Škoda Superb Combi čtvrté generace – silueta

Škody Superb a Kodiaq odhalují siluety. Automobilka potvrdila elektrifikované pohonné jednotky, ale bude i benzin a nafta

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škoda - 26. 4. 2023


Škoda chystá na letošní podzim dvě významné premiéry. Představí nové generace modelů Superb a Kodiaq. Jak budou vypadat, naznačují zveřejněné siluety. Ještě předtím se ovšem představí modernizované modely Scala a Kamiq.

Nový Superb přijede rovnou v provedení Combi i ve verzi se splývavou zádí jako liftback, což bude rozdíl oproti Volkswagenu Passat, který přijede pouze jako kombi s označením Variant. Oba dva modely vyvíjela současně právě automobilka Škoda. Kodiaq bude i nadále nabízet pět nebo sedm míst.

„Model Superb je vlajkovou lodí našeho portfolia vozů se spalovacími motory. Ve své čtvrté generaci bude i nadále udávat měřítka v oblasti komfortu a prostoru, a to jak ve verzi liftback, tak ve verzi kombi,“ říká k nové generaci tradičního modelu předseda představenstva společnosti Škoda Auto Klaus Zellmer. Superb čtvrté generace dostane kromě nového designu i zcela přepracovaný interiér a také špičkové technologie. Auto bude opět lákat na bohatou nabídku vnitřního prostoru v kombinaci s komfortními prvky výbavy. Pod kapotou novinky pak najdeme jak silné benzínové i vznětové motory, tak plug-in hybridní a mild-hybridní pohonná ústrojí.

Superb z Bratislavy

Superb v tomto případě navazuje na tři nesmírně úspěšné předchozí generace. Ta první v moderní historii značky (jméno totiž Škoda používala i ve třicátých letech) se představila v roce 2001 a za sedm let se jí vyrobilo 137 000 kusů. Druhá generace přivezla v roce 2008 nejen špičkové prvky výbavy, ale poprvé také oblíbenou karosářskou variantu Combi nebo verze s pohonem všech kol. Tato generace si našla přes 618 000 zákazníků. V roce 2015 přišla na trh třetí generace modelu Superb, která v průběhu svého modelového života dostala například i plug-in hybridní provedení Superb iV. Prozatím se této generace prodalo přes 777 000 kusů.

Zatímco dosavadní tři generace modelu Superb se vyráběly v Česku, čtvrtá bude vznikat ve slovenské továrně Volkswagen Group v Bratislavě.

Kodiaq včetně hybridů

Kodiaq se bude nadále vyrábět v továrně Škoda Auto v Kvasinách na východě Čech. Velké SUV, které se poprvé představilo v roce 2016 coby první model SUV ofenzívy české automobilky, je také nesmírně úspěšným vozem. Doposud se jej prodalo více než 740 000 kusů.

„Druhá generace modelu Kodiaq posune bezpečnost, techniku a všestrannost na zcela novou úroveň. Dlouhodobě nabízíme v portfoliu naší značky to nejlepší ze světa elektrických i spalovacích pohonů a vycházíme vstříc potřebám našich zákazníků. Oba modely budou tak nabízeny také v plug-in hybridní a mild hybridní variantě,“ říká k uvedení nové generace Klaus Zellmer. I Kodiaq druhé generace dostane benzínové a naftové motory i plug-in hybridní a mild-hybridní pohon.

Štítky: , , , , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru