2021-Dacia_Bigster_Concept- (1)

Video ukazuje prototypy nové Dacie Duster na silnici. Navíc utekly už i screenshoty sériového auta

Autor: Pavel Srp - Zdroj: youtube.com - Foto: Dacia - 27. 11. 2023


Představení nové generace modelu Dacia Duster je na spadnutí. Informací už o ní máme docela dost, ale ještě jsme ji neviděli. Teď se objevilo video, které zachycuje testovací prototypy v centru Bukurešti. Máme tak alespoň hrubý náhled toho, jak třetí generace oblíbeného crossoveru vypadá.

Testování v plném proudu

Možná jste měli to štěstí, že jste zamaskované testovací prototypy třetí generace Dusteru před pár týdny potkali i v Praze, i tady se totiž pohybovaly. Dacia je ale už přesunula jinam, protože před pár dny byly zachyceny v domovském Rumunsku. Krátké video ukazuje hned tři kousky v centru Bukurešti.

Už jen podle videa je jasné, že i v nové generaci to bude docela velké auto, přesto ponechává prostor ještě na větší model Bigster. Jeho představení by mělo proběhnout v příštím roce a do prodeje má sériový vůz přijít v roce 2025. Designově budou Dacia Duster i Bigster vycházet z konceptu Dacia Bigster, který rumunská automobilka představila už počátkem roku 2021. Napovídá to nejen samotný tvar karoserie, ale také tvar i grafika zadních světlometů. Zajímavé je i to, že klika zadních dveří není na plechové části dveří, ale vedle skla, což je k vidění právě i z videa.

Nafta nebude, pohon všech kol ano

O technice už toho víme také docela dost. Základem auta bude koncernová (používá ji Renault, Dacia, Nissan i Mitsubishi) podvozková platforma CMF-B. Jak možná tušíte, žádné auto, které na ní aktuálně stojí (a to ani ta největší jako jsou Renaulty Austral nebo Espace), nenabízí pohon všech kol. Dacia Duster ovšem pohon všech kol nabídne, což před nedávnem potvrdil Xavier Martinet, viceprezident značky Dacia. To, zda to bude čtyřkolka mechanická nebo bude zadní nápravu roztáčet elektromotor, se ale zatím neví.

Dobrá prostupnost terénem by měla zůstat nejen díky pohonu všech kol, ale také díky tradičně vyšší světlé výšce. Ta by se i v nové generaci měla pohybovat nad 20 cm, respektive dokonce nad jedna dvaceti centimetry.

Z nabídky motorizací zmizí naftové motory (Duster je dokonce vůbec posledním osobním modelem Renault a Dacia, který jej nabízí), ale zůstanou benzinové motory i motory kombinující benzin a LPG. Do nabídky nově přibyde i full-hybridní pohonná jednotka (tu bude sdílet Duster s Dacií Jogger, ale také s Renaulty Arkany nebo Clio) i mild-hybridní motory.

K zákazníkům příští rok

Výroba třetí generace Dacii Duster bude opět probíhat v rumunské továrně v Mioveni a k prvním zákazníkům se dostane v příštím roce. Cena má být opět příznivá, protože značka Dacia si zakládá ne velmi výhodném poměru cena/výkon.

Aktualizováno, 27. 11., 20:28

Na internetu se v průběhu dnešního dne objevily i screenshoty z traileru. Design nové generace, která by se podle magazínu RNews.cz měla představit už ve středu 29. listopadu, tak už není tajemstvím.

Štítky: , , , ,

2 názory na “Video ukazuje prototypy nové Dacie Duster na silnici. Navíc utekly už i screenshoty sériového auta”

  1. Celkem hezké auto a určitě stějně jako jeho předchůdci použitelné i v terénu. Pokud ale Dustera zase „zabijí“ litrovým motorem je to z mého pohledu nepoužitelné auto. SUV které nelze pořádně naložit, či k němu připojit naložený vozík je k smíchu.

  2. Petr Jeníček

    Koupil jsem skoro poslední dostupný Duster s dieselem a dvoukolkou , tušil jsem, že je to labutí píseň , teď už pro Duster bude platit- velké auto, malý motor – emisní limity jsou nemilosrdné a i když LPG je určité řešení, tak má určité limitace.Hybridy nekomentuji.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru