tesla-model-3

Studie ukazují, že elektromobily nejsou spolehlivější než auta se spalovacími motory

Autor: Anina Russová - Zdroj: Which!, DailyMail - Foto: Tesla Motors - 22. 3. 2022


Ať se nám to líbí nebo ne, elektromobily se postupně stávají součástí našich životů. Vzhledem k tomu, že postrádají klasický spalovací motor se spoustou pohyblivých částí, často se o nich mluví jako o spolehlivějších. Navíc jim není potřeba doplňovat moc provozních tekutin, čímž odpadá další tradiční motoristická starost. Jenomže jak ukázala poslední studie společnosti Which?, kterou publikoval DailyMail, ve skutečnosti to s tou spolehlivostí není tak horké.

Podle studie totiž majitelé tradičních spalovacích aut rozhodně neřeší nijak víc závad oproti majitelům elektromobilů. Studie se zaměřila na první čtyři roky vlastnictví auta a účastnilo se jí 48 000 britských řidičů, kteří vlastní zhruba 57 000 aut. Nějakou závadu muselo během prvních čtyř let řešit 39 % majitelů elektromobilů. Oproti tomu stejný problém řešilo jen 19 % majitelů benzinových aut a 29 % majitelů naftových vozidel.

Přečtěte si také:  Světovým autem roku bude elektromobil, do finále se auta se spalovacím motorem nedostala

A problém elektromobilů je i v délce oprav. Pokud nějaká závada vyřadí z provozu auto se spalovacím motorem, je u benzinových aut oprava vyřešena většinou do tří dnů. U naftových do čtyř dnů. Ovšem u elektromobilů, kde je nejčastěji problém se softwarem auta, se oprava často dostává až nad pět dnů.

Prodeje elektromobilů v EU vzrostly za 4 roky desetinásobně. Do roku 2030 bude každé druhé nové auto v Evropě na elektřinu

Ze studie vyplynulo, že nejčastěji v servisech končí majitelé Tesel, 39 % z nich řešilo nějaký problém během prvních čtyř let vlastnictví auta. V pěti procentech šlo o problémy se startováním. Na druhém konci žebříčku se umístila Kia e-Niro, u které problém v prvních čtyřech letech řešilo jen 6 % respondentů. V tomto případě byl problém se startováním jen u jednoho procenta.

Přečtěte si také:  Prodeje elektromobilů v EU vzrostly za 4 roky desetinásobně. Do roku 2030 bude každé druhé nové auto v Evropě na elektřinu

Nutno ale říct, že elektromobily jsou v automobilovém světě stále ještě novým produktem a dá se očekávat, že se jejich spolehlivost časem výrazně zlepší.  

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Přejít na začátek