Za půjčené auto odpovídá řidič. Ne všechny pokuty jdou ale za ním

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: MP Praha - 6. 7. 2023


Říká se, že auta a holky se nepůjčují. Realita je ale jiná, a tak se můžete potkat s tím, že si budete muset například od kamaráda půjčit auto. To s sebou nese nemalá rizika. Důležité je auto si před půjčením dobře zkontrolovat.

Přečtěte si také:  Na mol opilý kamioňák najel na D1 sjezdem. Dálnici zablokoval a nebyl schopen se ani podepsat

Nemluvíme jen o technickém stavu. Předtím, než s půjčeným autem odjedete, zkontrolujte si, že má povinné ručení, že je v autě zelená karta a že má případně zaplacenou dálniční známku. To můžete na tomto odkaze a stačí vám k tomu znát registrační značku auta.

Pokuty se netýkají jen řidičů, ale každého, kdo je účastníkem silničního provozu. I cyklisté mohou dostat pokutu za rychlost

Vždy si také zkontrolujte, že jsou k autu všechny doklady, ale i to, že má povinnou výbavu a nemá žádná poškození, za které by hrozila pokuta. Typickým příkladem může být prasklé čelní okno. Pamatujte, že na čelním okně nesmí být ve stírané ploše prasklina větší než 2 centimetry.

Pokud kontrolu zanedbáte a zastaví vás policisté, jdou pokuty za tyto přestupky přímo za vámi, jako za řidičem. Stejně tak za vámi jdou veškeré pokuty a trestné body v případě, kdy způsobíte dopravní nehodu. Škody jsou ovšem hrazeny z povinného ručení auta. Stejně tak nemajetková újma, ušlý zisk nebo náklady spojené s péčí o zdraví.

A co pokuty za rychlost?

Do problémů se ale velmi rychle může dostat také majitel auta. Ten je totiž dle zákona povinen zajistit, aby s autem nebyly páchány přestupky. To jde ale v praxi dost těžko. Pokud tedy vašeho kamaráda s půjčeným autem vyfotí radar, pokuta přijde vám, tedy provozovateli vozidla.

Přečtěte si také:  Pokud řádně neočistíte auto od sněhu a ledu, můžete dostat pokutu v řádu tisíců. Důležité je očistit i RZ

A pak máte dvě možnosti. Buď pokutu zaplatíte, nebo nahlásíte řidiče, který byl v době přestupku za volantem. Tomu pak bude muset být přestupek prokázán, Pokud se tak stane, pokuta, ale případně už i body jdou za ním. Pokud ne, pak jde pokuta, ale bez bodů za vámi. Často se stává, že v první fázi přijde takzvané výpalné, tedy pokuta ve výši pár stovek korun a bez bodů. Pokud kamaráda hlásit nechcete, můžete ji uhradit a s dotyčným se pak vyrovnat. Ani v tomto případě vám žádné body připsány nebudou.

Štítky: , , , , , ,

1 názor na “Za půjčené auto odpovídá řidič. Ne všechny pokuty jdou ale za ním”

  1. Vlastník (resp. provozovatel) MUSÍ ZAJISTIT aby s vozidlem nebyly páchány přestupky….
    TOHLE je největší paskvil českého zákonictví, kterým si ta policajtská a následně ouřednická pakáž zjednodušila „problém“ týkající se zjišťování řidiče a dokazování kdo přestupek spáchal….
    ÁÁÁÁÁLE čemu se divit v tomhle zk….ným bordelstátě, ŽE ????

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *