísňového volání přijímáme oznámení, že z těchto vozidel odlétávají kusy kůry, že jsou tato vozidla „viditelně“ přeložena, mají náklad vysoko nad klanice a náklad je špatně zajištěn a tato vozidla tak mohou ohrožovat bezpečnost ostatních účastníků silničního provozu.“

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru