Východoněmecký Trabant byl v komunistické době horkým zboží. Kolik lidí na něj stálo fronty, uplácelo a po dlouhých letech čekání se na ně tohle bakelitové zlato s trochou štěstí dostalo. Vyráběl se předlouhých 43 let a převážnou většinu svého automobilového života strávil s dvoutaktním, vzduchem chlazeným dvouválcem o výkonu 26 koní. Ke konci se do útrob montoval také čtyřválec. Konkrétně z Volkswagenu Polo (1,1l, 40 koní).

A právě s tímto motorem se dostal také k Polákovi, Arturu Owsianovi. A protože víme, že Polsko je takové menší Rusko, tedy země neomezených možností, po několika stovkách hodin strávených v dílně a litrech potu se zde zrodil pravděpodobně nejrychlejší Trabant na světě, možná

40 koní sice už Trabant rozhýbalo na 130 km/h i tak to ale bylo málo. Cesta to nebyla jednoduchá, naopak byla velmi zdlouhavá. Čtyřválce od Volkswagenu však při přestavbě vždy zůstaly. nejdříve 1,3-litrový, pak 1,8l a nakonec 2,0l z Golfu GTI. I to ovšem bylo Arturovi málo. A když se tedy v roce 2013 objevila možnost koupit bourané Audi TT s motorem 1,8 20V Turbo o výkonu 225 koní, který v TT putuje na všechny čtyři kola skrze šestistupňový manuál, šel do toho po hlavě a Trabant čekala další změna.

Nezůstalo se ani na standardních 225 koních. Po úpravách dává tento čtyřválec 271 koní a 369 Nm točivého momentu. Zvýšeného výkonu bylo dosaženo za pomocí nového turba K04, větších vstřikovačů, upraveného sání i výfuku a samozřejmě také přehráním softwaru ECU. Do Trabant se tak logicky musel nastěhovat také pohon všech kol quattro a šestistupňová převodovka z TT. Takto upravený Trabant se na 100 km/h dostane za pouhých 4,5 sekundy a maximální rychlost ještě nikdo nezměřil. Nicméně 200 km/h je takové lehké rozehřátí. Hmotnost šestsetjedničky se ustálila 1 120 kg.

Myslelo se také na bezpečnost, takže nechybí ABS ani ESP. Nejen kvůli tomu bylo potřeba upravit také brzdy. Vpředu nově najdeme 312 mm kotouče a vzadu 256 mm. 16″ plechové disky obouvají pneumaitky Toyo T1R 195/45 R16 a rozchod kol je na úplně jiné úrovni, než dárce kastle. Trabant dostal závodní sedačky Bimarco, celkem logicky se zde usídlily budíky a část přístrojové desky z Audi TT a pro zlepšení chování vozu a bezpečnosti zakopnete o ochranný rám.

Přečtěte si také:  Dodávka jako nudný pracovní nástroj? Pro Ford Transit upraveného od Carlex Design to rozhodně neplatí