Kdy jste naposledy kontrolovali povinnou výbavu auta? Žárovky už nepotřebujete, hasičák se ale může hodit

Autor: Anina Russová - Zdroj: Vyhláška silničního zákona - Foto: ÚAMK - 12. 8. 2022


Povinná výbava aut se už nějakou chvíli neměnila, ale je dobré ji čas od času zkontrolovat. Ne snad, že by reflexní vesta nebo lana měla dobu expirace, ale s lékárničkou už to může být jiné. Jakkoliv není povinná výbava nijak obsáhlá, je dobré si do auta přidat pár doporučených věcí, které se v případě problému mohou hodit.

Co je povinné?

Ze zákona je v roce 2022 povinné vozit v autě reflexní vestu. Jakkoliv dle zákona stačí jedna, doporučujeme mít jednu pro každého člena posádky. A navíc je lepší je mít v interiéru při ruce než schovaně v zavazadlovém prostoru nebo dokonce třeba někde u rezervy. Tam naopak může být povinný výstražný trojúhelník, sada na opravu pneumatik nebo rezerva a autolékárnička.

V jejím případě je dobré si čas od času zkontrolovat její expirační dobu. Ta standardně bývá asi čtyři roky, nicméně pokud jsou její součástí neporušené a nijak neznehodnocené, není nutné ji ani po uplynutí této doby měnit. Ve chvíli, kdy ale byla, byť jen jednou použita, je nutné ji vyměnit. Stačí ale jen tu jednu použitou věc, není potřeba měnit celou lékárničku.

Tažné lano vždy musí mít červený praporek na výstrahu. Když nemá, snadno to může skončit nehodou

Zmínit musíme několik důležitých drobností k povinnosti vozit rezervu nebo sadu na opravu pneumatiky. Standardně je buď jedno nebo druhé povinné, nicméně ti, kteří mají sjednané pojištění s asistencí pro výměnu pneumatiky po celém Česku, nemusí mít v autě ani jedno. Asistenční služba obě části povinné výbavy supluje.

Co je dobré mít?

Jak vidno, dříve povinné žárovky už potřeba nejsou, nicméně v případě, že světlomety vašeho vozu pracují právě s nimi, je dobré je mít u sebe. U moderních LED světlometů ani starších xenonových světlometů samozřejmě potřeba nejsou. Nehledě na to, že v případě poruchy už je nutná návštěva servisu. Povinné nejsou už ani pojistky.

Krom toho specialisté na bezpečnost v dopravě důrazně doporučují mít v autě tažné lano, startovací kabely, ale i hasicí přístroj, svítilnu, škrabku a smetáček a pro „strýčka příhodu“ také alkohol tester. Stejně tak je dobré vozit formulář záznamu dopravní nehody.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru