Ve velkých městech to vidíme dnes a denně. Řidiči nechtějí čekat v dopravních zácpách, a tak najedou i do ucpaných křižovatek, z nichž nemohou odjet a blokují řidiče z ostatních směrů. Kvůli tomu pak vznikají ještě větší dopravní zácpy. Na správné projetí křižovatkou přitom myslí zákon a učí se i v autoškolách.
Co říká zákon
Silniční zákon č. 361/2000 Sb. o jízdě přes křižovatky mimo základní pravidla o dávání přednosti v jízdě, znamení o změně směru jízdy, stání, předjíždění a odbočování uvádí:
Řidič nesmí vjet do křižovatky, nedovoluje-li mu situace pokračovat v jízdě v křižovatce a za křižovatkou, takže by byl nucen zastavit vozidlo v křižovatce. To neplatí, pokud řidič zastavuje vozidlo v křižovatce za účelem plnění povinností podle § 5 odst. 1 písm. h) (zastavení před přechodem pro chodce) nebo při odbočení vlevo podle § 21 odst. 5 (přednost protijedoucích vozidel při odbočování vlevo).
Řidiči to nedodržují
A to právě spousta řidičů nedodržuje, jak dokazuje například i nedávná nehoda v Brně, kterou řešili policisté a která skončila zraněním chodce.
Policisté situaci popsali takto: „Hustý provoz ve městech zhoršují mnohdy řidiči, kteří v rozporu s předpisy vjedou do křižovatky, aniž by jim situace za ní dovolila pokračovat v jízdě. Při změně světelné signalizace tak dochází k zbytečnému zablokování křižovatky. Častá situace je zatěžkávací zkouškou nervové soustavy řidičů. Ti pak často kupí chyby. Ne vždy to končí jen kolizními situacemi. Své by o tom mohl vyprávět řidič osobního auta, který najel v křižovatce ulic Dornych Zvonařka za semafor. Když se situace před ním uvolnila, projel křižovatku (už na červenou). Na přechodu pro chodce pak srazil muže, který přecházel na zelenou. Chodec byl převezen do nemocnice. Případné ovlivnění alkoholem vyloučila dechová zkouška.“
Jak se celá situace stala, se můžeme podívat v přiloženém videu:
Chystá se nová dopravní značka
Protože Protože řidiči toto pravidlo stále porušují, připravilo si ministerstvo dopravy novou dopravní značku, která má na tento nešvar řidiče upozornit. Jde o svislou dopravní značku, na které je graficky vyobrazena křižovatka s informací, že pokud řidič nemůže odjet, nemá do křižovatky ani vjet.
S podobnými informačními dopravními značkami přitom ministerstvo dopravy nepřichází poprvé. Před nedávnem instalovala první dopravní značky, které řidiče upozorňují na to, aby na dálnici nevjel do protisměru.
Kdyby to pořád neházeli jenom na řidiče a radši zavedli nějaký čidla na odjezdovou stranu, který by daly semeforu signál, že tím směrem je plno a nesmí na tu stranu nic pouštět. Když ale semafory mechanicky v intervalech dávají zelenou a na křižovatce nemají rozum všichni, ale jen někdo, tak to dopadá právě takhle. Kdyby křižovatku řídil policista, určitě by otrocky nepouštěl další auta do zaplněné ulice. Ale co čekat, když už dobu se tady mluví o blikající zelené na semaforech a stále se tojn nějak „testuje“
Kdo jiný za to může než řidič? Ono stačí přemýšlet ale bohužel moc jich není.
Zřejmě moc nejezdíte, pokud jste vůbec řidič. Nebo jste ještě nezažil, že by na Vás zezadu troubili, že nejedete, když máte zelenou (Plná křižovatka? nezájem…)
Doufám, že ten blbec dostane basu, tam ohrozil hromadu lidí jedoucích na zelenou a pak ještě porazil chodce, a to v celkem slušné rychlosti!