mclaren-f1-lm-na-prodej- (1)

McLaren F1 je velmi raritním autem sám o sobě, ale ten, který si budete moci koupit za necelé tři týdny na aukci v Monterey, je ještě exkluzivnější. Jde totiž o jeden z pouhých dvou vyrobených kusů ve specifikaci LM. Odhadnout jeho cenu není jednoduché, přesto RM Sotheby’s, která ho bude v aukci prodávat, předpokládá, že bude vydražen za více než 20 milionů dolarů.

Britská automobilka McLaren vyrobila jen 106 kusů modelu F1, z toho 6 bylo prototypů a stovka pak připadá na všechny ostatní verze, z nichž 64 bylo určeno pro běžný provoz na silnicích. Vzniklo i 7 McLarenů ve verzi LM, ovšem pět z nich bylo čistokrevných závoďáků a jen dva z nich měli vybavení a komfortní prvky a mohly na silnici. Toto je jeden z nich, nese číslo podvozku 018 a vyroben byl v roce 1994.

View this post on Instagram

#NEWS: THE WORLD’S MOST REVERED MODERN SUPERCAR IS COMING TO MONTEREY! . We’ve revealed our final entry – a 1994 McLaren F1 ‘LM-Specification’. . Serial no. 018 is 1 of just 2 cars upgraded by McLaren to Le Mans specifications, equipped with the unrestricted GTR racing engine good for 680hp and also featuring an extra high-downforce package above and beyond the coachwork effects of the original five LM cars. . 018 is one of the most ferocious of the F1 iterations, finished in arguably the most desirable color combo – stunning platinum silver metallic paint over a cream leather interior with beige and brown Alcantara. . Coming to auction following 12 years of ownership, the car has been used on a handful of tours and rallies, shows just 21,500 km, and has been fastidiously cared for by MSO. . Incredibly powerful and rare, 018 is even “estimated to have more downforce than the Le Mans winning 1995 GTR racecar”, according to MSO. Don’t miss your chance to bid on the best imaginable iteration of an already perfect machine. . See more and register at RMSothebys.com/MO19!

A post shared by RM Sotheby's (@rmsothebys) on

Verze LM dostaly několik prvků, které upravovaly aerodynamiku a zvyšovaly přítlak. Mluvit můžeme například o jiném předním nárazníku, výdechách za předními koly anebo o velkém, pevném přítlačném křídle na zádi. Upraven byl také motor BMW V12, jehož výkon byl zvýšen na 680 koní! U těch dvou aut přitom v interiéru byla původní trojice sedadel s tím, že vpředu uprostřed seděl řidič a za ním ve druhé řadě další pasažéři.

Toto konkrétní auto je ale velmi speciální. Nejen tím, že má najeto jen 13 352 mil, ale také tím že jeho německý majitel nechal v roce 2000 poslat zpět do továrny do Velké Británie, aby na něm udělali několik úprav. Tam do něj přidalo autorádio, lepší přední světla, nastavitelný podvozek a pak ho také přelakovali. Vyměněny byly i původní 17″ disky kol, nyní auto obouvá 18″ kola. Není to sice původní auto, ale všechny úpravy prováděla sama automobilka.

Prodejní kartu auta do aukce, která se bude konat od 15. do 17. srpna 2019 v Monterey, najdete ZDE. K autu je také kompletní dokumentace i úplná servisní historie.