Šéf Volkswagenu přiznal, že značka už není konkurenceschopná a plánuje řadu úspor

Autor: Anina Russová - Zdroj: Reuters - Foto: Volkswagen - 29. 11. 2023


Volkswagen to v posledních letech opravdu nemá jednoduché. A zdá se, že jeho sláva a věhlas jsou ta tam. Přiznal to v interním dokumentu, který má k dispozici agentura Reuters sám ředitel značky Thomas Schäfer.

Německá značka Volkswagen se potýká s řadou velkých problémů. Jakkoliv všichni ještě pamatujeme doby, kdy byl model Golf nejprodávanějším vozem v Evropě, to už je pryč. Vše to asi začalo koronavirem, který nejen, že zastavil výrobu, ale způsobil dodatečné problémy kvůli neustále chybějícím dílům. A to se děje dodnes, a navíc se k tomu přidávají další potíže. Ať už je to válka na Ukrajině, klesající prodeje nebo růst konkurence, šéfové Volkswagenu jistě nemají nejlepší spaní.

Už začátkem léta značka oznámila, že musí šetřit a pečlivě nastavenými procesy hodlá uspořit až 10 miliard eur. Zdá se ale, že je to málo. Podle agentury Reuters totiž přímo Thomas Schäfer přiznal, že problémy už jsou opravdu velké, když řekl: „S mnoha našimi existujícími strukturami, nastavenými procesy a vysokými náklady už jako značka Volkswagen nejsme konkurenceschopní.“ Toto prohlášení mělo padnout na schůzce zaměstnanců konané ve Wolfsburgu, během které uvedl člen představenstva odpovědný za lidské zdroje Gunnar Kilian, že některé z chystaných úspor budou mít dopady i na zaměstnance. Ne snad, že by Volkswagen nějak extrémně propouštěl, spíše je v plánu poslat vybrané zaměstnance do částečného nebo předčasného důchodu.

Výstavní skříň mezi továrnami Volkswagenu bude (opět) prázdná. Výroba elektromobilů tu nezůstane

Detailní plán úspor by měl být znám do konce tohoto roku. Volkswagen potřebuje peníze. A to jak na vybudování své elektrické budoucnosti, o které ostatně už řadu měsíců často mluví, tak také na zavedení nové platformy SSP, na které bude stát řada chystaných modelů. Krom toho ale musí přijít s levnějšími elektromobily, aby mohl znovu konkurovat značkám z Číny, Koreje, ale i třeba i Tesle. A jsou to právě ceny modelů značky VW, které celé automobilce tak trochu podkopávají nohy. Konkurenti jsou levnější, a i ti z Číny už si začínají získávat své místo u evropských zákazníků. Porazit je bude stát Volkswagen hodně úsilí, ale hlavně hodně peněz.

Štítky: , , , ,

1 názor na “Šéf Volkswagenu přiznal, že značka už není konkurenceschopná a plánuje řadu úspor”

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *