nehoda-d1

Škody po nehodách jsou někdy vypláceny i po dobu desítek let. Pojišťovny pak často platí měsíční rentu

Autor: Anina Russová - Zdroj: ČKP - Foto: Policie ČR - 8. 5. 2023


Většina pojistných událostí je ze stran pojišťoven řešena v co možná nejkratším termínu. To ale neznamená, že výplata pojistného nemůže probíhat i několik desítek let. Důkazem je dopravní nehoda, která se stala v roce 1953. Ačkoliv od ní letos uplynulo 70 let, pojišťovna poškozenému stále platí.

„Z aktuálních statistik České kanceláře pojistitelů vychází, že nejstarší stále vyplácená pojistná událost se váže k dopravní nehodě z 1. dubna 1953 a letos od ní tedy uplynulo 70 let. Poškozenému je vyplácena pravidelná měsíční renta,“ prozrazuje Petr Jedlička, pojistný matematik ČKP. Ač je tato událost nejstarší, není jediná, kterou pojišťovny z 50. let vyplácejí.  „Z dopravních nehod z tohoto období pojišťovny stále vyplácejí další čtyři pojistné událostí s očekávanou výplatou ve výši 229 000 Kč. Evidujeme také pojistné události ze 60. let, konkrétně 22 pojistných událostí s očekávanou výplatou ve výši 2,5 milionu korun,“ doplňuje Petr Jedlička.

Nejčastěji se platí za újmy na zdraví

Pokud jde o škody na majetku, tedy opravy vozidel nebo třeba plotů, je vyřízení výplaty pojistky poměrně rychlé a hlavně jednorázové. Jinak tomu ale může být při řešení škod na zdraví. „Při škodě na zdraví může docházet dle rozsahu škody k úhradě bolestného, odškodnění ztížení společenského uplatnění, výplatě renty či příspěvku na výpomoc v domácnosti. To vše je standardně kryto povinným ručením viníka nehody. Hrazeny jsou i léky, pobyt v nemocnici či rehabilitačních zařízeních apod. Pokud souvisí s újmou na zdraví po nezaviněné dopravní nehodě. Náklady zde tedy nebývají jednorázové, ale mohou být rozložené do delšího časového období podle potřeb poškozeného,“ vysvětluje Veronika Pilková, tisková mluvčí ČKP.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Jakkoliv je povinné ručení, ze kterého jsou poškozeným vypláceny veškeré škody, dáno zákonem, stále jezdí dost řidičů, kteří pojištěni nejsou. V takových případech za ně škodu hradí ČKP a veškeré náklady, včetně třeba doživotní renty, pak po nepojištěném řidiči vymáhá zpět.

„Česká kancelář pojistitelů řeší každý měsíc přes 200 autonehod, které zaviní nepojištěný řidič,“ říká Vladimír Krejzar, ředitel likvidace ČKP. I když se z valné části jedná jen o poškozený automobil, i v těchto případech částka zpravidla vystoupá na desítky tisíc korun, v případě škod na zdraví už se jedná o statisícové nebo dokonce milionové částky.


TIP: Spočítejte si nejvýhodnější autopojištění

Kalkulačka: povinné ručení a havarijní pojištění


Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru