Co už bylo v zahraničí celkem běžné, začalo v Česku naplno fungovat až v roce 2016. Řeč je o registračních značkách na přání, které právě v roce 2016 uvedlo Ministerstvo dopravy do praxe. Za tu dobu za ně řidiči utratili majlant. A někteří žadatelé jsou navíc poměrně kreativní. Ačkoliv pravidla pro registrační značky na přání jsou poměrně přísná.
Za rok tisíce nových značek
Dle Ministerstva dopravy požádalo jen v loňském roce o značku na přání více než 4500 řidičů. Od roku 2016, kdy řidiči tuto možnost dostali poprvé, jich úřady rozdaly více než 23 000. Za celou dobu od roku 2016 zaplatili řidiči za značky na přání 216 300 000 Kč.
Jak ukazuje seznam registračních značek, který je k dispozici na webu ministerstva dopravy, a který je ale platný ke konci roku 2021, někteří toho svojí značkou chtějí říct mnohem víc než třeba jen své jméno. Ačkoliv je patrné, že právě jména (011HELEN, 011LUKAS, 012FILIP) jsou asi nejoblíbenější. V seznamu se ale najdou i perly jako například 0BRBANAN, PR0MINTE, PRCK0LET, SEXDEM0N, PS0UKAAM, MILUJI69 nebo PLAYM4TE.
Možnosti pořídit si značku na přání využily i některé firmy, jako třeba Sapeli, ale i některé půjčovny, jako ta se značkami v podobě PUJCS1ME a podobné. Mimochodem, značky na přání má na některých autech třeba i české zastoupení automobilek Dacia či Hyundai.
Víte, co vše se dá vyčíst z registračních značek? I těch speciálních s „R“, „V“, „F“ a podobně?
V seznamu pak samozřejmě nechybí označení aut, která registrační značku na přání vozí. Najdete tam tak RS6BEAST, RS6MTM66, 1P0RSCHE, 440SK0DA, 4X4CUPRA. Děčínský primátor má třeba na autě příznačnou registrační značku PRIMAT0R.
Je možné si je zarezervovat
Značky na přání si může pořídit kdokoliv, nicméně musí počítat s tím, že nejsou zdarma. Poplatek je 5 000 Kč za jednu tabulku, tedy 10 000 Kč za dvě registrační značky pro osobní automobil. V případě zájmu řidiče je možné text na značku rezervovat.
Jak vysvětlil mluvčí resortu dopravy: „Řidič se v takovém případě musí obrátit na příslušný úřad obce s rozšířenou působností v místě bydliště nebo sídla firmy (resp. v místě budoucí registrace vozidla) a úřad mu požadované znění značky na přání po jeho schválení rezervuje na dobu 3 měsíců. V tomto období nesmí být vydána značka ve stejném znění žádnému jinému žadateli. V jednom okamžiku však lze mít pouze jednu rezervaci na fyzickou nebo právnickou osobu. Stejný postup je i v případě, že zájemce v okamžiku podání žádosti o značku na přání nevlastní žádné vozidlo nebo vlastní vozidlo, které ještě nebylo zaregistrováno.“
Značka je přenositelná
Když už za registrační značku na přání někdo dá 10 000 Kč, je dobrou zprávou, že je značka přenositelná. Je možné ji tedy použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo.
Obecně platí, že na značku na přání je možné dát kombinaci čísel a velkých písmen. Ovšem musí jít pouze o arabská čísla a latinku, s výjimkou písmen G, CH, O, Q a W. To z důvodu snadné zaměnitelnosti těchto písmen či jejich přílišné šířky. Značka také musí obsahovat minimálně jedno číslo, nesmí být tedy složena pouze z písmen.
V případě auta je značka složená z 8 znaků, pro motocykly je provedena 7 znaky, v případě mopedu se jedná o 5 znaků. Na značku na přání není možné dát slova, která jsou hanlivá, podněcují k rasismu, xenofobii a obecně k nenávisti vůči nějaké skupině obyvatel, speciální znaky (- * / ? ! §) nebo zkratky orgánu státní správy, zastupitelského sboru, krajských úřadů, tedy zkratky využívané ve veřejné správě jako PČR, HZS, MDCR.