youngtimer-peugeot_205-jizda_bez_SPZ_RZ

Auto bez registračních značek nesmí do provozu. Za jízdu s ním hrozí ztráta řidičáku a to i pokud značky cestou upadly

Autor: Anina Russová - Zdroj: Zákon o provozu na pozemních komunikacích - Foto: Pavel Srp - 19. 6. 2021


Registrační značky k autům neodmyslitelně patří takřka odjakživa, ale vzhledem k tomu, že jde jen o plechovou tabulku umístěnou na nárazníku nebo na víku kufru, může se snadno stát, že z auta upadne. Stejně tak si vaše registrační značky může vyhlédnout zloděj. Jak postupovat, když po příchodu k autu zjistíte, že mu chybí jednu nebo obě registrační značky? A co dělat, když si toho náhodou všimnete třeba v rámci tankování na čerpací stanici? Obě tyto možnosti mají jediný výsledek. Hlavně s autem nikam nejezděte. Mohlo by vás to totiž vyjít hodně draho.

Auto bez značek na parkovišti

Začneme situací, kdy ráno přijdete k autu a zjistíte, že vám chybí registrační značka (RZ) nebo starší státní poznávací značka (SPZ). Je naprosto nezbytné to nahlásit policii a to co možná nejdříve. Značku jste sice mohli někde ztratit, ale je dost dobře možné, že si ji vyhlédl nějaký zloděj a použije ji pro trestnou činnost. Poté je potřeba dorazit na úřad obce s rozšířenou působností vykonávající dopravní agendy ​a zažádat o nové značky. Potřeba k tomu budou doklady, protokol od policie, a pokud zbyla, tak druhá registrační značka.

Víte, co vše se dá vyčíst z registračních značek? I těch speciálních s „R“, „V“, „F“ a podobně?

Je ale potřeba počítat s tím, že dostanete nové značky, staré úřad zablokuje a v systému tak budou evidovány jako zrušené. Pamatujte, že auto bez byť jedné značky, nesmí do provozu. V žádném případě tedy nikam nejezděte, dokud nebudete mít značky nové. A to ani po nahlášení policii, protokol vás od případného postihu neochrání.

Problém také je, že pokud jste na autě měli registrační značky na přání, přijdete o ně zcela. A to i když vám zmizela jen jedna. Nové už vám úřad nevydá, takže si na auto budete muset dát normální RZ anebo si zaplatit dalších 10 tisíc korun za nové značky na přání, ale s jiným textem než byl ten původní.

Ztráta značky během jízdy

Může se stát, že vám během jízdy upadne registrační značka, čehož si všimnete třeba až při tankování. Věřte nebo ne, to je ta lepší verze. V tom případě platí stejný postup, jako výše, tedy hlavně značku nahlásit policii jako ztracenou. Může ji najít někdo, kdo ji následně použije třeba při odjezdu z čerpací stanice bez zaplacení. I v tomto případě ale platí, že s autem nesmíte dál jet po silnici. Do cíle se tedy musíte dostat nějak jinak a auto buď nechat zaparkované tam, kde zrovna je, nebo je nutné jej nechat odtáhnout.

Ovšem pokud by si chybějící značky všimli policisté na silnici, může to být problém. Jízda bez registrační značky je totiž dopravním přestupkem, který není možné řešit na místě. Jde rovnou do správního řízení, kde za něj hrozí pokuta až 10 000 Kč a ztráta řidičáku až na rok. Faktem je, že se řidič může obhajovat tím, že o ztrátě značky nevěděl, ale pak záleží opravdu jen na úřadu, jak takovou obhajobu přijme. Řidič ale může předložit důkaz o tom, že než vyjel, byly obě značky na svých místech. Nicméně, kdo z nás si auto fotí před odjezdem? Nejspíš nikdo, byť by to v tomto případě jistě výrazně pomohlo.

Štítky: , , , , , , , ,

3 názory na “Auto bez registračních značek nesmí do provozu. Za jízdu s ním hrozí ztráta řidičáku a to i pokud značky cestou upadly”

 1. Zajímavé 🤨.
  Takže když ztratím SPZ za jízdy, je to špatně.
  Když tomu budu chtít předejít a SPZ přišroubuji, je to také špatně 😖.
  Co s tím 🤔🤔🤔.
  Mimochodem já mám SPZ přinejtované, takže kdyby je někdo chtěl, musí mít úhlovou brusku 😆😆😆.
  Takže nevím jak by mi mohli PČR SPZ zabavit 🤨, pochybuji, že budou mít zrovna náhodou v služebním voze úhlovou brusku 😆😆😆.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru