Frankfurt_(152602865)

Ve Frankfurtu zavádějí zóny s rychlostí omezenou na 20 km/h. Má to řidiče donutit přesednout na kola

Autor: Anina Russová - Zdroj: Spiegel - Foto: Wikimedia Commons, La Taupe - Imported from 500px (archived version) by the Archive Team. (detail page), CC BY 3.0, odkaz - 7. 11. 2023


V centru Frankfurtu nad Mohanem bude od prosince řada ulic autům zcela zapovězena, jinde bude povolená rychlost maximálně 20 km/h. Radní pro dopravu ale plánuje další změny a jakkoliv připouští kritiku, podle něj není těch nespokojených většina, tak není důvod to řešit.

Radním pro dopravu je ve Frankfurtu Wolfgang Siefert (Zelení) a ten se rozhodl, že řidičům a autům vyhlásí stopku. Podle magazínu Spiegel řekl Seifert německým tiskovým agenturám, že si nepřeje, aby řidiči neustále přejížděli po centru z jedné garáže do druhé nebo snad postávali s auty venku na ulicích. Jeho cílem je dostat auta z ulic a tím tak podle něj zlepšit kvalitu života ve městě. S tím jde ruku v ruce nové nařízení, které bude od prosince ve městě postupně zaváděno.

V některých ulicích kolem centra bude povolena rychlost maximálně 20 km/h. Na hlavních tazích v centru města, jako je třeba Berliner Straße, nic takového zatím v plánu není, ale zároveň není vyloučeno, že i tam k tomu zástupci města časem přistoupí.

V Německu ruší zákaz vjezdu naftových aut do měst. Ovzduší se totiž zákazem nezlepšilo

Krom toho má Wolfgang Siefert ale další plány. Časem chce například zcela zrušit parkovací místa na ulicích. „Pokud chcete přijet do centra Frankfurtu autem, budete moci jen projet a vůz nechat v některém z parkovacích domů,“ řekl Seifert. Jediná parkovací místa, která na ulicích zůstanou, budou ta pro invalidy a vozy taxi. Přibudou také místa pro rozvozové služby či místa určená pro nakládání. Radní se tak chce zbavit parkování zdarma nebo za malý poplatek. Podle radního by se díky těmto opatřením měli všichni po městě pohybovat bezpečněji a lépe, včetně prý těch, kteří zatím spoléhají na auta. V minulosti pak často zmiňoval, že by byl rád, aby i zarytí řidiči raději přesedlali na kola.

Radní pak připouští, že jeho činnost vyvolala poměrně velkou vlnu kritiky. Podle něj je ale sporné, jestli jsou ti, kteří jeho kroky kritizují ve většině. Vycházet se podle něj dá jen z průzkumů, které budou v následujícím roce provedeny. Ať už ale dopadnou jakkoliv, změnám se podle něj město nevyhne. I řidiči se prý musí připravit na další změny, které budou sloužit k ochraně klimatu, větší atraktivitě veřejného prostranství a také k zajištění rovného zacházení se všemi druhy dopravy.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru