Autoškola je vstupenkou k tomu, abychom se mohli legálně posadit za volant auta a vyrazit na cesty. Stejně, jako se v čase mění auta, se ale v čase mění právě i autoškoly. Pojďme se podívat na video, jak to probíhalo v 60. letech minulého století.

Zatímco dnes jde hlavně o teoretickou část, i když jízdy absolvují dnešní žadatelé o řidičský průkaz také, dříve byl naopak kladen důraz hlavně na praktické zkušenosti. Tehdy totiž nebylo řízení auta tak jednoduché jako dnes. Na druhé straně byl ale mnohem menší provoz.

Video z roku 1969 ukáže staré škodovky 100 a 1000, ale i nákladní pragovky. V těchto minulých dobách bylo důležité opravit na místě i některé drobné mechanické problémy, takže se instruktoři zaměřovali i na takové věci. Při zkoušce se totiž nezřídkakdy měnilo kolo nebo žárovka či kontroloval olej.

Mimochodem ještě v šedesátých letech (od roku 1961) platilo omezení rychlosti v obci na 50 km/h s tím, že řidič musel svoji jízdu dále přizpůsobit okolnostem, zejména hustotě provozu, viditelnosti, stavu vozidla jakož i stavu a povaze vozovky. Samostatnou dopravní značkou ale samozřejmě mohla být rychlost v obci zvýšena. Mimo obec rychlost pro osobní automobily omezena nebyla, pro autobusy a vozidla nad 3,5 tuny platilo maximálně 80 km/h. To se ale § 9 vyhlášky 80/1966 Sb. s účinností od 1. ledna 1967 změnilo. V obci byla na 50 km/h rychlost omezena pouze mezi 5. hodinou ranní a 23. hodinou v noci.