test-elektromobilu-2019-audi-e-tron-55-quattro- (49)

Pokud se dnes podíváme na ceny elektromobilů anebo třeba jen plug-in hybridů a srovnáme je s cenami aut s obyčejnými spalovacími motory, vyjdou z toho ty elektrifikované výrazně dráž. To by se ale mělo podle studie agentury BloombergNEF do 5 let změnit

Za posledních 10 let se vývoj elektromobility posunul mílovými kroky. Z elektromobilů se stávají prakticky běžná auta se stovkami kilometrů dojezdu a výrazně se zkracuje také čas dobíjení. V dalších letech se vývoj nezastaví, ba právě naopak se ještě zrychlí a s tím má klesnout i cena elektromobilů.

Přečtěte si také:  Máte elektromobil? Do některých podzemních garáží budete mít vjezd zakázán

Elektromobily se v mnoha evropských zemích prodávají hlavně díky štědrým dotacím a daňovým úlevám, což u nás (možná prozatím) nemáme. I tak elektrických aut i po českých silnicích jezdí poměrně hodně. A zlepšuje se také infrastruktura, protože nové dobíjecí stanice vznikají prakticky neustále.

Bosch, Shell a Volkswagen vyvíjejí obnovitelný benzín s o 20 % nižšími emisemi CO₂

Studie BloombergNEF, na kterou upozornil The Guardian, říká, že ceny aut se spalovacími motory a čistých bateriových elektromobilů se v případě crossoverů a elektromobilů vyrovná už v roce 2026. O rok později to pak bude i u středně velkých modelů.

Studie se opírá zejména o čím dál vyšší výrobu elektrických aut. Kvantita by totiž jejich výrobu také měla zlevnit. Ovšem auta se spalovacími budou naopak kvůli zpřísňujícím se emisním předpisům zdražovat.

Jiná studie, kterou zpracovala investiční banka UBS, však tvrdí, že elektromobily budou stát stejně jako auta se spalovacími motory už v roce 2024. Má se tak stát hlavně díky snižování cen baterií, které jsou v elektromobilech tím vůbec nejdražším. Další studie organizace Transport & Environment totiž tvrdí, že cena akumulátorů se má do konce současného desetiletí snížit dokonce na takřka polovinu, kdy má 1 kWh kapacity vyjít na 58 dolarů, přičemž současně je na stovce.

Přečtěte si také:  Bosch tvrdí, že EU tlačí na elektromobilitu přespříliš. Existují prý i jiná řešení ke snižování emisí

Ovšem někteří jiní analytici naopak upozorňují, že ke zlevnění baterií nemusí nakonec kvůli růstu cen surovin dojít. Šéf poradenské společnosti CarLab Eric Noble říká, že výrobci automobilů dokáží snížit náklady na akumulátory a jejich chladicí okruh, ale cena vzácných kovů, ze kterých se vyrábějí ovšem neklesne. Jejich ceny totiž rostou stejně jako poptávka po nich. Je to podobné jako s jinými komoditami jako například diamant, zlato a podobně.

9 komentáře

  1. Ono je otázka zda „nebudou stát stejně“ jen z důvodu, že auta se spalovacím pohonem v průběhu těch několika let násobně zdraží především kvůli regulacím a elektro auta zůstanou na cenách jako jsou teď.

  2. Pane, vy víte co bude za 5 let, to jste jako Warren Buffett, věštec z Omahy, na tom by se dalo vydělat… 😂😂😂

  3. Jasně, a když počkáme do roku 2040 tak budou baterie zadarmo, protože přece pořád cena klesá. Mně by fakt zajímalo, kdo si takové e-sračkobláboly platí.

  4. No to určitě. Kromě toho, že je to i zadarmo drahé, tak tyto snahy o popření tržních mechanismů, zejména poptávky a volné soutěže, drakonické zdanění a dotování, to vždy vede jen k bídě a zmaru. Dobrého nic z toho nevzdejde nikdy.

  5. V roce 1958 nám psali, že budeme jezdit na atomový reaktor. V roce 1964, že na spalovací turbínu. Teď, že na elektromotor. Zdá se, že představy pohonu jsou čím dál víc konvenčnější. Zatím to všechno byly dotační podvody, které byly hrazeny z kapes daňových poplatníků. Až dojdou dotace, tak to bude u těch spalovacích motorů ještě dlouhou dobu stagnovat.

  6. „Mají být levnější.“ Ta věta říká vše – tečka puntík. A redaktor Pabvel Srp je korunovanej vůl.

  7. Ja to vidim tak, az se podari parchantum urednikum zlikvidovat spalovaci motory a nahradit je elektrosragorama tak se zdrazi elektrika a na elektrosragory se uvali dan protoze, nebudou dane z paliv a ty jsou hodne velike a budou v rospoctu chybet , urednici by nemeli co rozkradat.A tak se stanou elektrosragory vysadou jen pro bohate lidi a my budem jezdit mastnou tyci a o to jim jde.!!!

  8. Lepší formulace je asi opačná: za 5 let budou auta se spalovacím motorem ještě dražší, než elektromobily.
    🙁

Přidat komentář