Skoda_ENYAQ_iV-predstaveni- (13)

Škoda Enyaq iV se představila v Praze. Nový elektromobil dojede až 510 kilometrů

Autor: Tisková zpráva - Zdroj: Škoda - Foto: Škoda, Pavel Srp - 2. 9. 2020


ŠKODA AUTO představila očekávané plně elektrické SUV ENYAQ iV. To nabízí dlouhý dojezd, praktickou a bohatou výbavu a řadu verzí pro různé potřeby zákazníků.

První plně elektrické SUV ŠKODA je základním stavebním kamenem budoucího trvale udržitelného rozvoje mladoboleslavské automobilky. „ENYAQ iV je pořádný krok pro značku ŠKODA. Jde o vůbec první elektrický vůz postavený na platformě MEB. ENYAQ iV vzniká v samotném srdci České republiky, v Mladé Boleslavi, a ztělesňuje to, čemu říkám další vývojový stupeň automobilky ŠKODA: transformaci s důrazem na elektrifikaci a digitalizaci,“ řekl při premiéře elektrického SUV předseda představenstva ŠKODA AUTO Thomas Schäfer.

ENYAQ iV ovšem nepředstavuje jen ostrý start éry ekologického pohonu, ale také posun v tradičních hodnotách značky ŠKODA. Simply Clever prvky, typická bohatá nabídka vnitřního prostoru a chytrá technika se tu snoubí s evolucí designového jazyka značky ŠKODA a s výjimečnou výbavou.
Sebevědomý design

Design novinky je pokrokový, vyvážený a sebevědomý. „Model ENYAQ iV rozvíjí čelní identitu charakteristickou pro vozy ŠKODA a dále ji umocňuje prvkem Crystal Face. V kombinaci s emocionálním designem a výrazným, robustním vzhledem, který podtrhují také velká kola, je ŠKODA ENYAQ iV velmi atraktivním vozem, který stanoví nové standardy,“ popisuje vzhled nového SUV šéfdesignér ŠKODA AUTO Oliver Stefani.

Skoda_ENYAQ_iV-predstaveni- (6)

Zbrusu novým designovým prvkem u elektrického SUV je zmíněná volitelná maska chladiče Crystal Face. Tradiční maska je v tomto případě doplněna krystalickým efektem a podsvícena dohromady 130 diodami, které vozu dodávají unikátní světelný podpis a povyšují funkce Coming Home/Leaving Home na originální animace.

Dlouhý rozvor (2 765 mm) s relativně krátkou přední kapotou naznačuje bohatý vnitřní prostor, svalnaté boky a pozvolna klesající linie střechy zase dávají tušit skvělou aerodynamiku vozu. S rozměry 4 649 × 1 879 × 1 616 mm je ENYAQ iV velikostně blízký tradičnímu SUV KODIAQ, má však ještě dynamičtější styl. Ten podporují i nová kola s průměrem od 19 do 21 palců. Novinka se chlubí součinitelem odporu vzduchu od 0,27, což je na poli SUV vynikající hodnota. Ta pomůže ve spojení s propracovaným pohonem i k vynikajícímu dojezdu elektromobilu ENYAQ iV.

Čtyři, dva, dva

Nový elektromobil bude v České republice v prodeji ve čtyřech výkonových variantách, se dvěma kapacitami baterie a dvěma druhy pohonu. Při uvedení na český trh bude základem provedení ENYAQ 60 iV s baterií s kapacitou 62 kWh (58 kWh využitelných) a elektromotorem o výkonu 132 kW, které přináší dojezd až 390 kilometrů v cyklu WLTP.

ENYAQ 80 iV je druhou verzí s pohonem zadní nápravy, tentokrát má elektromotor výkon 150 kW a točivý moment 310 Nm. Kapacita baterie je 82 kWh (77 kWh využitelných) a právě toto provedení nabídne nejdelší dojezd až 510 kilometrů na jedno nabití v cyklu WLTP. Baterii s touto nejvyšší kapacitou využívají i dvě verze s pohonem všech kol. ENYAQ 80X iV má díky dalšímu elektromotoru na přední nápravě celkový výkon 195 kW, sportovní ENYAQ RS iV pak nabídne dokonce 225 kW. Obě tato provedení mají dojezd v cyklu WLTP až 460 kilometrů.

Váš ENYAQ iV na několik kliknutí

Struktura nabídky pohonů naznačuje, že vybrat si ten pravý ENYAQ iV pro vaše potřeby bude hračka. A další nabídka to jen potvrzuje. ŠKODA poprvé u elektrické novinky přichází s novou strukturou konfigurace vozu, ve které namísto výbavových stupňů hrají hlavní roli takzvané Design Selections. To jsou ucelené výbavové a designové prvky, které odpovídají různým potřebám a vkusu zákazníků. Vkusně zařízená kabina vyvolává příjemné pocity a využívá trvale udržitelné a recyklované materiály. Každá z Design Selections dodává interiéru jedinečnou atmosféru. Jednotlivé Design Selections se liší materiálem a provedením čalounění, barvou ozdobných prvků i provedením přístrojové desky.

ENYAQ 60 iV přináší standardně variantu Design Selection Loft, která je inspirována interiéry moderních bytů mladých rodin. Vyznačuje se například dvoubarevným provedením palubní desky. Design Selection Lodge se nese ve znamení trvalé udržitelnosti a inovací. Provedení Lounge se soustředí na kvalitu a exkluzivitu a Design Selection Suite a ecoSuite mají některé klasické luxusní prvky. Provedení RS dostává Design Selection RS Lounge se sportovními prvky a volitelná verze RS Suite zdůrazňuje dynamickou eleganci.

Kromě těchto designových linií si následně může zákazník vybrat z deseti různých funkčních balíčků výbavy a ty může doplnit několika samostatnými volitelnými prvky. Svůj vysněný ENYAQ iV si tak kdokoli snadno nakonfiguruje v několika krocích.

Oslava 125 let

Výjimečnou verzi pak na začátku prodeje SUV ENYAQ iV představuje provedení Founders Edition, které si již od 3. září mohou zákazníci předobjednávat. ŠKODA AUTO tímto provedením, které zákazníci obdrží v prvním čtvrtletí roku 2021, oslavuje 125 let od svého založení a vozů vznikne pouze 1 895 kusů, což je odkaz právě na rok založení automobilky. Každý vůz bude mít pořadové číslo této série vyznačené přímo v elegantním prvku na volantu.

ŠKODA ENYAQ iV Founders Edition

Bohatě vybavenou Founders Edition mohou zákazníci objednávat v provedeních ENYAQ 60 iV a ENYAQ 80 iV. Standardem jsou například 21palcová kola Aquarius a na výběr jsou dvě barvy karoserie: Black Magic a Arctic Silver. Standardem je tu LED prosvětlená maska chladiče Crystal Face orámovaná, podobně jako třeba okna, lištami v černém lesku. Interiér je vyveden v provedení Design Selection ecoSuite a sedadla mají kožené čalounění v koňakové barvě, kterou kůže získá ekologickým barvením s využitím listů olivovníku. Alternativou je černé kožené čalounění s koňakovými kontrastními prvky.

Hi-tech a Simply Clever

ŠKODA ENYAQ iV je nejen díky použité platformě MEB mimořádně technicky vyspělý automobil, který nabízí bohatou bezpečnostní výbavu, pokročilé asistenční systémy a hojné funkce konektivity. Nezapomíná ale ani na tradiční silnou stránku vozů ŠKODA, tedy oblíbené Simply Clever prvky.

Mezi ně patří například oblíbený deštník ve dveřích řidiče nebo tradiční škrabka na led, která se ale tentokrát u elektromobilu neskrývá pod víčkem nádrže, ale je umístěna na vnitřní straně dveří zavazadlového prostoru. Pod podlahou zavazadlového prostoru je místo pro nabíjecí kabel k vozu. Aby se uživatel o kabel neušpinil, je jeho součástí i chytré řešení pro čištění kabelu.

Podlaha zavazadlového prostoru je dvojitá, takže menší předměty nemusí cestovat po celém zavazadelníku. K dispozici je síťový program, který spolu s oky a háčky v zavazadlovém prostoru usnadní bezpečné uložení nákladu. V kabině pak díky konstrukci platformy MEB vznikly dva objemné odkládací prostory. Box pod loketní opěrkou mezi předními sedadly pojme 6,2 litru nezbytností a schránka pod středovou konzolou má objem dalších 11,4 litru.

ŠKODA ENYAQ iV nabízí bohatou bezpečnostní výbavu včetně například nouzového brzdění před protijedoucími vozy při odbočování vlevo, varování před kolizí s cyklistou či vozem při otevírání dveří, systém pro aktivní pomoc při vyhýbání se překážce nebo devět airbagů.

K dispozici jsou i pokročilé asistenční systémy, včetně asistenta parkování s možností automatického parkování po naučené trase. To lze ovládat z aplikace ŠKODA Connect, která přináší do mobilního telefonu řadu nových funkcí a možností ovládání vozu, včetně kontroly nad nabíjením. ENYAQ iV je vždy online a jeho palubní systém lze ovládat přes až třináctipalcový hlavní displej, nebo pomocí hlasové asistentky Laury, která rozumí patnácti jazykům a v šesti z nich zvládá pokyny přijímat v běžné řeči.

Přístrojový štít Virtuální kokpit pod volantem má displej s úhlopříčkou 5,3 palce a může být doplněn inovativním head-up displejem. Ten je rozdělen do dvou sekcí: ta níže u paty čelního skla zobrazuje obvyklé informace jako údaje o rychlosti nebo rozeznané dopravní značky. Výše je pak rozlehlejší pole rozšířené reality, kde se přímo před očima řidiče zobrazují například navigační instrukce.

Nabíjení pod hlavičkou ŠKODA iV

Řidiči nového SUV ŠKODA ENYAQ iV budou také moci využívat všech výhod ekosystému ŠKODA iV, v rámci kterého je dostupná například i univerzální služba pro dobíjení elektromobilu MyŠKODA Powerpass. Díky ní mohou uživatelé auta v celé Evropské unii využít síť více než 195 000 dobíjecích stanic, to vše s jednou jedinou kartou. Takto lze dobíjet například i na stanicích sítě Ionity, uživatel dostane za odebranou elektřinu měsíční vyúčtování.

Pro domácí nabíjení lze využít i wallbox, který ŠKODA dodává ve třech provedeních. Základní ŠKODA iV Charger poslouží především v domácnostech, ŠKODA iV Charger Connect se umí připojit k LAN nebo wi-fi síti a má RFID čtečku, pokročilejší iV Charger Connect+ pak k těmto funkcím přidává i konektivitu v mobilních sítích LTE. U nejvyšší verze tak lze přímo v aplikaci MyŠKODA Powerpass sledovat i spotřebu wallboxu a množství elektřiny odebrané například různými uživateli.

Rychlosti dobíjení samozřejmě závisí na zvoleném způsobu a kapacitě baterie ENYAQ iV, maximem je výkon nabíjení 125 kW. Největší baterii s jmenovitou kapacitou 82 kWh tak lze z 5 na 80 procent nabít přibližně za 38 minut. Domácí wallboxy nabízí výkon až 11 kW a ENYAQ iV se díky nim v závislosti na velikosti baterie do maxima nabije za šest až osm hodin.

Objednávky a cena

Předobjednávat vozy ŠKODA ENYAQ iV bude na českém trhu možné od 3. září. Cena základního modelu bude na českém trhu začínat na 1 059 900 Kč, k dispozici však budou také další varianty. Exkluzivní, bohatě vybavená limitovaná edice 1 895 vozů Founders Edition připomíná úspěšnou historii podniku a také jeho založení Václavem Laurinem a Václavem Klementem před 125 lety. Vozy ENYAQ iV z edice Founders Edition zdobí plaketa s pořadovým číslem na multifunkčním koženém volantu, kterou vyrábí český sklářský podnik Preciosa. Začátek prodeje vozů ENYAQ iV z exkluzivní edice Founders Edition je plánován na jaro 2021.

Štítky: , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru