mobilni_telefon_za_volantem-rizeni

Majitelé telefonů se systémem Android jsou dle průzkumu lepšími a bezpečnějšími řidiči než ti s iPhonem

Od Anina Russová | Zdroj: getjerry.com - Foto: Pavel Srp - 19. 5. 2022 0

O veganech se říká, že fakt, že jsou vegani zjistíte tak, že vám to řeknou. Několikrát. A to samé se traduje i o majitelích telefonů se systémem iOS, tedy iPhony. Nevíme, co je na tom pravdy, ale zato víme, že dle průzkumu jsou ti, kteří vlastní iPhone, horšími a nebezpečnějšími řidiči. Alespoň ve srovnání s těmi, kteří mají telefon se systémem Android.

Tvrdí to průzkum americké pojišťovací platformy Jerry, která jej provedla na 20 000 Američanech, kteří dohromady ujeli asi 13 milionů kilometrů. Průzkum porovnával nejen celkovou bezpečnost jízdy, ale také to, jak řidiči brzdí, zatáčí, zrychlují a jak často a jak moc překračují rychlost. A výsledky jsou naprosto jednoznačné. Ti, kteří mají telefony s Androidem, jezdí bezpečněji. Řidiče s iPhony překonali úplně ve všech kategoriích.

Přečtěte si také:  Dotknete-li se ve Velké Británii při stání na semaforech telefonu, dostanete vysokou pokutu a 6 bodů

Největší rozdíl mezi jednotlivými řidiči byl hlavně v pozornosti. Zjednodušeně řečeno jsou majitelé iPhonů extrémně nepozorní, protože nejsou schopni své telefony odložit ani při řízení. Zajímavé také je, že jakkoliv v podobných studiích dělá velké rozdíly třeba i vzdělání či rodinný stav, v tomto případě tomu tak nebylo.

Apple pracuje na detekci nehody přes hodinky a telefon. Sám pak zavolá záchranáře

„Majitelé Androidu měli v každém směru lepší skóre. A to často i způsobem, který byl v rozporu s faktory, které jinak vedou k rozdílným výsledkům. Například svobodní s Androidem porazili v bezpečnostních aspektech řízení ty, kteří mají iOS a jsou ženatí. Stejně tak porazili ti, kteří jsou v nájmu majitele nemovitostí,“ uvedla pojišťovací platforma Jerry. Lépe se dokonce dařilo těm s Androidem, kteří ani neměli dokončené středoškolské vzdělání. A to oproti Apple vysokoškolákům.

Přečtěte si také:  Google si nechal patentovat systém, který může řidiči zabránit v používání mobilního telefonu za jízdy

Ovšem celý výsledek studie nemá poukázat na rozdílnost jednotlivých uživatelů mobilů, ale spíše na fakt, že používání telefonů za volantem je stále velký problém. Řidiči až příliš často ignorují řízení a dění na silnici, a to jen proto, aby si zkontrolovali sociální sítě nebo ovací platformy -sledovali videa. Všechny platformy a výrobci telefonů a jejich systémů to zjevně ví, nejspíš to ví i řidiči. Jenomže je jen na nic, jestli s tím něco udělají. Anebo jestli bude používání mobilu za volantem stále až příliš častou příčinou i vážných dopravních nehod.