nehoda-D1-1

V dodávce pro tři pasažéry jich po D1 jelo 16. Řidič s lidmi v nákladovém prostoru boural

Autor: Anina Russová - Zdroj: Policie ČR - Foto: Policie ČR - 2. 8. 2021


I policisté, kteří jsou zvyklí na ledasco, se občas nestačí divit. A my s nimi. Jedním z případů, nad kterými jen kroutíme hlavou, je i nedávná nehoda, která se stala na dálnici D1. Slovenský řidič nezvládl jízdu ve zúžení a dodávku, kterou měl naloženou pasažéry jako autobus, se převrátil na bok. Vážně vypadající nehoda si naštěstí vyžádala jen vyšší počet zraněných.

13 lidí v prostoru pro náklad

K nehodě došlo v pátek 30. července na 134. kilometru dálnice D1 ve směru jízdy na Prahu. Bílý Renault Master zde skončil na boku, přičemž nejhůře dopadl starší řidič. Zraněna ale byla i velká část 13čelnné posádky, která cestovala v nákladovém prostoru.

Podle policie se nehoda stala tak, že 69letý řidič jel v levém jízdním pruhu, nicméně se dostatečně nevěnoval řízení a tak nedokázal zareagovat na dopravní situaci před ním. „V místě začátku dopravního omezení, kde se doprava převádí do jízdního pásu na Brno, přejel plynule do pravého jízdního pruhu a následně najel pravou částí vozidla na krajová ocelová svodidla. Zde se vozidlo převrátilo na levý bok, následně se vozidlo na levém boku otočilo přední částí k ocelovým krajovým svodidlům a v této poloze se pohybovalo až do zastavení, kdy zůstalo stát na levém boku, přední částí k ocelovým krajovým svodidlům a zadní částí ke středovým mobilním betonovým svodidlům,“ vysvětlila krajská policejní tisková mluvčí Dana Čírtková.

Řidič dodávky musel být s vážnými zraněními letecky transportován do nemocnice. Dalších pět lidí bylo rozvezeno do okolních nemocnic pomocí sanitek a dva byli ošetřeni na místě.

 

Škoda skoro čtvrt milionu

V autě bylo naprosto nevhodně převáženo osm žen a sedm mužů ve věku od 17 do 56 let. Všichni pasažéři byli státními příslušníky Slovenské republiky. Dle policie je pak škoda vzniklá při nehodě 228 000 Kč.

 „Chování řidiče dodávky, který převážel osoby v nákladovém prostoru, nelze označit jinak než jako hazard se životy lidí. Nákladový prostor žádného vozidla není uzpůsoben tomu, aby tam seděli lidé, a to ani v případě, že by v tomto prostoru byla nějaká provizorní nebo upravená místa pro sezení. S takovým počínáním ze strany řidičů se naštěstí setkáváme skutečně pouze výjimečně,“ uvedl k páteční nehodě Jiří Šoukal, vedoucí dálničního oddělení Velký Beranov s tím, že v tomto případě se nehoda obešla bez obětí na životech.

Každá dopravní nehoda dodávky, která se s tak velkým počtem lidí převrátila na bok a postupně narazila do středových i krajových svodidel, se stala pastí pro všechny osoby, které se tísnily uvnitř. Řidič je podezřelý z několika přestupků v dopravě, ale okolnosti dopravní nehody jsou stále předmětem vyšetřování.

Štítky: , , , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru