mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

V Německu pozor na mobily za volantem. Používají tam speciální kamery, které umí poznat řidiče s mobilem v ruce

Od Anina Russová | Zdroj: ams.de - Foto: Pavel Srp - 23. 5. 2022 1

Policisté označují používání mobilu za volantem za jednu z nejčastějších příčin dopravních nehod. Řidiči jsou ale nepoučitelní a mobil za volantem ne a ne odložit. Výsledkem toho je roztěkaná jízda, nesledování provozu a pozdní či nesprávné reakce. A samozřejmě také nehody. Policistům v Německu už došla trpělivost a začali používat speciální kamery, které jsou schopné použití mobilu řidičem odhalit. A pokuta je pak za to vysoká.

Technologie této kamery funguje velmi podobně jako měřící kamerové systémy. Ovšem místo toho, aby vyfotila registrační značku, zaměří se na prostor čelního skla. Inteligentní software kamer je schopen rozpoznat to, v jaké poloze má řidič ruce a zda v nich něco drží. Ty řidiče, u kterých software vyhodnotí, že s největší pravděpodobností mají v ruce mobil, vyfotí a následně odešle na přezkoumání policistům.

Přečtěte si také:  Majitelé telefonů se systémem Android jsou dle průzkumu lepšími a bezpečnějšími řidiči než ti s iPhonem

Důvod toho všeho je prostý. „Jen v roce 2021 došlo v Německu k 1001 nehodám, které byly způsobeny rozptýlením při používání mobilu. Nasazení těchto kamer by mělo vést ke zvýšení bezpečnosti provozu,“ řekl magazínu Auto Motor und Sport německý ministr vnitra Roger Lewentz.

Už v tuto chvíli je první kamera umístěná na jedné z vytížených silnic v zemi Porýní-Falc, přičemž jen za první hodinu provozu přistihla deset řidičů. To úřady přesvědčilo, že  tento systém je potřeba. Proto bude od 1. června spuštěn v ostrém provozu a na více místech. Pokuta, která za to v Německu hrozí, je 1000 eur (24 600 Kč) a k tomu úřady přidají jeden trestný bod do karty řidiče.