dopravni-nehoda

Škody po nehodách jsou někdy vypláceny i po dobu desítek let. Pojišťovny pak často platí měsíční rentu

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČKP - Foto: Policie ČR - 8. 5. 2023


Většina pojistných událostí je ze stran pojišťoven řešena v co možná nejkratším termínu. To ale neznamená, že výplata pojistného nemůže probíhat i několik desítek let. Důkazem je dopravní nehoda, která se stala v roce 1953. Ačkoliv od ní letos uplynulo 70 let, pojišťovna poškozenému stále platí.

„Z aktuálních statistik České kanceláře pojistitelů vychází, že nejstarší stále vyplácená pojistná událost se váže k dopravní nehodě z 1. dubna 1953 a letos od ní tedy uplynulo 70 let. Poškozenému je vyplácena pravidelná měsíční renta,“ prozrazuje Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP. Ač je tato událost nejstarší, není jediná, kterou pojišťovny z 50. let vyplácejí.  „Z dopravních nehod z tohoto období pojišťovny stále vyplácejí další čtyři pojistné událostí s očekávanou výplatou ve výši 229 000 Kč. Evidujeme také pojistné události ze 60. let, konkrétně 22 pojistných událostí s očekávanou výplatou ve výši 2,5 milionu korun,“ doplňuje Petr Jedlička.

Přečtěte si také:  Mezi povinným ručením a havarijním pojištěním jsou rozdíly. Bez jednoho se navíc neobejdete

Nejčastěji se platí za újmy na zdraví

Pokud jde o škody na majetku, tedy opravy vozidel nebo třeba plotů, je vyřízení výplaty pojistky poměrně rychlé a hlavně jednorázové. Jinak tomu ale může být při řešení škod na zdraví. „Při škodě na zdraví může docházet dle rozsahu škody k úhradě bolestného, odškodnění ztížení společenského uplatnění, výplatě renty či příspěvku na výpomoc v domácnosti. To vše je standardně kryto povinným ručením viníka nehody. Hrazeny jsou i léky, pobyt v nemocnici či rehabilitačních zařízeních apod. Pokud souvisí s újmou na zdraví po nezaviněné dopravní nehodě. Náklady zde tedy nebývají jednorázové, ale mohou být rozložené do delšího časového období podle potřeb poškozeného,“ vysvětluje Veronika Pilková, tisková mluvčí ČKP.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Jakkoliv je povinné ručení, ze kterého jsou poškozeným vypláceny veškeré škody, dáno zákonem, stále jezdí dost řidičů, kteří pojištěni nejsou. V takových případech za ně škodu hradí ČKP a veškeré náklady, včetně třeba doživotní renty, pak po nepojištěném řidiči vymáhá zpět.

Přečtěte si také:  Bezplatné krytí škod za nepojištěné ukrajinské řidiče končí. ČKP bude k vymáhání škod přistupovat individuálně

„Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíc přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič,“ říká Vladimír Krejzar, ředitel likvidace ČKP. I když se z valné části jedná jen o poškozený automobil, i v těchto případech částka zpravidla vystoupá na desítky tisíc korun, v případě škod na zdraví už se jedná o statisícové nebo dokonce milionové částky.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *