Doba dovolených je v plném proudu, spousta lidí na ni cestuje autem. A bývalo to tak i v minulosti. Pojďme se podívat na to, jak takové cestování na dovolenou vypadalo před více než 40 lety.

Dnes je situace úplně jednoduchá. Pokud se rozhodneme vyrazit k moři, můžeme hned sednout do auta a za několik hodin můžeme rovnou skočit do vln. Dříve to tak jednoduché nebylo. Pokud jste chtěli vyjet k moři mimo země východního bloku, museli jste mít platný cestovní pas opatřený příslušnou výjezdní doložkou, čemuž předcházela dlouhá kolečka administrativy a dohadování s tehdejšími úředníky. Od roku 1970 se součástí cestovního pasu stala tzv. trvalá výjezdní doložka, na kterou možné vycestovat (pouze s pasem) do některých zemí socialistického tábora, a to do Bulharska, Maďarska, Německé demokratické republiky, Rumunska. Ověřená pozvání byla vyžadována pro cesty s touto doložkou do Sovětského svazu a Polska. Toto omezení bylo zrušeno až 4. prosince 1989.

Video ukáže autoškoly z roku 1969, tehdy museli řidiči znát i auto

Na hranicích vás navíc čekaly velmi důkladné kontroly, kvůli nimž vznikaly dlouhé, několikahodinové kontroly. Kromě toho, že jste museli mít v pořádku cestovní doklady, museli jste také vyplnit celní a devizové prohlášení, do něhož bylo třeba zapsat všechny předměty, které jste v zahraničí dostali darem anebo jste je zakoupili. Mimochodem takovou kontrolu na hranicích si můžete prohlédnout v přiloženém videu dole v čase od 9:16.

Mimochodem dnes je situace jednodušší i z hlediska trasy. Dnes prostě na okno přilepíme držák s navigací (ať už přenosnou nebo v aplikaci v telefonu), případně ji zadáme přímo do vestavěné navigace auta a o nic se nestaráme. Dříve bylo třeba opatřit si klasickou papírovou mapu nebo autoatlas, cestu pečlivě naplánovat a zapsat si jízdní plán. Navíc dálnic tehdy tolik také nebylo.

První video nám ukáže cestování na dovolenou v roce 1976 a doplní ho o rady, co při cestě dělat, nedělat, na co se připravit a podobně. To druhé video je komplexnější, věnuje se dovolené komplexně – od auta, přes oblasti, zabezpečení domů a bytů a tak dále.

Přečtěte si také:  Škoda Octavia RS odhalena. Nabídne hybrid, verzi kombi a umírněný design