V Rakousku vám hrozí pokuta za blokování záchranářů

Autor: Pavel Srp - 24. 1. 2012


Když jsem v médiích zaznamenal zprávu o individuu, které ohrožovalo a blokovalo vůz záchranářů za doprovodu agresivního pokřikování a plivání, chvíli jsme přemýšlel, jestli je tohle chování vůbec možné? Je jedno, jestli jelo záchranářské auto k zásahu či se z něj vracelo. Díval jsem se na video níže víckrát a došel jsem k závěru, že bohužel asi opravdu ano. Vyšetřováním Policie ČR se zjistilo, že byl spáchán pouze přestupek, takže pána čeká možná nějaká pokuta, ale jezdit a ohrožovat další záchranářské vozy může dál.

Proč na to ale nejít ale jako v sousedním Rakousku? I tam se stávalo, že záchranka nebyla schopná se mezi auty proplést, protože lidé ji buď ignorovali nebo prostě nechtěli uhnout. Stanovili tedy přesné limity a postihy za to, když řidič neumožní záchranářskému vozu včasný a bezproblémový průjezd. Podle nové vyhlášky má řidič za povinnost, dostane-li se do dopravní zácpy, ať už je způsobena hustým provozem nebo dopravní nehodou před ní, „uklidit“ své vozidlo ke kraji tak, aby záchranáři mohli bez zbytečného čekání a prodlení projet.

Pokud řidič svým chováním tento pás nepomůže vytvořit, hrozí mu v případě běžné zácpy pokuta 726 € a v případě zácpy za dopravní nehodou nebo situací, u které je bezprostředně nutný zásah záchranářů, by mohl zchudout až o 2180 €! Nebylo by od věci se tedy nad něčím podobným zamyslet i u nás?

-PS-

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru