Legendární japonský roadster asi nepotřebuje žádnou velkou představovačku. A totéž se asi dá říci i o čtvrté generaci s kódovým označením ND, která už si na trhu kroutí svůj pátý rok. S ní jako by se Mazda vrátila ke kořenům, k ryzí podstatě modelu, oslavujícího lehkost a řidičský minimalismus.
Z hlediska rozměrů se totiž Mazda MX-5 mezigeneračně smrskla, a to natolik, že je čtvrtá generace tou vůbec nejkratší v historii. Je však širší a nižší, takže s rozměry Mazda zahýbala tím správným směrem. Hmotnost je díky tomu z dnešních pohledů skutečně výborná, a to přestože se bavíme o verzi RF s pevnou skládací střechou. Ručička by na váze ukázala pouhých 1130 kilogramů.
Jako origami
Verze RF je vůbec úžasnou ukázkou japonského přístupu. Střecha se na rozdíl od plátěného roadsteru ovládá zcela automaticky. Pozorovat ladnou souhru složitého systému je opravdu zážitek. Složení střechy zabere pouhých 13 sekund a manipulovat s ní můžete do rychlosti 10 km/h, což tedy není mnoho. Stačí, aby na semaforu padla zelená, a musíte buď jet krokem, nebo to na moment odstavit.
Na rozdíl od roadsteru vám za zády vždy zůstane pevný rám, takže je to spíše targa než ryzí roadster. Střecha se ovšem schovává do speciálního prostoru, takže neubere ani kousek ze zavazadelníku. Navzdory jeho trochu úsměvnému objemu 127 litrů ho tak můžete využít do posledního místečka. Během týdne jsem do něj s trochou snahy naskládal kompletní fotografickou výbavu se dvěma stativy nebo velký nákup.
Hra s milimetry
Se staženou střechou se pocitově interiér alespoň trochu zvětší. Ale i tak tady panuje velmi intimní atmosféra. Uvnitř nezůstal ani centimetr na zmar, takže do auta nenastupujete, ale spíše si ho obléknete jako dokonale ušitý oblek. Tedy pokud neměříte dva metry, pak to budete mít s tím oblékáním trochu náročnější. Já jsem si se svojí docela běžnou výškou našel výbornou pozici, nízko u země s volantem pěkně přitaženým k tělu.
Interiér za současnými mazdami trochu ztrácí z pohledu materiálů, ale rozhodně neurazí. Má jednoduchou architekturu a všechny prvky na správném místě. A možná vás to překvapí, ale také velmi dobrou výbavu bezpečnostních a asistenčních systémů. Nechybělo hlídání mrtvého úhlu, parkovací senzory společně s kamerou či audiosystém Bose s devíti reproduktory, z nichž dva jsou integrovány přímo v hlavových opěrkách sedadel.
Displej infotainmentu už dnes sice neohromí úhlopříčkou ani rozlišením, ale funguje naprosto spolehlivě a výborně se ovládá. Pokud auto stojí, můžete ho ovládat dotykem (to už dnešní mazdy neumí), za jízdy pak výhradně otočným ovladačem. A nechybí ani podpora pro Apple Carplay a Android Auto, takže v tomto ohledu MX-5 nikterak neztrácí.
Výzvu můžou během cestování představovat odkládací prostory. Před spolujezdcem se nenachází klasická odkládací přihrádka, protože už by nezbylo místo na nohy. Místo toho se nachází mezi sedadly rozměrná zamykací schránka, pod loketní opěrkou je ideální místo na sluneční brýle a pod panelem s ovládáním klimatizace je malá přihrádka na telefon. A to je vše, jak ale brzy zjistíte, naprosto to stačí.
Dvoulitr se neloudá
Po nastartování motor hladově vyštěkne a udrží se na chraplavém volnoběhu. Na sériový výfuk má překvapivě hodně dobrý zvuk. Na ten se prý Mazda s nedávnou modernizací také podívala, hlavně ale došlo na motor, který několik technických úprav vyšvihlo na 184 koní a 205 Nm. Mimochodem na fotce si všimněte, jak je motor uložený hodně vzadu, to pomáhá celkovému rozložení hmotnosti 50:50 mezi nápravami.
Se staženou střechou byste pocitově určitě hádali, že sprint na stovku zvládne rychleji než za udávaných 6,8 sekundy. Motor se krásně sbírá od nízkých otáček a jak ručička šplhá po otáčkoměru, roste jeho zápal a přidává se jekot, který ze všeho nejvíc připomíná kompresor. To nejlepší ze sebe atmosférický dvoulitr vydá v rovných sedmi tisících a omezovač vás zasekne až o dalších pět set otáček výše. Motor tak má konečně zajímavou špičku, kterou v předchozí verzi tolik postrádal.
Pak nezbývá než sáhnout po kulaté hlavici řadicí páky a jemným pohybem zápěstí změnit rychlost. Šestistupňový manuál tady funguje neuvěřitelně, má velmi krátké dráhy a v kulise se pohybuje s takovou přesností, jako byste přesně cítili, kdy do sebe ozubená kola dokonale zapadnou. Řadit je tady radost, stejně jako podřazovat s meziplynem. Pedály jsou dokonale poskládané a s rychlou odezvou motoru srovnáte otáčky jedním pohybem kotníku. Řazení, pedály a samozřejmě také řízení, tomhle trojlístku někdo věnoval ohromnou péči, která je tady cítit s každým ujetým kilometrem. Navzdory elektrickému posilovači se z volantu nevytratil cit ani přesnost, takže si okresku užijete do posledního centimetru asfaltu. Protože sedíte téměř až u zadní nápravy, dostáváte hodně signálů i skrze sedačku.
Na okreskách jako doma
Právě na okresce funguje MX-5 nejlépe. Podvozek je naladěný přesně na tyhle zapadlé silničky, kde je díky kompaktním rozměrům úžasně mrštná a krásně mění směr. Na přetáčivé smyky to ale příliš není, do smyku musíte autu hodně pomoct přenosem hmotnosti, i pak auto podezírám, že navzdory vypnuté stabilizaci do chování jemně zasahuje. Podvozek je sportovně tuhý, ale s nerovnostmi si umí poradit. Karoserie se v zatáčkách překvapivě docela dost naklání, ale okreskovému dovádění to vůbec nevadí.
Co naopak MX-5 příliš nesedí, to je jízda po dálnici, zejména pak se staženou střechou. Do auta opravdu intenzivně fouká už při rychlostech nad 90 km/h, vytříbená aerodynamika prostě není silnou stránkou auta, takže se vždycky vyplatí vzít to tou delší a zajímavější cestou po okresce. Díky lehké karoserii vás navíc auto nesežere ani při svižném tempu. Při pěkném svezení si motor řekne o nějakých 8 litrů, naopak ekonomická jízda znamená hodnoty okolo 6 litrů.
Závěr a cena
Mazda MX-5 bylo jedno z těch mála aut, které jsem vracel opravdu velmi nerad. Naprosto mě ohromilo, třeba tím jak bezezbytku využívá prostor. Není tady ani o centimetr víc než bylo nutné, a jen díky tomu mohlo vzniknout takhle kompaktní, mrštné auto, které je lehké a dokonale poslouchá všechny vaše pokyny. Výsledkem je jízda v nejryzejším podání, jakou lze v dnešní, předpisy sešněrované době nabídnout, navíc okořeněná otevřenou karoserií.
Cena začíná na částce 745.900 Kč za verzi s plátěnou střechou a slabší patnáctistovkou, na opačné straně spektra je právě verze RF s dvoulitrem, která začíná na částce 1.017.900 Kč ve verzi Revolution Top. Ve standardu už je ale vše, co vidíte u auta na fotkách, včetně tlumičů Bilstein, výborných sedadel Recaro a sady bezpečnostních a asistenčních systémů. Připlatit si už můžete jen za metalízu.
[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Mazda
Typ:,MX-5 RF
Motor:,řadový čtyřválec
Objem válců:,1998 ccm
Plnění motoru:,atmosférické
Palivo:,benzin
Pohon:,zadních kol
Výkon:,135 kW/184 koní při 7000 ot./min
Točivý moment:,205 Nm při 4000 ot./min
Zrychlení 0–100 km/h:,6.8 s
Maximální rychlost:,220 km/h
Převodovka:,šestistupňová manuální
Spotřeba paliva (l/100 km):,8.4 / 5.9 / 6.9
Emise CO2:,156 g/km
Objem nádrže:,45 litrů
Délka:,3915 mm
Šířka:,1735 mm
Výška:,1225 mm
Rozvor:,2310 mm
Pohotovostní hmotnost:,1130 kg
Objem zavazadlového prostoru:,127 litrů
Ceník:,ke stažení zde
[/table]