SKODA-200-RS-Rallye

Škoda 180 RS a 200 RS byly stroje jako z jiné galaxie. Poháněly je prototypové motory se 163 koňmi

Autor: Josef Pelikán - Zdroj: Škoda -  1. 9. 2021


Ještě před příchodem legendárního modelu Škoda 130 RS hájily na tratích československých soutěží barvy mladoboleslavské automobilky fantasticky rychlá kupé Škoda 180/200 RS. Jimi zavedené označení RS (rallye sport) se u sportovních verzí vozů Škoda používá dodnes.

Počátkem 70. let začalo v Mladé Boleslavi dozrávat přesvědčení, že v absolutní klasifikaci náročných soutěžních podniků s mezinárodní účastí není možné dlouhodobě uspět s motorem o objemu do 1300 cm³, kterým tehdy disponovala jinak vynikající Škoda 120 S Rallye. Bylo tedy rozhodnuto, že Škoda postaví svůj vlastní soutěžní automobil s velkoobjemovým motorem. Cesta k němu však rozhodně nebyla jednoduchá.

Přečtěte si také:  Škoda Enyaq Laurin & Klement vstupuje na český trh. Má rychlejší dobíjení i nový infotainment

Na počátku příběhu byla Škoda 110 R Coupé, prototypový celohliníkový motor Škoda 720 s moderním rozvodem OHC (vznikl pro stejnojmenný projekt ve druhé polovině 60. let), zkušenosti se stavbou speciálů Škoda 120 S Rallye a snaha spojit tohle všechno do jednoho funkčního a konkurenceschopného celku. První prototypy v karoseriích Škoda 1000 MB a Škoda 100 L využívající uvedenou techniku se objevily již v roce 1971, zkoušela se u nich i kombinace s pětistupňovou převodovkou z tehdejších závodních vozů Tatra 603-2. Na závodních tratích s nimi jezdili Jaroslav Bobek a Bořivoj Kořínek, v rallye zkušená posádka Oldřich Horsák – Ing. Jiří Motal.

Skoda-RS-40-let-octavia-rs-200-rs
Škoda Octavia RS a Škoda 200 RS v rámci oslav 40 let RS | Foto: Škoda

Hlavní roli při vývoji karoserie sehrál Ing. Jiří Šedivý, konstruktér a jezdec v jedné osobě, který už pro sezónu 1973 postavil vůz Škoda 110 R B5. Ten měl o 7,5 cm sníženou střechu a čelní sklo. Vnější díly karoserie vylisovali z hliníkového plechu tloušťky 0,7 mm, takže vůz vážil o 85 kg méně než sériová verze. Toto kupé se stalo příslibem do budoucna.

Přečtěte si také:  Duhové auto povede duhový pochod. Škoda Enyaq Coupé Respectline pojede v čele Prague Parade

Vývoj ale ještě několikrát zamířil do slepé uličky. Neosvědčilo se třeba testované umístění motoru před zadní nápravu, které bylo zkoušeno v Horsákově okruhové Škodě 110 R. Dojem jezdců, že se takto upravený vůz notně nedotáčí, potvrdily simulace posunu těžiště, prováděné na počítači IBM. Samotné práce po finálním vyhodnocení zkoušek započaly v říjnu 1973 a za sedm měsíců stál první vůz na startovní čáře. Ale nepředbíhejme.

Skoda-200-rs-techno-classica-2013
Škoda 200 RS na výstavě Techno Classica Essen (2014) | Foto: Škoda

Jádrem nového soutěžního kupé se stal skelet typu Škoda 110 R s již osvědčenou sníženou střechou a sníženými boky těsně nad podlahou. Přímo do tohoto základu byl integrován bezpečnostní ocelový rám, který jednak vyztužil samotnou kostru a zásadně zvýšil torzní tuhost, ale především měl chránit posádku před případným nárazem. Příď byla modifikována tak, aby do ní bylo možné instalovat náporový chladič s výdechy vzduchu v přední kapotě, a kromě jiného zde našel své místo i přední spoiler, kterému doboví konstruktéři poněkud vědecky přezdívali „rušič vztlaku.“

Střecha byla vylisována z plechu z hliníkové slitiny a ke karoserii přichycena nýtováním, stejný materiál byl použit také pro přední kapotu. Pro víko motorového prostoru posloužil sklolaminát, který dovolil i vymodelování větrání motoru a typického křídla s odtrhovou hranou v zadních partiích kupé. Pohled na nízký a divoce vyhlížející automobil poutalo i rozměrné rozšíření blatníků, do kterých se musely vejít široké soutěžní pneumatiky na dělených ráfcích z hořčíkové slitiny o rozměru 7-8“ × 13“ vpředu a 7-10“ x 13“ vzadu. Kola byla vpředu osazena kotoučovými brzdami Girling a vzadu sériovými bubny ze standardní Škody 110. I ty však v průběhu vývoje nahradily u jednoho z vozů kotouče věhlasné britské značky Girling.

SKODA-200-RS-Sedivy-Janecek
Hlavní roli při vývoji karoserie sehrál Ing. Jiří Šedivý (na foto), konstruktér a jezdec v jedné osobě, který už pro sezónu 1973 postavil vůz Škoda 110 R B5. | Foto: Škoda

Vpředu konstruktéři použili nápravu vycházející z modelu Škoda 120 S, v zájmu rozšíření rozchodu však měla prodloužená a zesílená ramena a odpovídajícím způsobem upravené řízení. Zadní kola byla zavěšená na trojúhelníkových ramenech, přičemž konstrukce uchycení umožňovala seřizování sbíhavosti a příklonu kol. O odpružení soutěžního speciálu Škoda se staraly klasické vinuté pružiny, doplněné o na zakázku vyrobené stavitelné teleskopické tlumiče Koni Sport.

Přečtěte si také:  Ve zlínském obchoďáku jsou vystaveny závoďáky. Lákají na Barum Czech Rally Zlín

Pokud jde o pohonnou jednotku Škoda 720, její konstrukce umožňovala vytvořit různé objemy spalovacího prostoru, což autoři soutěžních strojů patřičně využili. Menší čtyřválec měl 1772 cm³, zatímco ten větší disponoval objemem 1997 cm³. Při stejném vrtání 87 mm zajišťoval uvedený rozdíl jiný zdvih klikové hřídele (buď 74,5 nebo 84 mm). Právě odlišný objem agregátů – vybavených kromě jiného plnoprůtokovým čističem oleje Purolator, zapalováním Lucas a suchou klikovou skříní – se podepsal pod označením nových modelů. Vůz s menším motorem, který se dvěma dvojitými karburátory Weber 45 DCOE 2 produkoval maximální výkon 154 koní při 6250 ot./min, dostal označení 180 RS. Dvoulitr s olejovým chladičem a výkonem 163 koní při 6000 ot./min přijal jméno 200 RS. Převodovka Tatra se příliš neosvědčila a konstruktéři museli hledat jinou alternativu. Volba tehdy padla na pětistupňový manuál Porsche typ 915.003.133 ve spojení s jednolamelovou spojkou Fichtel & Sachs a talířovou pružinou.

SKODA-200-RS-1
Škoda 200 RS: Soutěžní prototyp s motorem OHC o výkonu 163 koní při 6000 ot./min měl pohon zadních kol a vznikl ve dvou exemplářích. | Foto: Škoda

Výsledkem byly soutěžní vozy s hmotností jen nepatrně překračující 800 kg, schopné na rovinkách dosahovat v závislosti na zpřevodování rychlosti až 240 km/h. Prvního ostrého nasazení se 200 RS dočkala v květnu 1974 na IDA Rallye, následovala Barum Rallye se dvěma vozy a společného startu se všechny tři červenobíle lakované prototypy dočkaly 1. června 1974 v rámci Rallye Škoda v Mladé Boleslavi. Davy diváků propukaly v nefalšované nadšení.

Přečtěte si také:  Devátý žákovský vůz, kterým bude obytný Enyaq iV s kanceláří, se jmenuje Škoda Roadiaq

Zdálo se, že vznikl špičkový soutěžní stroj srovnatelný s těmi nejlepšími značkami, ale změna řádů ukázala, že typy 180 RS a 200 RS nemají další perspektivu. Nové předpisy vylučovaly homologaci soutěžních prototypů a místo nich měla nastoupit auta vycházející ze sériových modelů, takže se už na přelomu let 1974 a 1975 začala rodit jiná budoucí hvězda jménem Škoda 130 RS. Celkem vznikly dva vozy Škoda 200 RS a jeden Škoda 180 RS.

Štítky: , , , , , ,

6 názorů na “Škoda 180 RS a 200 RS byly stroje jako z jiné galaxie. Poháněly je prototypové motory se 163 koňmi”

  1. Vojtech Friedl

    Vy ste zabudli, že po roku 1971 nás vo všetkých stránkach brzdili ruský politici!!!!!!!!

  2. Krásná vzpomínka na minulost, na dobu kdy se rozhodovalo kdo bude král výroby automobilů jak to dopadlo dnes bohužel je známo komunismus vše dobré zatrhnul a například škodovkou dokončeny Italský naftový motor nakonec skončil v německým Golfu a dnes ho známe z jedničkové Octavie. Škoda 200 byl špičkový vůz ve špatnou dobu jako mnohé jiné prototypy Škodovky.

  3. .no….dizajn…na tu dobu obyč..Erko..dnes je in.,,bo retro…jinak škoda vždy fialový hnus.technika,spracováni,beznápaditost,celkově špatný auta co nic nevydržela a nedalo se s něma jezdit ve formě dalničnich přeletů a výdrž 500tis km.Kdyby nebylo Audi VW,je škudka na urovni dnešního žigulíka.Poslednich 10 let je to však še na prd a hlavně technika .Čili nej auta byla v devadesátých letech.

  4. Jo, to byly krásná auta. Dnes je Škodovka fialový hnus. Neumí udělat hezký dizajn zrovna tak, jako Němci.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *