skoda_kodiaq_gt-tankovani-cerpaci_stanice

Spalovací motory v roce 2035 skončit nemusí. EU dá zelenou syntetickým palivům

Autor: Radim Plachý - Zdroj: twitter.com, Reuters - Foto: Pavel Srp - 22. 3. 2023


Proti zákazu prodeje spalovacích motorů po roce 2035 se postavilo hned několik členských zemí EU včetně ČR. Zákaz se i díky tomu povedlo trochu zmírnit. EU prý pracuje na novém návrhu, v rámci kterého by mělo být zapracováno syntetické palivo. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle agentury Reuters se Evropská unie skutečně začala zabývat připomínkami členských států, které chtěly, aby politici vzali v potaz syntetická paliva, která jsou uhlíkově neutrální, protože se zpracovávají s využitím CO2 ze zemské atmosféry. V současné době se jejich vývojem a výrobou zabývá už i několik automobilek (např.: Porsche, Hyundai a Kia). Návrh sice bude stále velmi přísný, ale ale jistá úleva tu je.

Přečtěte si také:  Euro 7 bude prý znamenat konec nejmenších modelů Škoda. Hyundai ale nové generace modelů i10, i20 a i30 představí

Na zprávu agentury Reuters upozornil český europoslanec Alexandr Vondra na svém twitteru. V rámci svého tweetu také napsal: „Vypadá to dobře. Auta se spalovacím motorem na e-paliva se budou vyrábět i po roce 2035.“

Reuters v článku píše, že Evropská komise v novém návrhu umožní prodej nových automobilů s motory s vnitřním spalováním, ale pouze pokud budou jezdit na e-palivo, tedy syntetické palivo, které bude klimaticky neutrální. Pro tyto automobily by měla být vytvořena úplně nová třída automobilů, přičemž tyto automobily nebudou moci být poháněny jinými, například současnými fosilními palivy. Auto by jednoduše na takové palivo nemělo nastartovat. 

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *