Range Rover Velar přináší do modelové řady Range Rover nový rozměr elegance. Tento automobil vyplňuje místo mezi Range Roverem Evoque a Range Roverem Sport. Značka Land Rover tak cílí na nový typ zákazníků. Základní cena vozu startuje na 1 559 569 Kč (nezávazně doporučená, nekartelová, orientační cena včetně 21% DPH).

Dokonalé rozměry, precizní zpracování

Přestože Velar přináší výraznou změnu DNA značky, na první pohled je patrné, že jde o Range Rover. Toto středně velké luxusní SUV tvoří specifické křivky, které jsou vyváženy optimalizovaným prostorem a jeho proporcemi. Siluetu a dramatický výraz Velaru podtrhují velká kola s průměrem až 22palců.

Plovoucí střecha a „véčková“ kapota jsou jasnými odkazy na jeho původ. Rozvor 2 874 mm (Evoque: 2 660 mm; Range Rover Sport: 2 923 mm) podtrhuje vizuální délku Velaru. Díky této velikosti inženýři vytvořili velmi prostorný interiér a zavazadlový prostor o objemu 673 litrů. Jde o největší zavazadlový prostor v dané třídě. Stoupající boční linie a zužující se okna vyvažují eleganci se sportovním vzhledem. Vizuální lehkost zvýrazňuje krátký přední převis a úzké full LED světlomety. Delší zadní převis vytváří rovnováhu vzhledu a zároveň vyzdvihuje délku Velaru. Dvě chromované koncovky výfuku jsou integrovány do zadního nárazníku.

 

Propracované detaily s nejnovějšími technologiemi

Velar kombinuje velmi odvážný design přídě s dlouhou kapotou. Maska chladiče je ještě zvýrazněna úzkými fullLED světlomety. Ty dotváří kompletní grafický podpis. Dalšími nápadnými prvky jsou vstupy vzduchu v předním nárazníku a ližina.

Výrazný úhel sklonu čelního okna dynamicky protíná linii přední nápravy a postupuje dál do plovoucího designu střechy Range Roveru. Zákazníci si ji mohou naspecifikovat buď v barvě karoserie, nebo v kontrastním odstínu Narvik Black. Pevné nebo posuvné panoramatické střešní okno propouští do prostorného interiéru Velaru spoustu přirozeného světla.

Značka Land Rover má bohaté zkušenosti s lehkou hliníkovou konstrukcí a to se promítlo i do čistého a jednoduchého designu vozu. Čisté, nepřikrášlené povrchy jsou zvýrazněny linií v oblasti ramen těsně pod okny. Zatímco černá grafika elegantně splývá na spodní části karoserie. Výdechy na blatnících, které začínají na úrovni přední nápravy, postupují dozadu k předním dveřím a podtrhují dynamický vzhled Velaru. Designéři kladli silný důraz na čisté, nerušené linie, což vyžadovalo extrémně malé spáry mezi panely karoserie.

Zapuštěné výsuvné kliky dveří, které jsou u Range Roveru použity úplně poprvé, zdůrazňují, že základem atraktivního designu Velaru jsou technologie. Kliky, které jsou decentně osvíceny LED, se rychle vysunou při odemknutí dveří dálkovým ovládáním nebo po stisknutí nenápadného tlačítka v klice. Při otevírání dveří se pak plynule vyklopí směrem vpřed.

Při zamknutí vozidla nebo překročení rychlosti osm km/h se zasunou zpět do dveří. To zvyšuje aerodynamickou účinnost a snižuje se tím i spotřeba paliva. Všechny verze Velaru mají v základní výbavě LED světlomety. LED technologie ve srovnání s bi-xenonovými světly nabízí lepší svítivost a energetickou účinnost. Designéři vytvořili nejštíhlejší hlavní světlomety, jaké kdy byly na sériovém Land Roveru použity. Dramaticky přiléhají k přídi vozu. Vnitřní černá grafika, která se táhne po celé délce, zdůrazňuje jejich štíhlé provedení. Výrazná světla pro denní svícení pak dotváří kompletní vzhled, kterým se vyznačují všechny Range Rovery.

Zákazníci mohou vybírat ze čtyř různých designů LED světlometů. Vrcholem jsou maticové laserové LED světlomety, v tomto segmentu použité vůbec poprvé. Lasery zaručují ještě lepší viditelnost v noci, neboť prodlužují dosah dálkových světel na 550 metrů. Systém adaptivních hlavních světlometů upravuje světelný paprsek podle úhlu natočení kol. Zatímco maticová technologie selektivně tlumí jednotlivé LED diody. Tím udržuje optimální rozložení světla a dovoluje používání dálkových světel bez oslnění protijedoucích vozidel.

Přečtěte si také:  Kia EV6 má palubní desku tvořenou dvěma zahnutými displeji. Je to dosud nejchytřejší Kia

Maticové laserové LED světlomety se odlišují také charakteristickými světly pro denní svícení a animovanými ukazateli směru, které se pohybují přes svítilny v požadovaném směru jízdy a pomáhají tak zvýšit bezpečnost. Štíhlé LED světlomety do mlhy podtrhují design Velaru a jsou integrovány do výrazné spodní černé linie, která je kolem celého vozu.

Koncové LED svítilny s  3D vzhledem navazují na hlavní světlomety. Ty jsou doplněny třetím brzdovým světlem po celé šířce zadního okna. To je díky čirému sklu až do rozsvícení skryto. Inženýři využili technologii navádění světla s integrovanou mikrooptikou, která vytváří jemné, stejnorodé světlo. Zadní LED svítilny do mlhy jsou viditelné i z boku. Navíc ladí s černou kontrastní grafikou, která zasahuje do zadní části vozu.

Perfektní vzhled na míru

Na výběr mají zákazníci i z několika úprav designu karoserie. Verze R-Dynamic má snížený přední nárazník s většími vstupy vzduchu, které zlepšují chlazení vozu. Na lištách předního nárazníku a výdeších na blatnících naleznete detaily v barvě Burnished Copper, zatímco maska chladiče a všechna označení Range Rover mají povrchovou úpravu v barvě Shadow Atlas Silver. Příplatková kontrastní černá střecha vizuálně snižuje těžiště a ladí s koly v barvě Dark Grey Satin.

Pakety Black a Luxury nabízí další možnost vizuálního odlišení. Paket Black je nabízen u standardní verze i R-Dynamic. Výrazný odstín Narvik Black byl použit na mřížku a obložení masky chladiče, nápisy na kapotě a dveřích zavazadlového prostoru, výdechy na blatnících, obložení krytu tažného oka a spodní lištu nárazníku. U verze R-Dynamic jsou v barvě Narvik Black zpracovány také rámečky otvorů v kapotě, vložky v otvorech v nárazníku a koncovky výfuku.

Paket Luxury je určen exkluzivně pro standardní verze Velaru a zahrnuje spodní ozdobné prvky exteriéru v lesklé barvě Narvik Black, která zvýrazňuje elegantní detaily. Proměna je dokončena přidáním světlometů do mlhy a krytu tažného oka v barvě Narvik Black, obložení krytu tažného oka v odstínu Indus Silver a spodních lišt nárazníků v barvě Atlas Silver.

K dispozici je paleta 13 barev karoserie: Fuji White, Narvik Black, Yulong White, Indus Silver, Corris Grey, Santorini Black, Kaikoura Stone, Byron Blue, Firenze Red, Aruba, Silicon Silver, Carpathian Grey a Flux Silver pro verzi First Edition.

Luxusní vzhled vytváří nová saténová barva Flux Silver, která je v prvním modelovém roce k dispozici výhradně u verze First Edition. Připravilo ji oddělení Special Vehicle Operations společnosti Jaguar Land Rover a nanáší se v technickém centru na Oxford Road. Tento moderní lak má vakuově metalizovaný pigment, který zvýrazňuje efekt světla a stínu na elegantním, štíhlém tvaru Velaru.

K dispozici je také osm výrazných designů kol o velikosti od 18 palců do 22 palců, a to ve čtyřech různých barevných provedeních. Standardní verze mají v základní výbavě 18palcová litá kola, zatímco verze S nabízí větší 19palcová, SE 20palcová a HSE 21palcová kola. Zároveň jsou v nabídce i 22palcová litá kola, která jsou součástí rozsáhlé základní výbavy verze First Edition.

Interiér: oáza klidu

Precizně zpracovaný interiér Velaru odráží čistý, střízlivý a výborně řešený design karoserie. Kromě nejnovějších technologií značka Range Rover klade důraz i na luxusní materiály, propracované detaily a kultivovanost.

Přečtěte si také:  Dacia ukázala koncept většího SUV Bigster Concept a chystá další nové modely

Sedadla Velaru s tzv. Sports Command Driving Position kombinují potřebnou oporu pro všechny cestující a design, který se zaměřuje na propojení výkonu a maximálního možného komfortu. Sedadla nabízí až 20 parametrů nastavení jako vyhřívání, ventilaci a masážní funkci. Hmotnost sedadel byla optimalizována a jejich konstrukce umožňuje využít další místo v interiéru. Sedadla mají speciální tvar pro snadné nastupování a vystupování z vozu.

Také zadní sedadla dělená v poměru 40:20:40 nabízí pohodlí a mohou být vybavena vyhříváním a elektrickým sklápěním. Komfortní prostředí pro všechny cestující je podpořeno i příplatkovou čtyřzónovou klimatizací a systémem ionizace vzduchu.

„Interiér Velaru je doslova oázou klidu. Kombinuje velký prostor s vybranými materiály a povrchy, precizním zpracováním a detaily, například ovládacími prvky, které, pokud je právě nepoužíváte, zůstávají skryté,“ řekl Gerry McGovern, Chief Design Officer Land Rover.

Hlavním prvkem architektury interiéru Velaru je široký vodorovný pás na přístrojové desce. Dramaticky se svažuje směrem k čelnímu sklu. Vůz tak má největší sklon čelního okna ze všech modelů značky Land Rover. Úzké výdechy ventilace zvýrazňují reduktivní design Velaru.

Uprostřed jsou dva 10palcové dotykové displeje s vysokým rozlišením nového multimediálního systému Touch Pro Duo. Tenký kapacitní polykarbonát přesně kopíruje decentní zakřivení přístrojové desky. Výsledkem je jednolitý povrch. Ovládací prvky funkcí Terrain Response a Terrain Response 2 jsou nyní integrovány do systému Touch Pro Duo. To umožnilo inženýrům skrýt tradiční voliče a tlačítka. Na středové konzole je tak více místa.

Multimediální systém využívá dva multifunkční otočné ovladače, které mají na dotek příjemný pogumovaný povrch, vnější kroužky v barvě Satin Chrome a integrované digitální displeje. Otočný ovladač převodovky se při nastartování potichu vysune ze středového tunelu.

Před řidičem jsou dva analogové přístroje, mezi kterými se nachází TFT displej s úhlopříčkou 5palců. Od výbavy SE výš jej nahrazuje 12,3palcový interaktivní přístrojový štít. Řidič může seřadit klíčové informace podle svých preferencí: uspořádání se dvěma přístroji s informačním panelem uprostřed, uspořádání s jedním přístrojem a se dvěma informačními displeji po stranách nebo plné zobrazení mapy.

Klíčové informace jako rychlost, podrobné navigační pokyny a upozornění systému aktivní bezpečnosti mohou být zobrazeny také na plnobarevném head-up displeji nejnovější generace. Virtuální snímky promítané na čelní sklo vypadají, jako by se vznášely přibližně dva metry před řidičem. To mu umožňuje rychle a snadno zpracovat informace, zatímco se stále soustředí na situaci před vozidlem.

Vybrané materiály, inovativní detaily

Luxusní vzhled Velaru podtrhují materiály nejvyšší kvality a moderní povrchové úpravy. Výrazná vodorovná architektura kokpitu je doplněna plastickým designem Cut Diamond, který se táhne od přístrojové desky až k vnitřnímu obložení dveří a zvýrazňuje tak šířku prostorné kabiny.

Nový design se decentně odráží v celém interiéru. Sedadla čalouněná kůží Windsor nebo s prémiovým textilním potahem mají perforovaný povrch. U audiosystémů Meridian se 17 nebo 23 reproduktory je také nedílnou součástí ozdobných mřížek reproduktorů z nerezové oceli motiv Cut Diamond.

Prémiový textilní potah sedadel je nabízen zdarma jako alternativa koženého čalounění. Tento speciální potah vyvinula společnost Kvadrat, přední evropský výrobce kvalitních designových textilií. Tento udržitelný materiál je dodáván v barvě Dapple Grey a je tvořen tkaninou s příměsí vlny se vsazenými kontrastními velurovými prvky v odstínu Light Oyster nebo Ebony. Velurová vlákna jsou vyrobena z recyklovaných plastových lahví a zpracována na texturovaný netkaný materiál, který je měkký na dotek. Díky vyspělému nátěrovému systému splňuje tento textilní interiér přísné nároky Land Roveru na odolnost a snadné čištění.

Přečtěte si také:  Elektromobil Audi e-tron GT se oficiálně představil. Vypadá skvěle a dojede až 487 kilometrů

Standardní verze jsou čalouněny velurem a imitací kůže Luxtec s charakteristickým dvojitým prošíváním. Výbavy S a SE nabízí vysoce kvalitní, perforovanou kůži s raženým lícem. Nejvyšší specifikace HSE sází na luxusní měkkou perforovanou kůži Windsor, která je použita také na přístrojové desce a vnitřním obložení dveří.

Obložení interiéru podtrhuje přirozený vzhled a strukturu vybraných materiálů. Nabídka zahrnuje obložení v barvě Satin Blonde Linear, které se vyznačuje bledými skvrnami a má saténový povrch s otevřenými póry. To mu propůjčuje velmi moderní, vzdušný charakter. Jemný proužek Argento má charakteristický lesklý povrch a se stříbrnými žilkami zdůrazňuje fládrování dřeva. Atraktivní je i protkávané obložení Carbon Fibre Copper, které je vytvořeno propletením uhlíkových a měděných vláken pod lesklým povrchem.

Ambientní LED osvětlení jemně osvětluje interiér a rafinovaně zdůrazňuje silné linie architektury interiéru a luxusní materiály. Cestující si mohou nakonfigurovat ambientní osvětlení v deseti různých barvách.

Univerzálnost

Přestože prioritou interiéru každého Range Roveru je kultivovanost, klíčovou předností zůstává univerzálnost. Lehká hliníková architektura Velaru společně s rozvorem 2 874 mm poskytuje všem cestujícím prostorný interiér.

Cestující vpředu mohou nastavit každou polovinu dělené a posuvné loketní opěrky podle svých preferencí. Pod ní se nachází skrytá odkládací schránka s držákem nápojů a úložným prostorem o objemu čtyři litry. Další držák nápojů najdete pod zapuštěným krytem vedle otočného voliče převodovky. Chlazená odkládací přihrádka má objem 7,5 litru.

Dále mají pasažéři přístup ke dvěma USB portům a třem 12V zásuvkám pro dobíjení mobilních zařízení. V přední části interiéru lze přiobjednat další 12V zásuvku, společně se dvěma přídavnými USB porty pro druhou řadu sedadel. Hluboké, široké odkládací přihrádky ve spodní části výplně dveří snadno pojmou láhve s nápoji o objemu 750 ml. Středový panel nabízí další úložný prostor za spodním dotykovým displejem, ideální pro ukrytí chytrých telefonů a klíčů před zvědavci.

Zavazadlový prostor o objemu 673 litrů je nejen největší v dané třídě, ale vyrovná se i některým vozidlům z vyššího segmentu. Druhá řada sedadel dělená v poměru 40:20:40 ukrývá otvor pro lyže, kam mohou cestující ukládat dlouhé předměty. A při zcela sklopených zadních sedadlech nabízí Velar až 1 731 litrů v zavazadlovém prostoru (délka 1 795 mm a šířka 1 247 mm). V kufru se nachází páčky pro dálkové uvolnění zadních sedadel, které ulehčují jejich sklápění.

Díky příplatkovému ovládání dveří zavazadlového prostoru gestem je nakládání objemných nebo těžkých předmětů snazší a pohodlnější. Zákazníci již nemusí hledat klíč nebo stisknout tlačítko otevírání na dveřích kufru, ale stačí, když přejedou nohou pod zadním nárazníkem. Senzory tento pohyb detekují a aktivují otevírání dveří zavazadlového prostoru.

Další inovativní technologií, která usnadňuje život, je Activity Key. Jde o vodotěsný, nárazuvzdorný náramek s integrovaným transpondérem. Ten zákazníkům umožňuje věnovat se sportovním aktivitám, jako je běh, cyklistika nebo jízda na kajaku, aniž by u sebe museli mít standardní klíč.

Když přiložíte náramek Activity Key ke znaku Land Rover na dveřích zavazadlového prostoru, současně zamknete vozidlo a deaktivujete všechny klíče ponechané ve voze. Můžete je tak bez obav nechat uvnitř a vychutnávat si aktivní životní styl. Náramek Activity Key neobsahuje baterii, takže si nemusíte lámat hlavu s její výměnou.