Volvo On Call app in the Apple Watch

Apple pracuje na detekci nehody přes hodinky a telefon. Sám pak zavolá záchranáře

Autor: Radim Plachý - Zdroj: startstop.sk - 10. 11. 2021


Moderní automobily jsou naplněné elektronikou a začínají pomalu fungovat skoro jako naše chytré telefony. A ty se s nimi budou svazovat čím dál více. Apple nyní pracuje na aplikaci, která dokáže detekovat nehodu a automaticky zavolá pomoc.

Jedna z předních technologických společností, kterou bezesporu Apple je, se chce ve větším pustit do automobilového světa. Chytré telefony mají dnes tolik senzorů a čidel, že dokáží takové věci, o nichž se nám možná ani nesní. I proto teď chce americký gigant zvýšit bezpečnost posádky vozidel.

Všechna nová, v Evropě prodávaná auta už dnes systémem, který pozná nehodu a sám zavolá pomoc, vybavena jsou. Jinde ve světě ale takové funkce povinné nejsou a auta je nemají, což je prostor pro technologické společnosti. Něco takového už před nedávnem představila společnost OnStar ve své aplikaci Guardian. Ta dokáže pomocí senzorů v mobilním zařízení rozpoznat dopravní nehodu a automaticky spojit řidiče s operátorem. Ten pak na místo může poslat pomoc.

Podobnou funkci by měl právě nabízet i Apple. Dokumenty, které to dokazují, poskytl The Wall Street Journal. Podle nich připravuje Apple představení této funkce už v příštím roce. Fungovat by měla nejen v mobilních telefonech iPhone, ale i v chytrých hodinkách Apple Watch.

 

Jak asi tušíte, aplikace bude spolupracovat s gyroskopy a dalšími v telefonu nebo v hodinkách integrovanými senzory. Ty budou sledovat změny ve zrychlení, respektive zpomalení. Pokud překoná nějakou stanovenou mez, která už by mohla odpovídat nárazu, automaticky zavolá záchranné složky. A to je právě rozdíl od aplikace, kterou má OnStar, ta totiž volá nejprve operátorovi a až ten může zavolat záchranné složky. Ostatně tak je to i v rámci evropského systému „emergency call“ integrgovaného v nových vozech.

Apple slibuje, že aplikace nebude volat záchranné složky zbytečně a na její nastavení bude dán opravdu velký důraz. Apple má v současnosti od uživatelů testovací data, podle dostupných informací jde o 10 milionů potenciálních nehod, přičemž 50 tisíc z nich volalo na nouzovkou linku.

Ostatně není to poprvé, kdy Apple s něčím podobným experimentuje. Už v hodinkách Apple Watch 4 series měl detektor pádu. I tato funkce by se mohla v příštím roce objevit iPhonech.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru