1994-skoda-felicia-vyroba-video

Video z roku 1996 nás provede výrobou Škody Felicia

Autor: Pavel Srp - Zdroj a foto: facebook.com - 29. 10. 2020


Pamatujete si na rok 1996? Víte, jaká auta jezdila po silnicích? V té době byla na trhu ještě pořádně neokoukaná Škoda Felicia před modernizací, ještě s malými předními světlomety a my se teď můžeme podívat na to, jak se vyráběla.

Na facebooku se totiž objevil dokument, který se v roce 1996 ohlížel za zeměmi východní Evropy, kam nás tehdy svět počítal. Chtěl ukázat, jak se těmto zemím povedlo změnit se z komunistických na kapitalistické. Video nás zavede právě do továrny automobilky Škoda Auto a ukáže proces výroby Škody Felicia.

Video je v angličtině a provede nás továrnou v Mladé Boleslavi. Komentář dodal novinář Albert Clack, který upozorňuje na velký počet zaměstnanců a zatím stále ještě minimum robotizace – speciálně ve srovnáním s továrnami koncernu Volkswagen, kam už v tu dobu škodovka pár let patřila.

Ve videu zazní také informace o tom, že tamější zaměstnanci patří mezi ty nejlépe placené v tehdejší České republice. Svůj komentář k tomu přidá i tehdejší šéf mladoboleslavské automobilky Ludvík Kalma, který už tehdy zmiňuje „agresivní konkurenci z Asie“.

Novodobá Škoda Felicia byla opravdu výrazně moderizovaným Favoritem, respektive Formanem. Výroba začala v roce 1994 a trvala až do roku 2001, přičemž z výrobních linek sjelo celkem 1 420 441 aut. Vůbec ta první sériová Škoda Felicia sjela z linky mladoboleslavského závodu 17. října 1994 přesně v 10:20 hodin.

O pohon auta se staralo několik motorizací, ale v prvopočátku šlo o 1,3litrový atmosférický čtyřválec ve výkonových variantách 40 kW a 50 kW. Od roku 1995 přibyl do nabídky i další benzinový motor 1,6 MPI (55 kW), ale i naftový motor 1,9 D s výkonem 47 kW bez turbodmychadla. První TDI dostala až první generace Škody Octavia, o které se v druhé půlce videa mluví také. Tehdy ještě v prodeji ale nebyla.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru