krizovatka

Správné projíždění křižovatkou řidiči neznají. Do křižovatky vjedou, i když z ní nemohou odjet

Od Pavel Srp | Zdroj: Policie ČR, Zákon 361/2000 Sb. - Ilustrační foto: Pavel Srp - 2. 6. 2022 4

Ve velkých městech to vidíme dnes a denně. Řidiči nechtějí čekat v dopravních zácpách, a tak najedou i do ucpaných křižovatek, z nichž nemohou odjet a blokují řidiče z ostatních směrů. Kvůli tomu pak vznikají ještě větší dopravní zácpy. Na správné projetí křižovatkou přitom myslí zákon a učí se i v autoškolách.

Co říká zákon

Silniční zákon č. 361/2000 Sb. o jízdě přes křižovatky mimo základní pravidla o dávání přednosti v jízdě, znamení o změně směru jízdy, stání, předjíždění a odbočování uvádí:

Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) (zastavení před přechodem pro chodce) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5 (přednost protijedoucích vozidel při odbočování vlevo).

Žlutá čára na silnici není jen na okrasu. Určuje zákaz stání, zákaz zastavení, ale také místo, kam nesmí řidiči vjet

Řidiči to nedodržují

A to právě spousta řidičů nedodržuje, jak dokazuje například i nedávná nehoda v Brně, kterou řešili policisté a která skončila zraněním chodce.

Přečtěte si také:  Bugatti Veyron Cristiana Ronalda skončilo po nehodě ve zdi. Škody budou vysoké

Policisté situaci popsali takto: „Hustý provoz ve městech zhoršují mnohdy řidiči, kteří v rozporu s předpisy vjedou do křižovatky, aniž by jim situace za ní dovolila pokračovat v jízdě. Při změně světelné signalizace tak dochází k zbytečnému zablokování křižovatky. Častá situace je zatěžkávací zkouškou nervové soustavy řidičů. Ti pak často kupí chyby. Ne vždy to končí jen kolizními situacemi. Své by o tom mohl vyprávět řidič osobního auta, který najel v křižovatce ulic Dornych Zvonařka za semafor. Když se situace před ním uvolnila, projel křižovatku (už na červenou). Na přechodu pro chodce pak srazil muže, který přecházel na zelenou. Chodec byl převezen do nemocnice. Případné ovlivnění alkoholem vyloučila dechová zkouška.“

Jak se celá situace stala, se můžeme podívat v přiloženém videu:

Chystá se nová dopravní značka

Protože dopravni_znacka-nevjizdej_do_krizovatkyProtože řidiči toto pravidlo stále porušují, připravilo si ministerstvo dopravy novou dopravní značku, která má na tento nešvar řidiče upozornit. Jde o svislou dopravní značku, na které je graficky vyobrazena křižovatka s informací, že pokud řidič nemůže odjet, nemá do křižovatky ani vjet.

S podobnými informačními dopravními značkami přitom ministerstvo dopravy nepřichází poprvé. Před nedávnem instalovala první dopravní značky, které řidiče upozorňují na to, aby na dálnici nevjel do protisměru.