nehoda-octavia-pasy (1)

Ačkoliv jsou z důvodu boje proti koronaviru omezené provozy některých firem a lidé mají být spíše doma než za volantem, počet dopravních nehod a opilých řidičů nijak výrazně neklesá. Tedy alespoň na Vysočině. Tamní policie ukázala statistiku nehodovosti za první dva měsíce roku 2021 a nijak pozitivní čísla to opravdu nejsou.

Jen za leden a únor letošního roku policisté z Vysočiny řešili 622 dopravních nehod. Je to jen o 45 nehod méně než za první dva měsíce loňského roku, kdy jsme ještě žili „normálně“. Faktem ale je, že méně nehod naštěstí znamená i nižší počet mrtvých a zraněných.

Přečtěte si také:  Díky bleskovému vyhýbacímu manévru zabránil policista nehodě. Pro řidiče náklaďáku si pak dojel

Podle policie při těchto nehodách zemřeli dva lidé, čtyři byli zraněni těžce a 131 osob bylo zraněno lehce. V případě těžkých i lehkých zranění jde o meziroční pokles o 20 procent a 19 procent. Celková hmotná škoda za 622 nehod byla stanovena na 42 256 000 Kč, což je oproti loňskému roku dokonce nárůst a to o pět procent.

15 nehod bylo zaviněno řidičem pod vlivem alkoholu a v drtivé většině případů šlo o hodnoty vyšší než jedno promile. Mezi nejčastější příčiny dopravních nehod nadále patří způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. V 211 případech se jednalo o dopravní nehodu nezaviněnou řidičem, kdy šlo o střety vozidel s lesní zvěří. 

Opilí cyklisté

Z celkového počtu všech nehod bylo šest s účastí chodce. Jeden pak byl při nehodě těžce zraněn, dalších pět lehce. Policisté také řešili čtyři nehody s účastí cyklistů, což je vzhledem k velmi mrazivým teplotám a sněhové nadílce poměrně zajímavé číslo. Vysvětluje to možná fakt, že tři cyklisté byli pod vlivem alkoholu. Všichni čtyři cyklisté se při nehodě lehce zranili.

Přečtěte si také:  Seniorovi nešlo nastartovat auto, tak se nechal roztlačit. Skončil pod srázem a v kufru jiného auta

Krajská policejní mluvčí Dana Čírtková k tomu řekla: „Řidiči musí počítat v nadcházejícím období s mnohem častějšími policejními kontrolami, a to na silnicích všech tříd. Policisté se v rámci běžného výkonu služby a při mimořádných dopravně bezpečnostních akcích budou zaměřovat na kontroly zejména motorizovaných účastníků silničního provozu, zda neusedají za volant pod vlivem alkoholu nebo jiných omamných a psychotropních látek.“