1982-skoda-120-vyroba-tovarna-mlada-boleslav

Video z roku 1982 ukáže výrobu škodovek. Už tehdy byla poměrně velká robotizace

Autor: Pavel Srp - 17. 3. 2020


Když se v roce 1964 začala prodávat Škoda 1000 MB, asi nikdo netušil, že v pozměňované podobě tato koncepce vydrží na trhu dalších téměř třicet let. Na poslední evoluci v podobě Škody s kódovým označením 742, která skončila v roce 1990, se můžete podívat v přiloženém videu. V tom se ukáže výroba v továrně v Mladé Boleslavi.

Škoda 742 byla vyráběna mezi lety 1976 až 1990 a v roce 1983 prošla velkou modernizací. Ta byla nejen designová, ale i technická. Video pochází z roku 1982, tedy z časů ještě před modernizací, i přesto je vidět, že některé prvky pozdějších modelů už na autech aplikovány jsou – jde zejména o zadní čelo s obdélníkovými světlomety, namísto původních „kapek“.

Video tvrdí, že Škoda 742 bylo auto: „úsporné, spolehlivé, bezpečné, odolné proti korozi“. To jsou slova, se kterými si dovolím po zkušenostech svých i svých známých a příbuzných nesouhlasit – zejména s tou odolností vůči korozi.

Kabriolet Škoda Felicia oslavuje. Představen byl přesně před 60 lety

Více než šestiminutové video nás provede prakticky celým procesem výroby auta. Od původního svařování plechových dílů do celku, který začne připomínat karoserii, přes montáž dveří, lakování (včetně speciální kataforické lázně, která má karoserii ochránit před korozí), až po finální montáž i finální funkční testování.

Už tehdy byla v procesu poměrně velká míra robotizace, ale s tím, jak se auta vyrábějí dnes, se to srovnat nedá. A srovnat se ostatně nedají ani objemy produkce, vždyť Škoda v posledních letech trhala výrobní i prodejní rekordy. Jen v Mladé Boleslavi v loňském roce vyrobila na 590 tisíc automobilů.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru