Tažné lano vždy musí mít červený praporek na výstrahu. Když nemá, snadno to může skončit nehodou

Autor: Anina Russová - Zdroj a foto: Policie ČR - 6. 5. 2021


Taková maličkost jakou je i výstražný praporek na tažném laně, mohla zabránit sice na první pohled úsměvné, ale ve skutečnosti nebezpečné nehodě. K té došlo v pondělí 3. května po 13. hodině v Bulharské ulici v Prostějově. K tamní křižovatce tam přijela dvě auta. Jedním z nich byl pojízdný ford, druhým nepojízdný hyundai, který za sebou táhl ford na laně. Protože oba museli dávat přednost ostatním autům na hlavní silnici, museli na chvilku u křižovatky zastavit. Ovšem to už se k nim blížil cyklista. A kdo z vás někdy viděl nějakou grotesku, už asi tuší, co se stalo.

Jistě víte, že když se táhne auto na laně, je ideální jej nechat neustále napnuté, aby se předešlo zbytečnému cukání při rozjezdech. Přesně tak to udělala i dvojice v autech. Jenomže zastavili tak, že lano fakticky vedlo přes přejezd mezi dvěma cyklostezkami. A z jedné na druhou chtěl onen cyklista přejet. Když viděl, že auta stojí od sebe s dostatečnou mezerou, myslel si, že prostě mezi nimi projede. Nevšiml si ale tažného lana, do kterého najel.

Přečtěte si také:  Poradíme, jak táhnout auto na laně. Hlavně ale nezapínejte výstražné blikače!

V sekundě přeletěl přes řídítka, přičemž po pádu musel být dokonce převezen do nemocnice. Policie nehodu vyšetřuje a musí zjistit přesnou míru zavinění. Na jednu stranu je fakt, že cyklista se dostatečně nevěnoval své jízdě. Problém ale je také v tom, že lano, na kterém byl nepojízdný hyundai, sice mělo červený praporek, ale namotaný tak, že prakticky nebyl vidět. A protože zákon 361/2000 Sb. naprosto jasně mluví o nutnosti mít lano praporkem viditelně označené, je dost dobře možné, že jistá míra zavinění padne i na řidiče automobilů.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek