McLaren je automobilka, která umí vyrobit ta nejlepší auta na světě, jen si vzpomeňte na McLaren F1. O to zajímavější je sledovat, jak dopadne souboj jednoho klasického a jednoho nového modelu s geny McLarenu.

Proti sobě se na startovní čáře závodu ve sprintu postaví Mercedes-Benz SLR McLaren a McLaren 540C. Dvě auta, která jsou vážně rychlá. Setká se ale sportovní auto, které na to jde silou, oproti autu o poznání atletičtějšímu. Klání bude několik: klasický sprint z místa, závod v pružnosti a zrychlení a následné brzdění (0 -160 km/h – 0). Jak to asi dopadne?

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: 10. etapa byla pro posádku Ouředníček – Křípal jako z pohádky. Až na posledních 10 km...

Pojďme se na obě auta podívat detailněji, a protože stáří má přednost, představíme si nejprve Mercedes-Benz SLR McLaren. Pohání ho 5,4litrový motor V8 s přeplňováním kompresorem. Jeho výkon je 626 koní a točivý moment 780 Nm. Zrychlení z 0 na 100 km/h zvládne za 3,8 sekundy a maximální rychlost je 338 km/h. Je ale o poznání těžší, než moderní McLaren, a to i přesto, že na jeho konstrukci bylo použito karbonového kompozitu. Hmotnost je necelých 1,8 tuny.

Oproti tomu McLaren 540C je o skoro tři metráky lehčí. Pohání ho menší osmiválec s objemem 3,8litru, přeplňováním dvěma turbodmychadly, ale menším výkonem. Jeho výkon je 540 koní a točivý moment 540 Nm. Z pohledu technických údajů přesto dokáže McLaren 540C zrychlit za 3,5 sekundy a maximální rychlost je 320 km/h.

zavod-sprint-mclaren_540c-a-mercedes-benz_slr_mclaren-video-tech

McLaren má oproti Mercedesu ještě několik dalších výhod, protože nabídne Launch Control, ale má i více rychlostí v automatické převodovce, takže ty první mohou být kratší. A jak to tedy dopadne na dráze?

Přečtěte si také:  Rallye Dakar 2021: Ani třetí etapa jezdcům Buggyry nepřinesla hladký průběh, ale oproti předchozím se jim dařilo

Při třech sprintech z místa je McLaren rychlejší než Mercedes-Benz. Stejně to dopadne i při pružném zrychlení a nakonec i při závodě 0 – 160 km/h – 0. V tom je celková dráha moderního sporťáku o několik desítek metrů kratší.

Tipovali jste takový výsledek?