Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro | 2015

Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro (2015)

Autor: Pavel Srp - Foto: Pavel Srp - 9. 6. 2024


V posledních letech patří SUV mezi nejoblíbenější auta, ale pojďme se podívat pár let zpátky, kdy tato móda teprve přicházela. Psal se rok 2005, kdy na trh přišla první generace Audi Q7. A právě tomuto obrovi jsme se rozhodli podívat na zoubek v testu ojetiny. Do té jsme si vybrali auto z úplného konce výroby z roku 2015, které mělo najeto jen něco málo přes sto tisíc kilometrů.

„Největší“

Start kapitoly Audi Q7 se začal psát už v roce 2003. Tehdy hned v lednu představila automobilka na autosalonu v Detroitu koncept s názvem Pikes Peak, který už finální auto naznačoval. Základní tvary se do sériové verze příliš nezměnily, naopak přední i zadní část i světelná technika velmi. Sériové auto ukázala Audi na podzim roku 2005.

A bylo to velkolepé, protože šlo na tu dobu o obrovské auto. Na délku Audi Q7 měřilo 5086 mm, což bylo výrazně víc než kolik měl tehdejší Range Rover (4970 mm), Volvo XC90 (4798 mm), ale třeba i BMW X5 (4665 mm). Vyrovnal se mu v roce 2006 představený Mercedes-Benz GL, který měl na délku 5088 mm před faceliftem, respektive 5090 mm po faceliftu (test ojetiny Mercedes-Benz GL 350 Bluetec 4MATIC si můžete přečíst zde). Mimochodem, aby míry byly kompletní, dodáme, že Audi Q7 měří na šířku 1983 mm a na výšku 1737 mm.

Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro | 2015

Nabízelo se i jako sedmimístné, což není případ testované verze. Ta je pouze pětimístná, ale v kabině nabízí dostatek místa pro všech pět cestujících ve všech směrech. Obrovský je také kufr, jehož základní objem je 775 litrů v pětimístném provedení, respektive až 2035 litrů po sklopení opěradel zadních sedadel. Pokud byste měli sedmimístnou verzi, vězte, že objem jejího kufru je s vyklopenými zadními sedadly celkem slušných 330 litrů.


TIP: Prověření ojetého auta před koupí

Ověřte si historii vozidla a vyhněte se nákladným problémům. Zadejte číslo VIN a okamžitě získejte přehled o historii auta. Více zde.


Třílitr má sílu

Audi Q7 mohlo mít pod kapotou naftové (šestiválce, osmiválce ale dokonce i V12 TDI) a benzinové motory (šestiválce a osmiválce), které byly spojeny vždy s pohonem všech čtyř kol a automatickou převodovkou.

Auto, které jsme měli v testu půjčené z AAA Auto, mělo ten vůbec nejčastější motor. Pod dlouhou přední kapotou se nacházel vidlicový třílitrový šestiválec TDI s přeplňováním jedním turbodmychadlem. Motor má 180 kW/245 koní a točivý moment 550 Nm. Přestože je jeho pohotovostní hmotnost přes 2,3 tuny, vůbec nejede špatně. Z pohledu dynamiky jde o velmi dobrou volbu. Překvapilo nás, že když jsme s autem jezdili „normálně“, spotřeba paliva se držela do 9 l/100 km.

Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro | 2015

Velký podíl na tom má i perfektně fungující osmistupňová automatická převodovka, která má velmi dobře nastavené převodové poměry, takže na dálnici točí při 130 km/h pouze dva tisíce otáček a při padesátce ve městě se ručička povaluje jen těsně nad volnoběhem. Když potřebujete zrychlit, stačí jen trochu přišlápnout pedál plynu, převodovka podřadí, otáčky se o pár stovek zvednou a motor se sveze na vlně točivého momentu. Pokud by to nestačilo, na plyn šlápněte ještě víc, převodovka podřadí o další stupeň a do práce se zapojí všech 245 koní. U testovaného auta navíc bylo přeřazování nahoru i dolů naprosto hladké a rychlé. Vždyť na počítadle ujetých kilometrů svítilo jen 106 tisíc.

Rovně je to paráda, ale co zatáčky?

Audi Q7 se nejvíc hodí na dlouhé cesty po dálnici. Je parádně odhlučněné, motor má dost síly, ale zároveň velmi rozumný apetit. K tomu je tady samozřejmě tempomat, ale také upozorňování na vyjetí z jízdního pruhu. Je to ale takový systém, který řidiče nijak neotravuje a není aktivní. Na přejetí čáry – ano, až na přejetí, nikoliv dopředu ještě před přejetím – reaguje vibracemi do volantu.

Na svých cestách oceníte i příplatkový adaptivní vzduchový podvozek, který umí měnit světlou výšku auta – a to buď manuálně přes ovladač infotainmentu, případně podle zvoleného jízdního režimu, ale také automaticky, kdy se například při dálničních rychlostech sníží sám pro lepší stabilitu. Na kvalitní silnici je Q7 příjemně plavné auto, zlehka se pohupuje, ovšem nikoliv tak, že by posádce způsobila mořskou nemoc. Jakmile se ovšem povrch silnice zkazí, jízda také. Největší podíl na tom ale mají sice krásná, ale velká 21″ kola. Potěšilo nás, že si s nimi podvozek dokáže poradit, nepůsobí příliš těžkým dojmem, neodskakují, ale stíhají se na nerovnostech vracet na povrch, ale prozradí skoro všechny větší výmoly a nerovnosti. Možná by stačily dvacítky…

Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro | 2015

Auto jezdí rovně vážně dobře, je směrově stabilní i jisté ve vyšších rychlostech, ale do zatáček se mu moc nechce. V oblouku je tahle Audi Q7 hodně nedotáčivá, je cítit, že na předku je moc těžká. Přestože nabízí prakticky stejný podvozkový základ jako první generace Porsche Cayenne (to má ale jiné motory, převodovky a nakonec i podvozek a jeho ladění), dokáže zatáčet až překvapivě dobře. Na stejném podvozku stojí i první generace Volkswagenu Touareg.

Závěr

Přestože je testované Audi Q7 devět let staré, jezdí jako moderní auta. Má asistenty, které řidiči pomáhají, ale nesahají mu do řízení a dají se jednoduše vypnout. Na všechno tady je tlačítko. Grafika infotainmentu je jednoduchá, zastaralá, ale k ovládání se používá otočný ovladač na středovém tunelu, displej není dotekový a pozornost řidiče tedy tolik neodvádí. Systém je rychlý a intuitivní. Jde o auto, se kterým si příliš neužijete na klikatých silničkách, ale naopak funguje skvěle na dálnici nebo rovných okresních silnicích, kdy je stabilní a perfektně odhlučněné.

V české inzerci najdeme auta, jejichž cena aktuálně startuje zlehka nad sto tisíci korunami. Jsou to už i podle popisu auta, která za sebou mají náročný život či potřebují servis. U takového auta se vyplatí připlatit za kus, který je v dobrém stavu a nepotřebuje akutní servis. Testovaný kus byl v perfektním stavu, vyrobený v posledním roce výroby (2015) s najetými 106 tisíci kilometry. Vypadal krásně i na pohled – a to jak zvenku, tak i uvnitř – a prakticky měl pouze špatně vyvážená kola, která byla odřená. Jiné závady jsme na autě nezpozorovali. V AAA Auto za něj chtěli 600 tisíc korun, ale mezitím, kdy jsme s ním jezdili, a kdy vyšel test, se prodalo. Nedivíme se…

Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro | 2015

Na co si dát pozor?

Ale jak to tak bývá, u každého auta jsou nějaká slabší místa, na které je potřeba si dát pozor. U Audi Q7 vás mohou překvapit vážné, ale i méně vážné závady, ale u všech platí, že pokud si chcete auto nechat co nejdéle, vyplatí se na servise nešetřit. To, co můžete ušetřit na opravě, se může následně prodražit. Přestože pořizovací cena spadla i na opravdu nízké stovky tisíc korun, pořád servisujete auto za několik milionů korun a to se na cenách dílů i servisní náročnosti projevuje.

Obecně platí, že verze s benzinovými motory (ať už línější šestiválce nebo naopak parádní osmiválce) jsou spolehlivější, ale jejich spotřeba paliva je výrazně vyšší. Chybu neuděláte ani s naftovými šestiválci, které se v průběhu výroby měnily. První verze motoru 3.0 TDI se prodávala do roku 2011, ta druhá pak od 2011. Modernizovaná verze dostala osmistupňovou automatickou převodovku Tiptronic a inovovanou mechaniku motoru. V obou případech jde o spolehlivé motory, které netrpí vážnými ani drahými problémy.

Nabízel se také naftový vidlicový osmiválec 4.2 TDI, který je však konstrukčně velmi složitý. Má totiž například dvě turbodmychadla, dva filtry pevných částic a spoustu další elektroniky, což často způsobuje poruchy všeho druhu. Nejčastějším problém jsou u něj rozvody a úplně trvanlivá není ani šestistupňová automatická převodovka, protože na ni působí vysoký točivý moment motoru.

Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro | 2015
U naftového Audi Q7 se vyplatí tankovat kvalitní naftu. Oprava palivového systému je nákladná.

A jaké jsou tedy u první generace Audi Q7 nejčastější závady?

  • Mechanické opotřebení rozdělovací převodovky: Může se stát, že při vyšším nájezdu nebo u více zatěžovaných aut se může objevit problém s rozvodovkou. Řešením je její výměna.
  • Tekoucí chladič EGR: Tato závada se projevuje u motoru 3.0 V6 TDI. Projevuje se tím, že se ztrácí chladicí kapalina, ale nejde do motoru.
  • Poškozený filtr pevných částic: Opět je to problém motorů 3.0 TDI a souvisí s chladičem EGR. Někdy se dá DPF opravit, jindy je ale nutné jej vyměnit. Nejde o úplně levnou závadu, ale rozhodně nedoporučujeme DPF vyřazovat z auta. Policisté i STK se v poslední době zaměřují i na přísnější měření emisí.
  • Selhávající ovládání vířivých klapek: Vzduch v sání je potřeba do motoru správně usměrnit, k čemuž se používají vířivé klapky v sání. Problém mohou dělat opět hlavně v motoru 3.0 TDI V6 (kód motoru CASA) od roku 2010. Klapky jsou dvě, pro každou řadu válců jedna. Problémem bývá to, že selhává ovládací servomotor.
  • Uvolněná rozeta olejového čerpadla: U benzinového motoru 3.6 FSI V6 může dojít k uvolnění rozety olejového čerpadla, což může v tom nejhorším případě způsobit fatální poškození motoru v důsledku střetu ventilů s písty.
  • Vadné vstřikovače Common-Railu: Docela zásadní problém, který se projevuje na špatné funkci motoru. Pokud jsou vstřikovače vadné, z výfuků začne jít výrazný kouř. Nejvíce na to trpí motory 4.2 V8 TDI, ale i naftové šestiválce.
  • Vadné zapalovací cívky: U benzinových verzí často odcházejí také zapalovací cívky, což je ovšem častá vlastnost některých motorů koncernu Volkswagen. Jejich výměna není složitá ani příliš drahá, vyplatí se vozit jednu náhradní s sebou.
  • Selhávající ovládání turbodmychadla: Může se stát, že auto pojede v některých otáčkách hůř, ale v jiných stejně jak jste zvyklí. Na vině může být špatná funkce naklápění lopatek v turbodmychadle. Tady se natáčejí přímo elektromotorem, který často kvůli vysoké teplotě v turbodmychadle odejde. Řešením je výměna turbodmychadla, případně oprava samotného elektromotoru, což je výrazně levnější.
  • Chrastící rozvodové řetězy: U naftového osmiválce (4.2 V8 TDI) i šestiválce (3.0 TDI V6) se může stát, že chrastí řetězové rozvody motoru. K potkání motoru zpravidla nedojde, ale dobré je rozvody preventivně vyměnit. Vyjde to ale na desítky tisíc korun, protože motor musí v obou případech ven.
  • Vzduchové odpružení: Některá auta jsou vybavena vzduchovým odpružením, které tvoří mechy, čerpadlo, hadičky a spousta dalšího materiálu. Po letech se může stát, že některé součástky zpuchří anebo přestanou těsnit. Výhodou je, že dnes už je servis výrazně levnější, než tomu bývalo dříve.

Technické údaje: Audi Q7 3.0 TDI quattro (2015)

  • Motor: naftový, V6, 2967 cm³, přeplňovaný turbodmychadlem
  • Výkon: 180 kW/245 koní při 4000 – 4400 ot./min
  • Točivý moment: 550 Nm při 1750 – 2750 ot./min
  • Převodovka: automatická 8stupňová (Tiptronic)
  • Pohon: všech čtyř kol (quattro)
  • Maximální rychlost: 216 km/h
  • Zrychlení 0-100 km/h: 8,0 sekundy
  • Objem palivové nádrže: 100 litrů
  • Pohotovostní hmotnost: 2320 kg

TIP: Sháníte nové auto na operativní leasing?
 
Vyplňte krátký formulář a poptejte ho. Vybereme pro vás ty nejlepší a nejvýhodnější nabídky. Anebo si vyberte přímo z aktuálně dostupných aut.
 
Chci operativní leasing!
 
Štítky: , , , , , , ,

2 názory na “Test ojetiny Audi Q7 3.0 TDI quattro (2015)”

  1. Co vysoká spotřeba oleje 3.0 TDI v kombinaci s jeho ředěním naftou? Laik se tak snadno nachytá, že je vše v pořádku… jedinou obranou jsou výměny oleje max. po 10 tis.

  2. adalbert maruška

    Upřímně řečeno, AUDI ne, utíkal bych od něho, aby mne už nezastavili..Co je dobré je mechanická čtyřkolka..Jinak ty závady to je ostuda a konstruktéři v AUDI by měli dělat Multicáry.. Bohužel..

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru