zelena-karta

Vláda schválila změny v povinném ručení. Přinesou konec zelených karet a povinné ručení i pro koloběžky

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Ministerstvo financí - Foto: Pavel Srp - 24. 8. 2023


Vláda včera schválila návrh zákona o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Návrh reaguje na příslušnou evropskou směrnici a přináší klíčové změny do právního rámce týkajícího se pojištění odpovědnosti z provozu vozidla.

Návrh zahrnuje několik významných změn, které bylo potřeba provést v právní úpravě pojištění odpovědnosti z provozu vozidla a které reagují na zkušenosti s aplikací dosavadní právní úpravy. Jedná se především o rozšíření okruhu vozidel podléhajících povinnosti pojištění odpovědnosti – vozidlem se nově rozumí vozidlo, jehož maximální konstrukční rychlost je vyšší než 25 km/h, resp. je vyšší než 14 km/h, pokud je jeho provozní hmotnost větší než 25 kg, a také přípojná vozidla. Zákon zároveň stanovuje, že za motorová vozidla se považují ta, kde je motor hlavním zdrojem pohybu. Jde tedy především o elektrické koloběžky či Segwaye. Výjimku budou mít například elektrokola, protože jejich primárním zdrojem energie je šlapání, a ne pouze přípojný motor. Výjimku budou mít také zahradní traktory, které se pohybují výhradně na soukromém pozemku. V momentě, kdy vyjedou mimo něj na silnici, stávají se vozidlem a musí mít pojištění.

Nově se vymezuje provoz vozidla – tím se nyní rozumí jakékoli použití vozidla odpovídající jeho obvyklé funkci jako dopravního prostředku, a to bez ohledu na vlastnosti vozidla a bez ohledu na terén, ve kterém je vozidlo použito, a na to, zda stojí, nebo je v pohybu. Návrh také rozšiřuje výjimky z povinnosti pojištění odpovědnosti včetně alternativního pojištění odpovědnosti při motoristických závodech nebo soutěžích. Povinnost sjednat pojištění odpovědnosti se nově přenáší z vlastníka vozidla na jeho skutečného provozovatele, to znamená, že povinnost pojištění z provozu vozidla se bude týkat vždy provozovatele a ne řidiče, který si ho například dočasně půjčil. To platí i v případě krátkodobého využívání sdílených koloběžek.

Na silnici bez povinného ručení? V krajním případě hrozí i vězení

Ruší se zelené karty pro prokazování pojištění odpovědnosti při provozu vozidla na území České republiky a nahradí je on-line evidence povinného ručení. Kontrola tak bude na území České republiky možná i bez zastavení vozidla, nicméně pro cesty do zahraničí bude zelená karta nadále potřeba.

Zjednoduší se také evidenční úkony při změnách v registru silničních vozidel. Dochází rovněž ke zvýšení minimálních limitů pojistného plnění ze současných 35 mil. Kč na 50 mil. Kč a ke změnám některých podmínek činnosti České kanceláře pojistitelů.

„Stávající zákon o pojištění odpovědnosti z provozu vozidla byl přijat před více než 20 lety a byl od té doby mnohokrát novelizován. Vzhledem k rozsahu změn, které přináší transponovaná směrnice, byla tato problematika zpracována ve zcela novém zákoně, který přinese moderní a efektivní rámec pro pojištění odpovědnosti z provozu vozidla. Ten bude lépe odpovídat aktuálním evropským standardům a zároveň zlepší ochranu občanů České republiky,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Účinnost zákona je stanovena na 23. prosince 2023. Přechod na online systém výměny dat a s tím související zrušení zelené karty pro vnitrostátní účely by měly být realizovány po uplynutí šestiměsíčního přechodného období k 1. červenci 2024.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , , , , , , , ,

11 názorů na “Vláda schválila změny v povinném ručení. Přinesou konec zelených karet a povinné ručení i pro koloběžky”

 1. Hamižná vláda ČR by měla posílám svým otrokům zdarma antidepresiva. Tady tomu vyděračskému guláši ještě někdo říká demokracie? Jdu blejt a pak chlastat

  1. Jarmila Aubrechtová

   Elektrickou koloběžku používám 8 let, abych šetřila životní prostředí, neutrácela za předražený benzín a nemusela si lámat hlavu, kde mohu zaparkovat. Vzhledem k tomu, že jsem velmi ohleduplná k okolí, tak koloběžku velmi časro vedu. A proč mám být trestaná za nesmyslné zákazy, nařízení a za další placení? Je mi 80 let. A to mi zakážete i dýchat?

 2. Ministr financí pouze zvyšuje zisky pojišťovnám . Povinné ručení je u některých pojišťoven stejně nefunkční . Je to pouze produkt vlády ,jak okrádat občany.

 3. No to už je v platnosti dávno. Měl jse Babettu a platil jsem v jisté době 136,- Kč ročně.

 4. Proč je nutné aby se pojišťovny kapsovaly za povinné ručení PŘÍPOJNÝCH vozidel, když plnění z tohoto pojištění se poskytuje pouze když přípojné vozidlo SAMO bez agregace s tažným vozidlem způsobí škodu ? Kdy nastane taková situace ? Na 99,99% nikdy. Vždy když poškodíte přívěsem nebo návěsem něco nebo někoho, řeší se to z pojistky tažného vozidla. K čemu tedy povinnost pojišťovat vozidla přípojná ?

 5. K čemu bude zrušení zelená karty na území ČR když je ji potřeba k prokázání pojištění při cestě v zahraničí? Jen k tomu, že pojišťovny budou mít další zdroj příjmu když budou tuto dodatečně vystavovat lidem cestujícím do zahraničí. To nemá logiku tahle novota.

  1. Nevím kde stále berete zelenou kartu! Když jsem provedl zákonné pojištění u složenky mi byla vystavena „bílá“. Povinné ručení z přívěsu je blbost. Zaplatím za něj a pojedu s ním třikrát za rok,tak jsem narval peníze darmožroutům . Zase někdo za něco lobuje!

  2. To znamená že se budou policajti volat i k nehodám do 100 t. Kč protože ja nezjistíme zda má dotyčný ručení, nebo to tak není ?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru