test-2018-rolls-royce-dawn- (8)

Rolls-Royce končí výrobu extrémně úspěšného kabrioletu Dawn. Jde o nejprodávanější kabriolet značky

Autor: Anina Russová - Zdroj: Rolls-Royce - Foto: Martin Mičánek - 4. 5. 2023


Jeden z nejluxusnějších kabrioletů světa končí a zatím se nemluví o tom, že by měl mít nástupce. A to i přes to, že Dawn je nejprodávanějších kabrioletem dlouhé historie značky Rolls-Royce. Když jej značka poprvé uvedla, stalo se tak v roce 2015 na frankfurtském autosalonu, prozradila pár zajímavých detailů. Tehdy vyvolala úsměv historka o tom, jak při vývoji používali figurínu v paruce, aby zjistili, zda do interiéru neproniká příliš mnoho vzduchu. To by pro účesy důležitých zákaznic nebylo žádoucí.

Dawn vychází z modelu Wraith, ale automobilka byla od začátku přesvědčena o tom, že není možné prostě jen uříznout střechu. To by popíralo veškerou filozofii Rolls-Royce. Zároveň bylo jasné, že moderní a luxusní kabriolet má oslovit hlavně mladší zákazníky. A tak se nejen řezalo, ale hlavně upravovalo.

Přečtěte si také:  Rolls-Royce Wraith a Dawn už nelze objednat. Poslední auta budou dodána v roce 2023

Ve výsledku tak Dawn sice vychází z kupé Wraith, ale technici automobilky změnili až 80 % všech dílů karoserie. Zástupci značky pak Dawn popsali: „Ohybná, splývavá karoserie se obepíná kolem pasažérů podobně jako zvednutý límec na kabátu a poskytuje posádce útulný, soukromý a elegantní zážitek.“

Test nejluxusnějšího kabrioletu na světě Rolls-Royce Dawn

Původně bylo v plánu, že Dawn dostane pevnou skládací střechu. Nakonec ale volba padla na látku s příměsí řady exkluzivních materiálů, například kašmíru. I tak Rolls-Royce stvořil nejtišší kabriolet na světě. A také nejpohodlnější, což by měla dokládat historka, dle které zažil jeden za amerických novinářů za volantem Dawnu zemětřesení. Ačkoliv mělo 3,6 stupně Richterovy škály, nevěděl o tom, dokud si o něm nepřečetl v novinách. V autě nic necítil.

Štítky: , , , , ,

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *