ukrajina-LADA

Bezplatné krytí škod za nepojištěné ukrajinské řidiče končí. ČKP bude k vymáhání škod přistupovat individuálně

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Česká kancelář pojistitelů - Foto: Pavel Srp - 14. 4. 2023


Správní rada České kanceláře pojistitelů (ČKP) se rozhodla ukončit bezplatné krytí škod vyplývajících z provozu ukrajinských vozidel ke dni 13. dubna 2023. Podle rozhodnutí Správní rady České kanceláře pojistitelů se budou nově nehody, které zavinili nepojištění ukrajinští motoristé a vymáhaní z nich vyplývajících škod, posuzovat individuálně. Plošná pomoc tady byla od 1. března 2022 a platila po dobu šesti měsíců od překročení ukrajinských hranic.

Stále platí to, že pojistit ukrajinské vozidlo u českých pojišťoven legislativně nelze. Ukrajinští motoristé však mají možnost uzavřít si pojištění pro svoje vozidlo přímo na Ukrajině nebo on-line ze zahraničí u některé z ukrajinských pojišťoven, které jim vystaví elektronickou zelenou kartu. Vyplývá také, že podstatná část ukrajinských motoristů se po tuzemských komunikacích pohybuje pojištěna a počet nepojištěných vozidel významně klesá. „Lze odhadnout, že aktuálně se v ČR provozuje 4 000 nepojištěných ukrajinských vozidel a 34 000 pojištěných vozidel na Ukrajině,“ podotýká Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP.

Přečtěte si také:  Bezpečnostní pásy nejsou povinností jen tak. Jejich ignorování může stát životy, trestné body i peníze

Na základě těchto údajů se rozhodla Správní rada ČKP ke dni 13. dubna 2023 o ukončení plošného bezplatného krytí škod, které způsobili nepojištění ukrajinští motoristé. Podle Správní rady ČKP také bude nově platit to, že případy nepojištěných ukrajinských motoristů se budou posuzovat jednotlivě. V případech hodných zvláštního zřetele uprchlíků ve zjevné nouzi může být následně od vymáhání ustoupeno. „Musíme si být vědomi, že Ukrajina se přes normalizaci v oblasti pojištění vozidel nachází ve válečném stavu a na našem území mohou stále hledat bezpečí lidé, kteří doslova přišli o všechno,“ doplňuje rozhodnutí výkonný ředitel ČKP Jan Matoušek.  

Ministerstvo dopravy chystá speciální registr aut s ukrajinskou značkou. Teď jsou jejich dopravní přestupky takřka nevymahatelné

V případě nehody zůstává postup pro nahlášení ve vztahu k poškozenému motoristovi stejný. Poškozenému ČKP vyplatí škodu z Garančního fondu, celý případ posoudí a až při neshledání zjevné nouze bude tyto finanční prostředky po nepojištěném ukrajinském viníkovi vymáhat.

Přečtěte si také:  Za nehodami motoristů s autobusy je často nepozornost a malá ohleduplnost řidičů „osobáků“

„ČKP od března 2022 do konce stejného měsíce 2023 řešila 179 nepojištěných škod, které se týkaly ukrajinských automobilů. Závazek za tyto škody vůči poškozeným je vyčíslený na 18,9 mil. Kč. Jedná se o nízké jednotky procent, neboť ve stejném období bylo celkově zaznamenáno 2 827 nepojištěných škod českých a zahraničních vozidel, za které závazek za stejné období vychází na 498 mil. Kč,“ uvádí další statistiky Petr Jedlička.

Štítky: , , ,

1 názor na “Bezplatné krytí škod za nepojištěné ukrajinské řidiče končí. ČKP bude k vymáhání škod přistupovat individuálně”

  1. Jaké individualní řešeni odškodného ??Kdo jich tu pustil až si to platí ze svého !!Politici mají peněz dost

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *