zakryta-registracni-znacka-RZ

Jízda se zakrytou registrační značkou sice není bodovaným přestupkem, ale snadno může stát řidičák

Od Anina Russová | Zdroj: Městská Policie Praha, Zákon o provozu na pozemních komunikacích - 7. 1. 2022


Registrační značky jsou nedílnou součástí každého auta. Pokud by snad někdo vyrazil na silnice bez nich, může mít pořádný malér. Fakticky totiž auto bez registračních značek, stačí přitom nemít jen jednu, nesmí na silnici. Ovšem podobný problém hrozí i těm, kteří budou mít na svém autě značku nějakým způsobem překrytou nebo nečitelnou. Třeba jen kvůli velké špíně.

Případy řidičů se zakrytými značkami nejsou nijak výjimečné. Jen před pár dny jednoho takového řešila pražská městská policie. Šlo o vozidlo taxi, přičemž 53letý cizinec za volantem strážníkům řekl, že o žádném zakrytí nic neví.

Přečtěte si také:  Auto bez registračních značek nesmí do provozu. Za jízdu s ním hrozí ztráta řidičáku a to i pokud značky cestou upadly

„Způsob provedení ale jasně vyloučil nahodilé zakrytí. Strážníci věc zadokumentovali a podezření na přestupek oznámili správnímu orgánu. Řidiče také upozornili na skutečnost, že pokud chce pokračovat v jízdě, musí mít registrační značku v neupraveném stavu. Na to muž zakrytí odstranil,“ řekli k tomu strážníci. V tomto případě se dá tipovat, že taxikář značku zakryl kvůli pokutám z kamer.

Přísně trestaný přestupek

Ať už je důvod překrytí značky jakýkoliv, policii se nikdy líbit nebude. Důvodem je to, že jde o velmi přísně trestaný přestupek. Jakkoliv se netváří nijak nebezpečně, zákon hovoří jasně.

Přečtěte si také:  Zveřejnit fotku s cizí registrační značkou může být hodně problematické. Značka je totiž osobní údaj

Za spáchání tohoto přestupku sice nehrozí žádné body, ale pokuta už ano. Navíc jde o přestupek, který není možné projednávat na místě, vždy je tedy předán do správního řízení. Tam se může částka pokuty vyšplhat až na 10 000 Kč, ale k tomu hrozí také až rok bez řidičáku.