Takto vypadalo místo nehody v centru Berlína.

Nelegální automobilové závody jsou stejně staré, jako automobilismus sám. Problém ale je, že auta jsou stále výkonnější, díky čemuž s nimi dosahují „závodní jezdci“ stále vyšších rychlostí. Jeden takový závod v běžném provozu před pár lety skončil tragicky. Byl při něm zabit řidič, který se jen ocitl ve špatný čas na špatném místě. Německé soudy po několika přezkoumáních došly k závěru, že tato nehoda byla vraždou.

Nehoda se stala v roce 2016, kdy se dva mladí muži Hamdi H. (26 let) a Marvin N. (24 let) rozhodli, že uspořádají závod přes německý Berlín. Bylo lehce před půlnocí, když se městem prohnali rychlostí dosahující až 170 km/h. Ignorovali při tom několik semaforů, na kterých byla červená, i křižovatek, kde měli dávat přednost. Na křižovatce ulic Kurfürstendamm a Tauentzienstrass jejich závod skončil nehodou, při níž Hamdi z boku naboural do auta řidiče, jedoucího na zelenou. Náraz byl tak silný, že auto odhodil do vzdálenosti několika desítek metrů. V autě zemřel 69letý řidič.

Několik soudů

Od nehody až do dnešního dne proběhlo několik soudů, které nehodu řešily. Oba řidiči „závodníci“ jsou od té doby ve vazbě. Před rokem se dozvěděli, že ve uvěznění zůstanou do konce života. Tedy, alespoň Hamdi. Druhému závodníkovi soud umožnil přezkoumání, které mu může trest výrazně snížit. Soud totiž pracoval s tím, že by Marvin musel sednout do auta s tím, že jde někoho zabít. A to se nestalo, byť se nepřímo na jedné ‚vraždě‘ podílel.

Magazín spiegel.de interpretoval slova soudu jako nesmírně náročné rozhodování. Ne však, že by k tomu soud přistupoval tak, že se oba rozhodli svou nebezpečnou jízdou někoho zabít. Nejdůležitější otázkou bylo to, jestli jejich počínání byl úmysl nebo nedbalost. Sedli tedy snad oba do aut s tím, že sice mohou někoho zabít, ale přijímají to, protože chtějí vyhrát závod? To by byl úmysl. Nebo snad tušili, že může dojít k nehodě, ale spíše se nic nestane? To by byla nedbalost.

Přečtěte si také:  Řidič Porsche Cayman GT4 vyletěl z okruhu pozadu. Nebyla to ale tak úplně jeho chyba

Jakkoliv se to nezdá, v německém trestním systému je v tom velký rozdíl, protože za nedbalost je maximálně pět let vězení. Za druhý případ je to ono doživotí.