test-2020-rolls-royce-phantom- (1)

Test Rolls-Royce Phantom Extended Wheelbase (2020)

Autor: Matěj Skalický - autor je redaktorem Českého rozhlasu - Foto: Matěj Skalický - 2. 8. 2020


Jakýkoli model britské automobilky Rolls-Royce platí za pětihvězdičkové auto, to nejlepší z nejlepších. Který je ale rolls-royce mezi rolls-roycy? Přeci ten, co nejvíc vyčnívá. Ten nejdelší a nejbohatší. Auto, které vás bude svým komfortem hýčkat líp než masérovy ruce. Jasně, že je to Phantom, ale tenhle má ještě prodloužený rozvor. Stačí kilometr a cítíte se v něm jako páni automobilového světa.

Královské sedačky

3772 milimetrů – tolik naměříte mezi předními a zadními koly téhle pojízdné jachty. A je to pochopitelně ta největší změna oproti klasickému Phantomu, který má rozvor „pouhých“ tři a půl metru. Centimetry navíc nejlépe pocítíte na zadních sedadlech. Před koleny máte přes půl metru prostoru.

Navíc tady se nesedí na obyčejných křeslech, každý rolls je unikát a zrovna tento má elektricky polohovatelné ušáky s výsuvným polštářem, který na přání podepírá lýtka. Jedním tlačítkem tady zvednete podlahu, aby se vám nenamáhaly kotníky, a druhým se odklopí ze zad přední sedačky stoleček i s tabletem, na kterém můžete pohodlně sledovat navigaci nebo měnit multimédia.

test-2020-rolls-royce-phantom- (17)

Tyhle královské sedačky, potažené bílou kůží, má rolls-royce vzadu dvě. Mezi nimi je obligátní lednička se šampaňským a dvojicí nachlazených špiček. V tomto konkrétním modelu nenajdete skleněnou přepážku, která by pasažéry dělila od prostoru řidiče, pocit soukromí ale můžete umocnit alespoň záclonkami na oknech, včetně toho zadního. Ovládají se jak jinak než tlačítkem a zatáhnout je lze všechny naráz.

Mít respekt

Je fascinující, jak léta klasický Phantom vzal ve své nové generaci na milost pár technických výdobytků 21. století, a přitom zůstal tím starým, zarputilým milovníkem dob dávno minulých. Poslední tři roky je tu zčásti digitalizovaný přístrojový štít, ale pořád na palubce najdete ciferník s analogovými ručičkami. Ústupek době za ústupek tradici.

Na délku má tohle auto skoro šest metrů, víc než full-size americký pick-up RAM 1500. A váží přes dvě a půl tuny (taky víc než RAM). Na fotkách to možná nevypadá, ale když jste Phantomovi tváří v tvář, máte k téhle mase kovu velký respekt. Zvlášť když máte střechu auta někde u brady. Mimochodem, oproti minulé generaci, s níž jsme také jezdili, je předek o deset čísel výš a je to znát.

test-2020-rolls-royce-phantom- (23)

Jako myška

Rolls po silnici „plave“ na 22palcových kolech, která v sobě pochopitelně mají pověstný kruhový znáček, jenž se s nimi netočí a za všech okolností zůstává na svém místě, aby v něm byla dvě „erka“ vždy dobře čitelná. Odkazují na zakladatele Charlese Rollse a Henryho Royce, stejně jako třeba vyšívané monogramy na hlavových opěrkách. Považte to faux-pas, kdyby se náhodou obrátily hlavou vzhůru…

Podvozek tlumí díry, karoserie zase rušivé zvuky velkoměsta i svist vichru na dálnici. Dvanáctiválec (nově s dvojicí turbodmychadel) je pod nekonečně dlouhou kapotou jako myška, byť má 6,75 litru a vyvine pohádkových 563 koní (při neskutečném točivém momentu 900 Nm). A jasně, že ho nebudete nutit to ukazovat, ale kdyby náhodou, zvládne stovku za 5,4 vteřiny.

Městem vás obří Phantom proveze klidně za 15 litrů, stejně s ním spěchat nebudete. A to je na poměry auta ještě skvělé číslo. Jako majitele vás navíc taková numera stejně nevytrhnou. Vy si budete lebedit vzadu na kanapi pro ty pravé automobilové krále.

[table caption=“Technické údaje:“ width=“98%“ colwidth=“70|30″ colalign=“left|center“]
Typ vozu:,Nový
Značka:,Rolls-Royce
Typ:,Phantom Extended Wheelbase
Motor:,V12
Objem válců:,6.75 l
Plnění motoru:,2 turbodmychadly
Palivo:,benzín
Pohon:,zadních kol
Výkon:,420 kW/563 koní při 6000 ot./min
Točivý moment:,900 Nm při 1700 ot./min
Zrychlení 0-100 km/h:,5.4 s
Maximální rychlost:,250 km/h
Převodovka:,osmistupňová automatická
Spotřeba paliva (l/100 km):,14.5 (NEDC)
Emise CO2:,330 g/km (NEDC)
Délka:,5982 mm
Šířka:,2018 mm
Výška:,1656 mm
Rozvor:,3772 mm
Pohotovostní hmotnost:,2610 kg
Ceník:,na přání
[/table]

Štítky: , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *