rolls-royce-spirit-of-ecstasy-podsvicena-emily

V průběhu roku 2020, který byl pro většinu z nás velmi nestandardní, přivedl tým designerů, konstruktérů a uměleckých řemeslníků Rolls-Royce Bespoke Collective v Goodwoodu v Anglii k životu svou představivost, řemeslnou dovednost a kreativitu do jedinečné vize pro klientelu Rolls-Royce po celém světě. Téměř každý vůz vytvořený v roce 2020 byl tímto týmem přizpůsoben podle přání zákazníka, což je pozoruhodný úspěch s ohledem na události minulého roku.

Na počátku pandemie se designeři i klienti Rolls-Royce uchýlili do bezpečí svých domovů. Jedinečné a velmi osobní vazby s klienty to však nepoznamenalo. Vedlo to ale ke změnám zdrojů inspirace – místo cestování a s ním spojených zážitků zaujaly struktury domova, architektura a okamžiky strávené v přírodě.

Přečtěte si také:  Test Rolls-Royce Phantom Extended Wheelbase (2020)

Za zmínku stojí také to, že divize Rolls-Royce Bespoke dosáhla v roce 2020 nového rekordu. Tváří v tvář výzvám minulého roku využili klienti možnosti kreativních úprav Rolls-Royce Bespoke, aby tak našli útěchu a investovali znovuobjevenou komoditu – čas, do jedinečného odkazu, který odráží drahocenné předměty historického i rodinného významu. Během roku 2019 zaznamenal Rolls-Royce výrazný nárůst Bespoke vozů, přičemž došlo také k navýšení personalizovaných prvků v každém automobilu, což dodalo vozu hlubší podstatu.

„Designeři týmu Bespoke Collective nastavili v roce 2020 novou úroveň velkoleposti – vzhledem k tomu, že toho dosáhli na pozadí četných omezení a nestandardních situací, jsou jejich úspěchy ještě působivější. Nikdy předtím nebyla detailům zakázkových vozů věnována taková pozornost, což jen dokazuje, že klienti automobilů Rolls-Royce hledali v těchto obtížných časech útěchu právě v kreativních až uměleckých detailech luxusních vozů, které obstojí ve zkoušce času, aby se tak staly trvalým odkazem. Mohu s hrdostí říci, že přestože je náš obor sužován rozsáhlým snižováním nákladů, tvrdě jsme pracovali na zachování všech pracovních pozic. Ochrana uměleckých dovedností našich talentovaných spolupracovníků dokládá náš svědomitý přístup k řemeslům. Vzácné dovednosti, které u Rolls-Royce nacházíme, svědomitě ochraňujeme a zachováváme pro další generace,“ ařekl Torsten Müller-Ötvös, generální ředitel společnosti Rolls-Royce Motor Cars.

Následují ukázky nejlepších příkladů Bespoke designu a řemeslného zpracování, které tento tým vytvořil v průběhu roku 2020.

„NEON NIGHTS“ COLOUR TRILOGY

 • PLÁTNO: DAWN, WRAITH, CULLINAN
 • MÉDIUM: PALETA ODSTÍNŮ BESPOKE

Tým Bespoke Collective vyvinul novou paletu dynamických odstínů s názvem Neon Nights, jejíž čtyři barvy jsou určeny pouze pro omezené množství vozů.

Inspirace pro tyto zářivé odstíny pochází z přírody. Barva Lime Rock Green, která působí, že téměř září, nachází původ v australské zelené rosničce. Červený odstín Eagle Rock Red napodobuje barvu květů stálezeleného stromu ‚Ōhi’a lehua a odstín Mirabeau Blue vychází z krásných barev exotických motýlů ze Střední a Jižní Ameriky s názvem Rhetus pariander.

Rolls-Royce představuje limitované verze vozů Dawn, Wraith a Cullinan Black Badge v nových odstínech „Neon Nights“

DUSK IN TOKYO

 • PLÁTNO: PHANTOM, WRAITH, DAWN, CULLINAN
 • MÉDIUM: BARVA

Sbírka „Dusk in Tokyo“, kterou tvoří vozy Phantom, Wraith, Dawn a Cullinan, oslavuje hlavní město Japonska. Vysoké skleněné a betonové budovy pobřežní metropole zalité teplým světlem soumraku inspirovaly mnohovrstevnatý nátěr pojmenovaný „Dust in Tokyo“. Refrakční barva, která obsahuje vločky hliníku a slídy, vytváří při jemném osvětlení slabé odlesky.

Interiér z černé kůže, mřížka Bespoke audio systému v odstínu růžového zlata a ve vozu Phantom – zlaté rámování tachometru na palubní desce, to vše zobrazuje kontrast dlouhých tmavých stínů vysokých budov a posledních paprsků slunce odrážejících se na skle.

V čele tohoto kontrastu stojí soška Spirit od Ecstasy, která je v Japonsku poprvé předvedena v odstínu Rose Gold představujícím západ slunce.

PHANTOM „IRIDESCENT OPULENCE“

 • PLÁTNO: PHANTOM
 • MÉDUIM: „GALERIE“ PALUBNÍ DESKY

Hermeticky uzavřená galerie na palubní desce vozu Phantom umožňuje začlenit přírodní materiály způsobem, jaký nebyl dosud v automobilovém průmyslu možný. V roce 2020 dosáhl Phantom „Iridescent Opulence“ k novým výšinám.

Tento umělecký koncept debutoval v roce 2017 a byl vytvořen ve spolupráci se švýcarským specialistou na přírodní materiály Nature Squared. Výsledkem je přírodou inspirovaná galerie, ve které je umístěno více než 3 000 duhových ocasních pírek, přičemž každé z nich bylo individuálně vytvarováno, aby byl zdůrazněn jejich bohatý lesk a výrazný odstín. Tato pera byla ručně našita na látku s výraznými otevřenými póry, díky čemuž vyniknou třpytivé duhové barvy Mother of Pearl rámující přístroje uprostřed galerie. Interiér je doplněn výšivkou na středovém panelu mezi zadními sedačkami a stříbrnými odlesky na stolcích.

THE STEED PHANTOM EXTENDED

 • PLÁTNO: PHANTOM EXTENDED
 • MÉDIUM: VÝŠIVKA

Složité výšivky tohoto zakázkového kusu zdobí vnitřní stranu zadních dveří elegantního Phantomu s prodlouženým rozvorem. Vzor vyznačující sílu a neustálé nadšení pro pokrok navrhl tým Bespoke Collective na základě jasné představy čínského klienta.

Přečtěte si také:  Brabus upravil nový Rolls-Royce Ghost. Pozměnil design a posílil jeho dvanáctiválec

GHOST ILLUMINATED FASCIA

 • PLÁTNO: GHOST
 • MÉDIUM: LED DIODY A PERFOROVÁNÍ

Inovativní osvětlení palubní desky Illuminated Fascia nového Rolls-Royce Ghost debutovala až po dvou letech vývoje a 10 000 hodinách práce členů týmu Bespoke Collective. Na elegantním stropě Starlight Headliner připomínající noční oblohu je 850 hvězd.

Fascia neboli palubní deska, vytváří díky 152 diodám a 90 000 laserem perforovaných bodů autentický dojem luxusu. Světla jsou pečlivě sladěna s palubními přístroji v kabině a osvětlením číselníků. Při pohledu přes přístrojovou desku vytváří dojem jemného záblesku. Rozsáhlé řemeslné práce a tři vrstvy kompozitních materiálů zajišťují, že deska je neviditelná, když není vůz v provozu.

WRAITH „INSPIRED BY EARTH“

 • PLÁTNO: WRAITH
 • MÉDIUM: VYŠÍVÁNÍ, AIR-BRUSH BARVA

Jak vyplývá z názvu – tento Wraith se inspiruje sluneční soustavou a naší vlastní planetou při pohledu z vesmíru. Exteriér v odstínu Royal Blue odkazuje na vodu, která pokrývá 75 % zemského povrchu, zatímco kresba na kapotě zobrazuje satelitní pohled na oblast Středního východu a Spojených arabských emirátů. Ručně malované smaragdově zelené linky znázorňují Slunce a osm planet sluneční soustavy.

Sedadla jsou vyrobena z kůže Moccasin, která připomíná písek pouští Emirátů. Námořnická a kobaltová modř v detailech odkazuje na řeky a jezera; smaragdové lemování zase symbolizuje přírodu ve všech jejích podobách. Detailní výšivka na zadním středovém panelu vytvořená technologií Photoflash připomíná mračna. Palubní deska je ozdobena snímkem Středního východu, který byl vytvořen pomocí air-brush technologie. Na stropě najdete všechny planety sluneční soustavy a uprostřed samotné Slunce. Mezi další zakázkové detaily pak patří prahy, přístroje s kovovým rámováním a ozdobné vykládání zobrazující stříbrné planety, přičemž planeta Země je vyvedena ve zlaté barvě.

Rolls-Royce představil další speciální verzi modelu Wraith. Inspirován je Zemí a určen je pro jediného zákazníka z Abú Dhabí

MAHLANGU PHANTOM

 • PLÁTNO: PHANTOM
 • MÉDIUM: MALBY NA „GALERII“

„Galerie” palubní desky vozu Rolls-Royce Phantom se pro klienta z Jižní Afriky stala unikátní příležitostí k prezentaci vysoce osobní umělecké práce celosvětově uznávané jihoafrické umělkyně, doktorky Esther Mahlangu. Doktorka Mahlangu, národní africká ikona z regionu Nbedele, byla první umělkyní, která vytvořila dílo tohoto druhu, a vůz proto na její počest získal pojmenování The Mahlangu Phantom.

Tato ojedinělá zakázka je pozoruhodnou ukázkou a vyjádřením současného afrického umění a zkrášluje střed přední části interiéru. Práce 85leté umělkyně, kterou proslavily živé geometrické abstraktní malby na plátně i na stěnách, lze obdivovat v mnoha významných muzeích a soukromých sbírkách po celém světě. Na oslavu této jedinečné zakázky vytvořil Rolls-Royce také film, který mapuje práci a kulturní dědictví Esther Mahlangu.

CULLINAN „SPIRIT OF RUSSIA“ COLLECTION

 • PLÁTNO: CULLINAN
 • MÉDIUM: MALBA, STARLIGHT HEADLINER, VÝŠIVKA

Cullinan potvrdil, že je perfektním “uměleckým plátnem” pro realizaci série čtyř individuálních zakázek Bespoke věnovaných legendárním ruským pohořím: Elbrus, Krásná Poljana, Zlaté hory a Ključevskaja.

Vnější odstíny lakování Black Diamond, Iced Gunmetal Steel, Midnight Sapphire Blue a Premiere Silver jsou inspirovány mrazivými horskými vrcholy a jsou doplněny o tmavě chromované exteriérové detaily na každém z vozů Cullinan. Mapu Ruska zobrazenou na vnitřním stropním čalounění Starlight Headliner doplňují motivy horských vrcholů vyšité na opěrkách hlavy. Ryté prahové lišty každého automobilu nesou nápis s názvem horského oblasti, která inspirovala jeho design, stejně jako nadmořskou výšku nejvyššího vrcholu v každém regionu.

DAWN SILVER BULLET COLLECTION

 • PLÁTNO: DAWN
 • MÉDIUM: AERO CROWLING

Kolekce Dawn Silver Bullet budí pozornost svou jedinečnou skládací střechou Aero Cowling a ultrakovovou stříbrnou barvou Brewster, v zářivém odkazu k epickým soutěžním vozům Rolls-Royce z minulosti.

Čtyřsedadlový Rolls-Royce Drophead je přetvořen v adaptabilní dvousedadlový roadster přidáním skládací střechy, kterou kryje troufale tvarovaná kapotáž opatřená parou tryskanou titanovou povrchovou úpravou. Tento prvek vyzdvihuje celkový dojem rychlosti a účelnosti, který je hlavním motivem vozu. Kolekce je omezena na pouhých 50 kusů na celém světě. Deflektor Aero Cowling hrdě nese název a siluetu vozu Silver Bullet.

SPORTIVE COLLECTION

 • PLÁTNO: BLACK BADGE
 • MÉDIUM: BARVA

Ve Spojených arabských emirátech byla předána kolekce dvou vozů Black Badge Dawn a devíti automobilů Black Badge Wraith. Sportive Collection zdůrazňuje expresivní a nezaměnitelnou povahu vozů Black Badge a vyniká použitím odvážných barevných kombinací a technických vláken.

Vůbec poprvé je zde interiér Rolls-Royce vybaven palubní deskou Fascia z technických vláken, která se proplétají s barevnou vazbou odpovídající živým kombinacím odstínů exteriéru. Ručně malované dekorativní linky nesou unikátní hravý motiv, zatímco čalounění dveří z tkané kůže a ryté mřížky reproduktorů audiosoustavy Bespoke dále umocňují dojem z dynamického prostředí této kolekce.

Přečtěte si také:  Test nejluxusnějšího kabrioletu na světě Rolls-Royce Dawn

KOLEKCE WRAITH KRYPTOS

 • PLÁTNO: WRAITH
 • MÉDIUM: ZAKÁZKOVÉ BESPOKE DETAILY

Kolekce vozů Wraith Kryptos ukrývá v jemných detailech tajemnou šifru. Klienti byli vyzváni, aby rozluštili zašifrované zprávy uvnitř interiéru a exteriéru u celkem 50 zakázkových vozů.

Rytina na sošce Spirit of Ecstasy vyvedená v zelené glazuře zobrazuje zašifrované slovo Kryptos. Těchto sedm písmen a výšivka dvojitého R na opěrkách hlavy pomůže klientům k dalším nápovědám, jako jsou například písmena opakující se na palubní desce, jež je ozdobena kovovými detaily.

Odstín karoserie Wraith Kryptos je vyveden v temné antracitové barvě doplněné o modré a zelené slídové vločky. Uvnitř vozu jsou pak barvy antracitu a odstínu Selby Grey doplněny o typický zelený odstín vozů Kryptos. Krásně propracované dvoubarevné čalounění stropu pak zobrazuje motiv inspirovaný datovými proudy, který se objevuje i na osvětlených kapsách dveří.

Tajemnou šifru výjimečného Rolls-Royce Wraith ještě nikdo neprolomil. Automobilka dala nápovědu

ARCTIC WHITE AND HOTSPUR RED

 • PLÁTNO: PHANTOM
 • MÉDIUM: BARVA

Tento moderní vůz Phantom, který byl předán texaskému sběrateli automobilů Rolls-Royce, je proveden v barvě Arctic White s dvojitou ozdobnou linkou v rudém odstínu Hotspur Red, která koresponduje se stejně odvážnou barvou použitou v interiéru.

Uvnitř vykresluje tato barva přitažlivou scénu. Každý povrch, od rohoží z jehněčí vlny, přes clony chránící soukromí až po zavazadlový prostor, je vyveden v tomto živém odstínu palety Bespoke. Galerie palubní desky Lakeshore Aurora je navržena a vytvořena týmem Rolls-Royce Bespoke Collective.

Přidat komentář