Spadl vám na auto led z projíždějícího kamionu? Bez dobré pojistky škodu musí řidiči často hradit sami

Autor: Anina Russová - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Policie ČR - 10. 1. 2024


Teploty po celém česku začaly klesat hluboko bod mrazu. To s sebou nese zimní povinnost stejnou pro všechny motoristy. Řeč je o odstranění námrazy, což v případě řidičů osobních aut znamená před cestou hlavně dobře očistit ideálně všechna okna. Ovšem řidiči nákladních aut by měli od ledu a námrazy očistit i návěsy. Pokud totiž velký kus ledu z návěsu za jízdy spadne, může napáchat velké škody. A ty bohužel velmi často musí hradit sami řidiči poškozených aut.

Zákon o provozu na pozemních komunikacích říká: „Řidič nesmí řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.“ Faktem ale je, že pro řidiče nákladních aut je velmi složité námrazu z návěsu a nákladu odstranit. Speciálních ramp pro odklízení ledu je v Česku jako šafránu. Na druhou stranu si ale řidiči nákladních aut musí uvědomit, že z důvodu neuklizeného návěsu mohou nejen způsobit nehodu, ale také i vážně zranit ostatní účastníky provozu. A to i chodce.

Co dělat po nehodě?

Když už k nehodě, kterou zapříčiní padající led z návěsu, dojde, vždy postupujte, jako u jakékoliv jiné dopravní nehody. Pokud je někdo zraněn, ihned volejte záchrannou službu. Pokud ne, auto odstavte ke kraji, oblékněte si reflexní vestu, zapněte varovné blinkry a za vůz umístěte výstražný trojúhelník. Pokud si nehody řidič kamionu všiml a na místě zastavil, máte vyhráno. Veškeré škody totiž budou hrazeny z jeho pojistky.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Problém ale nastává ve chvíli, kdy si kamioňák pádu ledu nevšimne a z místa odjede. V takovém případě vždy k místu volejte policii. Ta se jej pokusí najít, ale pátrání nemusí být úspěšné. V takovém případě existují jen dvě možnosti. Buď máte sjednáno jen povinné ručení, a v takovém případě bohužel škody musíte hradit ze svého. V případě, kdy máte sjednáno havarijní pojištění, mohou být škody uhrazeny právě z něj.

Existuje ale také možnost, že škodu uhradí Česká kancelář pojistitelů (ČKP) z garančního fondu. Ale pouze v tom případě, kdy dojde ke zranění a škody přesáhnou 10 000 Kč. Pamatujte, že pokud budete škodu po neznámém řidiči požadovat uhradit po ČKP, musí nehodu vždy řešit policie.

Štítky: , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru