rolls-royce-spirit-of-ecstasy-podsvicena-emily

Rolls-Royce má problém. Jeho svítící „Emily“ mu zakázala Evropská unie

Autor: Pavel Srp - Zdroj: Motor1.com, dailymail.co.uk - Foto: - 13. 10. 2020


Osvětlení automobilů prochází posledních pár let velkým vývojem. Z halogenových žárovek se přešlo na xenony, pak na LEDkové světlomety, až na laserové světlomety. Osvětlují se ale nově i další části aut. BMW i Škoda mají svítíci masky, Rolls-Royce svůj majestátní znak na masce chladiče, sošku Spirit of Ecstasy. Tu ale bude muset „zhasnout“.

Britská aristokratická automobilka nabízí v rámci rozsáhlé příplatkové výbavy možnost vyměnit klasickou sošku Emily, respektive Spirit of Ecstasy, za skleněnou, která může svítit. Řada zákazníků takovou možnost využila, ale už další už nemohou. Tato položka totiž z nabídky zmizela. A zmizet bude muset i z aut zákazníků, kteří už ji na svém autě vozili. Rolls-Royce bude muset deaktivovat její podsvětlení anebo ji zcela vyměnit za původní klasickou. Zákazník bude mít na výběr, kterou možnost preferuje. Pokud ji bude chtít vyměnit, vrátí mu prý automobilka za tento příplatkový prvek peníze.

Důvod? Ten je jednoduchý. Svítící soška totiž nesplňuje předpisy Evropské unie na osvětlení automobilů. S informací přišly britské noviny Daily Mail a potvrdila ji i samotná automobilka, ale i britské ministerstvo dopravy. Podle předpisu totiž „podsvícené ozdoby na kapotě nejsou dovoleny eurounijním homologačním procesem vozidel jako celků“. To upravuje předpis UNECE R48.

Automobilka svým dealerům poslala informaci o tom, že tento prvek výbavy již nelze objednávat, už v únoru 2019. Tehdy dopis mluvil o tom, že podsvícenou sošku už nelze objednávat a bude vyřazena z nabídky. Neřešila ale zatím fakt, že je bude muset zpětně „zhasínat“ anebo odstraňovat. Pro takový zákrok musejí zákazníci se svými automobily do servisu.

Mimochodem tuto sošku bylo možné objednávat i v rámci originálního příslušenství, cenu však automobilka na svém webu nezveřejnila. Daily Mail však ve zprávě mluví o příplatku v částce 3500 liber, což je v přepočtu takřka 105 tisíc korun.

Štítky: , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *