90-let-skoda-video-rok-1985

Video z roku 1985 představuje historii a současnost značky Škoda

Od Pavel Srp | 15. 8. 2018 0

Automobilka Škoda je jednou z nejstarších na světě, je tu s námi už více než 120 let. Máme pro vás dokument, který pochází z roku 1985. Oslavuje 90 let škodovky a provede nás nejen napříč její historií, ale představí i tehdejší modely.

Přečtěte si také:  Odbory Škody Auto očekávají uklidnění výrobní situace. Stabilizace by měla přijít v následujících měsících

Historie automobilky Škoda se začala psát na konci 1895, kdy v prosinci založili Václav Klement a Václav Laurin v Mladé Boleslavi společný podnik. V tom nejprve vyráběli jízdní kola, později motocykly a nakonec i auta. Tím prvním byl v roce 1905 typ Voiturette A. Již o 5 let později se automobily vyvážely do několika zemí světa jako byly Egypt, Španělsko, Mexiko, Švédsko, Čína nebo i Japonsko.

O dalších 20 let později, v roce 1925 se značka Laurin & Klement spojila se s plzeňským koncernem Škoda, který byl tehdy největší společností v Československu. I díky tomu vznikla ve 30. letech spousta nových modelů. Šlo například o Škodu 420 Popular pro „masy“, ale i Škodu 640 Superb se šestiválcovým motorem pro ty nejdůležitější a nejbohatší. Jenže netrvalo to dlouho a strmý růst zbrzdila druhá světová válka, po které byla škodovka zestátněna.

Ovšem to nebyl problém, protože i 60. léta znamenala přísun velmi povedených modelů jako 440 Spartak, jenž byl po modernizaci přejmenován na Octavii. Vyráběl se i roadster Felicia, který byl úspěšný i v zahraničí. Už v roce 1969 vyrobila značka Škoda miliontý vůz. 

Přečtěte si také:  Škoda uvádí novou Fabii Monte Carlo. Nebojí se barev a odkazuje na motorsport

Přesouváme se 70. a 80. let, kdy už vyráběné a prodávané modely Škoda 105/120/130 nedokázaly držet krok s dobou a západními výrobci. Jejich technika byla bez výraznější změny několik desítek let stará a koncepce s „vše vzadu“ už také nestačila. Přesto se v roce 1983 vyváželo do 37 zemí světa a bylo vyrobeno 171 408 vozů. Ve videu uvidíme i crash test modernizované Škody 120, tzv. emka.

skoda-120-crash-test-video

Konec videa patří sjezdu KSČ, na kterém se probíralo směřování značky. Podle reportáže mají prý automobily s motory vzadu nesporné výhody a některé značky se k ním prý s největší pravděpodobností vrátí (což je pravda, protože motor vzadu má například nejnovější Renault Twingo), ale mladoboleslavská značka bude vyvíjet automobil s motorem vpředu a pohonem předních kol. Vznikl z toho Favorit.