Rallye_Dakar_Classic_2024-Skodovkou_na_Dakar-Ondrej_Klymciw-po_etape_8

Rallye Dakar 2024 – Classic: Ondřej Klymčiw se škodovkou vede celkové pořadí v klasicích

Autor: Josef Pelikán - Zdroj a foto: Škodovkou na Dakar - 15. 1. 2024

Ondřej Klymčiw jede svůj třetí a prý poslední Dakar se Škodovkou a vede se mu. V posledních dnech se pohybuje na těch nejvyšších příčkách. Před dnem volna byl dokonce první, pak se posunul na druhé místo a teď je zase první. Na druhého má náskok 153 bodů.

Setinová rallye, nikoliv co nejrychlejší jízda

Rallye Dakar Classic má s klasickým závodem společný jen název, ale jinak jde o úplně jiný závod s jinou trasou i jinými pravidly. Neznamená to však, že by to i tak byl lehký závod. Trasa sice závodníky nezavede do tak těžkého terénu jako hlavní závodníky Rallye Dakar, ale i tak se do dun i poměrně náročného terénu dostanou také. Jejich úkolem není projet trať co nejrychleji, ale co nejblíže stanovenému času od pořadatele. Za každou odchylku – ať už je příjezd pozdější anebo naopak dřívější – dostávají trestné body.

Pořadatel na měřený úsek také stanovuje průměrnou rychlost, kterou by měla posádka dodržovat. Ta se liší podle kategorie, ve které závodník jede. Jiný je tedy průměr pro Porsche, která v „klasicích“ jedou, ale i pro Citroën 2CV, kterým jede česká posádka Barbora Holická s navigátorkou Lucií Engovou.

Ondřej Klymčiw vede

A právě posádce Ondřej Klymčiw a Josef Brož se Škodou 130 LR se to daří nejlépe. V dnešní 8. etapě sice skončili na 6. místě, ale přesto se dostali na celkové první místo a kategorii Dakar Classic vedou s 538 trestnými body.

Pomohly k tomu i problémy původního lídra, kterým byl Španěl Carlos Santaolalla Milla, jehož naviguje Jan Rosa Viñas. Těm se totiž v jejich Toyotě Land Cruiser naopak osmá etapa nepovedla. Dojeli na 18. místě a v celkovém pořadí s celkem 717 trestnými body spadli až na třetí místo. Na posádku Lorenzo Traglio a Rudy Briani, kteří jedou s Nissanem Pathfinder, ztrácejí jen 26 bodů, ti totiž zatím nasbírali 691 trestných bodů.

A jak si vedou další české posádky?

V klasicích jedou na letošním Rallye Dakar i další dvě české posádky. Tou první je Jan Vinš a Tomáš Hovorka s Mitsubishi Pajero, a tou druhou jsou již zmiňované Barbora Holická s Lucií Engovou v Kachně.

Enjoy-Motorsport-Jan-Vins-a-Tomas-Hovorka-Rallye-Dakar-Classic-2024
Zdroj: THmotorsport

Vinšovi s Hovorkou se bohužel osmá etapa příliš nevydařila a znamená pro ně propad na zatím nejhorší umístění v soutěži od jejího začátku. Etapu dojeli na 46. místě a celkově spadli na 69. místo. Nejlépe přitom bylo po 3. a po 4. etapě dokonce na 22. místě.

V případě ženské posádky Kachny je to přesně naopak, holky pořadím naopak stoupají a po 8. etapě jsou na svém dosavadním nejlepším místě. V etapě dojely 43. a v celkovém pořadí je to posunulo na 59. místo.

Štítky: , , , , , , , , , , , , , , , , ,