Sáhněme si do svědomí. Jak často za volantem vezmeme telefon do ruky? Třeba ne k telefonování, ale třeba jen ke kontrole příchozích zpráv? Nebo přepnutí aktuální skladby z aplikace? Někdo je na sebe přísný a opravdu si na to dává pozor, jiný to neřeší a s mobilem u ucha projede klidně celé město. Jenomže používání mobilu za volantem je nejen nezákonné, ale hlavně nebezpečné.

Právě kvůli používání mobilního telefonu se stává velké množství i vážných dopravních nehod, protože mobil výrazně odvádí pozornost řidiče od jízdy. Bojují proti tomu jak jednotlivé automobilky, které umí mobil zrcadlit do infotainmentu auta, který je pak snadné ovládat pomocí třeba ovladačů na volantu, nebo nově třeba i Google.

Přečtěte si také:  Řidič s mobilem v ruce provoz nevnímá skoro 5 sekund. Lexus ukázal, co všechno se za tu dobu může stát

Ten se rozhodl, že ideální bude, když řidič prostě nedostanou za volantem možnost svůj mobil jakkoliv ovládat. Nový systém, který si internetový gigant nechal 10. listopadu patentovat, dostal označení „Automated pacing of vehicle operator content interaction“. Zjednoduše řečeno systém funguje tak, že jakmile zjistí, že se telefon pohybuje vysokou rychlostí, tedy vyšší než chůze nebo třeba běh, zablokuje veškeré funkce telefonu.

Systém by měl pracovat s reakcemi uživatele, které se ve chvíli, kdy řídí, tedy se věnuje něčemu ještě jinému než mobilu, prodlužují. Jakmile odhalí, že reakce řidiče na dotykovou obrazovku jsou delší než obvykle, zamkne obrazovku a nenechá ji odemknout až do doby, dokud řidič nezastaví. Tím by mělo být eliminováno případné zablokování telefonu pro ostatní cestující. Ti se totiž podle Google věnují jen tomu mobilu, což znamená, že mají standardní reakce na dotykovou obrazovku.

Přečtěte si také:  Za telefonování při stání v koloně nebo na semaforech pokutu nedostanete. Zákon myslí jen na jízdu

Pokud jste se právě zděsili, protože i jako spolujezdci vám to třeba jen kvůli slabému žaludku moc nejde, uklidníme vás. Zatím jde jen o patent, který slouží k tomu, aby byl dál vyvíjen a zdokonalován. A je otázkou, jestli Google něco takového vůbec někdy zavede do praxe. To ukáže až čas.

Za telefonování při stání v koloně nebo na semaforech pokutu nedostanete. Zákon myslí jen na jízdu