Ilustrační obrázek

Minulý týden jsme vás informovali o tom, že s koncem prázdnin se na silnice vydají policisté, aby dohlídli na bezpečnost provozu. Přestože o dopravně bezpečnostní akci informovali jako policisté, tak média, někteří řidiči přítomnost stovek policistů na silnicích nebrali v potaz.

Jen v Moravskoslezském kraji se na silnice vydalo přes 400 policistů služby dopravní i pořádkové policie z územních odborů Bruntál, Frýdek-Místek, Karviná, Nový Jičín, Opava, Městského ředitelství policie Ostrava a krajského odboru služby dopravní policie. Podle Soni Štětínské, tamní policejní tiskové mluvčí, byly kontroly změřeny především na dodržování stanovené rychlosti, zákaz požívání alkoholických nápojů a jiných návykových látek řidiči, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů při přepravě dětí, držení v ruce nebo jiným způsobem telefonní přístroj nebo jiné hovorové nebo záznamové zařízení nebo technický stav vozidel.

Celkem nakonec policisté zkontrolovali 2 589 řidičů, přičemž zjistili 567 přestupků. Hned na místě pokutou vyřešili 537 z nich, zbylé byly předány do správního řízení. Zajímavé je i rozdělení jednotlivých přestupků. Chybovali dokonce i cyklisté. 

Přečtěte si také:  O víkendu sundejte nohu z plynu. Policie chystá velkou dopravní akci

Soňa Štětínská k tomu řekla: „Pokud jde o konkrétní porušení dopravních předpisů, pak 139 řidičů překročilo povolenou rychlost jízdy a 16 řidičů usedlo za volant pod vlivem alkoholických nápojů. Nevyhovující technický stav mělo 34 vozidel. Bezpečnostní pásy nepoužilo 45 osob a nepoužití zádržného systému bylo zjištěno v 6 případech. Bez dálniční známky užil zpoplatněný úsek komunikace 1 řidič. Cyklisté se dopustili 5 přestupků, motocyklisté 2 a u chodců byl zaznamenán 1 přestupek.“